Czy "Wołyń" to uniwersalne kino?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 12:30
- Byłam na dwóch seansach i widziałam ludzi, którzy wytrzymywali tę dawkę napięcia i okrucieństwa. To mi każe sądzić, że ten film potrafi mówić o rzeczach trudnych w sposób zrozumiały i uniwersalny - mówi krytyk Anna Serdiukow.
Audio
  • Recenzje filmów: "Wołyń", "Osobliwy dom pani Peregrine" i "Dziewczyna z pociągu" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
  • Magdalena Maksimiuk o programie 32.Warszawskiego Festiwalu Filmowego (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Kadr z filmu Wołyń Wojciecha Smarzowskiego
Kadr z filmu "Wołyń" Wojciecha SmarzowskiegoFoto: Krzysztof Wiktor/materiały prasowe

W piątek (7.10) na ekrany kin wszedł "Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Akcja filmu zaczyna się w 1939 roku w małej wiosce na Wołyniu zamieszkanej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Między społecznościami polską a ukraińską narastają animozje, które prowadzą do tragicznego finału w latach 1943-44, zwanego w historii rzezią wołyńską. Te wydarzenia obserwujemy oczami Zosi - młodej Polki zakochanej w Ukraińcu, którą ojciec chce wydać za mąż za sołtysa.

- Realizacyjnie to film na najwyższym poziomie. Moje zastrzeżenia budzi jedynie fakt, że nie każdy widz tak dobrze porusza się w materii historycznej. To może stanowić pewną trudność, jeśli chodzi o klarowność fabuły - uważa Anna Serdiukow.

Czy "Wołyń" może doprowadzić do polsko-ukraińskiego pojednania i co o filmie mówią jego twórcy (Wojciech Smarzowski i aktorzy: Michalin Łabacz, Arkadiusz Jakubik i Roman Skorowski), dowiesz się z nagrania audycji.

W "Magazynie bardzo filmowym" omówiliśmy również dwie inne tegotygodniowe premiery: "Osobliwy dom pani Peregrine" w reżyserii Tima Burton i ekranizacją bestsellerowej debiutanckiej powieści Paula Hawkinsa "Dziewczyna z pociągu”, a także rozmawialiśmy o programie 32. Warszawskiego Festiwalu Filmowego (7-16 października).

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Anna Serdiukow (krytyk filmowy), Magdalena Maksimiuk (organizator 32.Warszawskiego Festiwalu Filmowego)

Data emisji: 6.10.2016

Godzina emisji: 21.10

pg/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Smarzowski: film "Wołyń" ma być mostem

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 19:00
- To opowieść o miłości ponad podziałami. Jeżeli spowoduje, że historycy polscy i ukraińscy wrócą na nowo do pracy, zderzą ze sobą dowody, przeprowadzą na nowo ekshumacje to będziemy mięli początek nowej relacji - mówił w Jedynce reżyser, którego film został pokazany na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie będą relacje polsko-ukraińskie po "Wołyniu"?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 19:04
7 października na ekrany kin wejdzie film Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń". To obraz oczekiwany, ale i budzący kontrowersje.
rozwiń zwiń