Wstrząsający obraz północnokoreańskiej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 21:57
- Film "Pod opieką wiecznego słońca", opowiadający historię 8-letniej dziewczynki jest znakomity. Jest dość zabawny, ale jednocześnie przerażający - mówi prowadzący, Michał Montowski.
Audio
  • Ocena filmu "Pod opieką wiecznego słońca" o Korei Północnej (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
Wstrząsający obraz północnokoreańskiej rzeczywistości
Foto: Against Gravity

W pierwszy prawdziwie wakacyjny weekend na ekrany kin wchodzą bardzo ciekawefilmy. Jedną z nich jest obraz dokumentalny "Pod opieką wiecznego słońca" o roku spędzonym w Korei Północnej. Film opowiada o północnokoreańskiej rodzinie w idealnych warunkach i najlepszym kraju na świecie. - Obraz ten z założenia miał być propagandowy i w zamyśle koproducentów z Korei Północnej takim jest, jednak reżyser i scenarzysta Vitaliy Manskiy okazał się bardzo sprytny i wykorzystał okazję, by zdemaskować mechanizmy tego systemu - opowiada krytyk, Artur Cichmiński.

W programie mówiliśmy również o innych premierach, m.in. o filmach "Tarzan: Legenda" i  "Kosmos" - ostatnim obrazie Andrzeja Żuławskiego na podstawie prozy Witolda Gombrowicza. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w audycji Eureka - kultura i nauka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 30.06.2016

Godzina emisji: 19.42

sm/gs

Czytaj także

Andrzej Kondratiuk filmował łączące nas marzenia i tęsknoty

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 22:43
- Z kamerą próbuję rozwiązywać swoje problemy, a nie sądzę, bym był tak wyjątkowy, by one były szczególne. Podejrzewam, że inni borykają się z podobnymi kłopotami - mówił w radiowym wywiadzie z 2001 roku reżyser Andrzej Kondratiuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stasiuk, Tokarczuk, Kuczok? Najbardziej lubiany polski pisarz w Rumunii to...

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 23:54
- Wydaje mi się, że wśród młodych z Rumunii Andrzej Stasiuk jest postrzegany jako znawca regionu bałkańskiego - mówi Constantin Geambaşu, tegoroczny laureat nagrody Transatlantyk, przyznawanej za popularyzację literatury poprzez tłumaczenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeolog jak detektyw. "Obaj odtwarzają wydarzenia z przeszłości"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 22:13
- Etruskowie to bardzo ciekawy wycinek historii i archeologii, ale jednocześnie bardzo frustrujący, bo wydaje się, że coś o nich wiemy, ale jest mało źródeł pisanych na ich temat - opowiada dr archeologii śródziemnomorskiej, Jakub Szamałek.
rozwiń zwiń