"Zagubieni". Petr Zelenka o narodowym paradoksie Czechów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 12:28
- Powodem, dla którego nakręciłem ten film był mit wokół układu monachijskiego. Chciałem wyrazić zdanie w kwestii tego wydarzenia - mówi Petr Zelenka, reżyser filmu "Zagubieni".
Audio
  • Rozmowa z Petrem Zelenką i omówienie premier filmowych: komedii "Zagubieni" i "Absolutnie fantastyczne", thrillera "Inferno" oraz dokumentu "Putin Forever?" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
  • Związki Boba Dylana z kinem oraz wspomnienie zmarłych Andrzeja Wajdy i Andrzeja Kopiczyńskiego (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Petr Zelenka z papugą, która zagrała w jego najnowszym filmie Zagubieni
Petr Zelenka z papugą, która zagrała w jego najnowszym filmie "Zagubieni"Foto: Tomáš Zezulka/PAP/CTK

Zdaniem Zelenki układ monachijski był tak naprawdę wielkim sukcesem czeskiej dyplomacji, natomiast w jego kraju jest dziś odbierany jako ogromna porażka i trauma. - To jest nasz narodowy paradoks i bardzo mnie to ciekawi - podkreśla gość radiowej Jedynki.

W swym najnowszym filmie reżyser po raz kolejny puszcza oko do widza, ironizuje i pozwala sobie na krytykę. - Podszedłem do układu monachijskiego z trochę innego punktu widzenia. Wymyśliłem, że opowiem o tym wydarzeniu w formie groteski i żartu z papugą, która mówi głosem Edouarda Daladiera, francuskiego premiera, który podpisał układ z 1938 roku - tłumaczy Petr Zelenka.

Jak film "Zagubieni" został przyjęty w Czechach i dlaczego długo nie mógł doczekać się na realizację, dowiesz się z nagrania audycji. W programie omówione zostały także inne premiery kinowe: komedia "Absolutnie fantastyczne" będąca filmową wersją kultowego serialu telewizji brytyjskiej, thriller "Inferno" z Tomem Hanksem w roli głównej, rosyjski dokument "Putin Forever?" oraz animowane "Dzielna syrenka i Piraci z Kraboidów" i "Bociany".

Ponadto dowiedzieć można było się o związkach z kinem Boba Dylana, który w czwartek (13.10) otrzymał literackiego Nobla, a także wysłuchać wspomnień o zmarłych Andrzeju Wajdzie i Andrzeju Kopiczyńskim.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Petr Zelenka (reżyser) Andrzej Kołodyński (krytyk filmowy)

Data emisji: 14.10.2016

Godzina emisji: 21.10

Wywiad z Petrem Zelenką przeprowadziła Beata Kwiatkowska.

pg/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy "Wołyń" to uniwersalne kino?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 12:30
- Byłam na dwóch seansach i widziałam ludzi, którzy wytrzymywali tę dawkę napięcia i okrucieństwa. To mi każe sądzić, że ten film potrafi mówić o rzeczach trudnych w sposób zrozumiały i uniwersalny - mówi krytyk Anna Serdiukow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Wajda. "Polska była jego miłością"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 12:10
- Spieszył się, żeby zrobić film o Wałęsie, spieszył się, żeby zrobić "Katyń". Polska była jego miłością, to był jego główny temat, nie chciał mówić o żadnym innym, niższym - tak zmarłego reżysera Andrzeja Wajdę wspominała Krystyna Janda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Andrzej Kopiczyński. Widzowie zapamiętali go z kultowej roli w serialu "Czterdziestolatek"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 15:30
Aktor zmarł w szpitalu w Warszawie, miał 82 lata. W ostatnich latach zmagał się z chorobą Alzheimera.
rozwiń zwiń