Premiery filmowe, festiwale i Jessica Lange w Bydgoszczy

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 13:58
- Jedną z najciekawszych premier weekendu jest "Dzieciństwo wodza" w reż. Bradyego Corbeta. Bardzo udany debiut. Jest to egzystencjalnie zaangażowany dramat, który odczytujemy na bardzo wielu poziomach: historycznym, politycznym i psychologicznym - zachęcał Michał Montowski.
Audio
  • Najnowsze premiery kinowe, Camerimage i Cinemaforum (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Kadr z filmu Dzieciństwo wodza
Kadr z filmu "Dzieciństwo wodza"Foto: mat. prasowe

Z filmem doskonale koresponduje muzyka Scotta Walkera. Dramat rozgrywa się pod koniec I wojny światowej. W podparyskiej rezydencji amerykański dyplomata mieszka z żoną i synkiem. Model wychowania i powszechny powojenny kryzys społeczny tworzą toksyczną atmosferę wokół dziecka. Zaczyna ono  radykalnie buntować się przeciwko zimnym, opresyjnym działaniom rodziców dającym upust ich  frustracjom.

Zapowiadając kolejny film Partyka Vegi "Pitbull niebezpieczne kobiety", krytyk, Artur Cichmiński wieszczy obrazowi i reżyserowi wielki sukces - Vedze udało mu się zrobić bardzo dobry film rozrywkowy, łącząc w sobie kilka gatunków: film kryminalny, sensacyjny i komedię, i sugestywny obraz środowiskowy przy inteligentnych acz dosadnych dialogach i przy świetniej grze aktorkiej: Joanny Kulig i Anny Dereszowskiej i Alicji Bachledy-Curuś - mówił Cichmiński. Kolejnymi anonsowanymi premierami filmowymi były: "Nowy początek" i "Dobra żona". 

W audycji zapowiedzieliśmy festiwal Sztuki Operatorskiej Camerimage w Bydgoszczy (12-19 listopada). W rozmowie Bogumiły Wrysiło z Markiem Żydowiczem, dyrektor festiwalu zapowiedział pokaz filmu Andrzeja Wajdy "Powidoki". Zdradził także, że na festiwal zawita gwiazda amerykańskiego kina Jessica Lange, która w Galerii Miejskiej otworzy wystawę swoich fotografii!

Od 9 do 13 listopada trwa XV. Festiwal Cinemaforum. Zaproszenie na ten jeden z najważniejszych festiwali młodego kina krótkometrażowego przekazał dyrektor Festiwalu, Marcin Adamczak. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Magazyn bardzo filmowy"

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Artur Cichmiński (krytyk), Dominika Baranowska (Against Gravity), Marcin Adamczak (dyrektor festiwalu Cinemaforum)

Data emisji: 10.11.2016

Godzina emisji: 21.11

ab/gs

Czytaj także

Letnie przesilenie. Na przekór wojennym schematom

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 16:50
- Film, który nie jest wygodny dla nikogo, jest dobry, bo zmusza do refleksji. Chciałem, by "Letnie przesilenie" burzyło stereotypy i dobre samopoczucie niektórych osób na swój temat - mówi reżyser filmu Michał Rogalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowe premiery najbliższego weekendu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 08:30
Mel Gibson jest w doskonałej formie. Do kin wchodzi wojenny dramat biograficzny w jego reżyserii zatytułowany "Przełęcz ocalonych".
rozwiń zwiń