"Sztuka kochania". Seksualna rewolucja na ekranach kin

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 13:35
Michalina Wisłocka, najsłynniejsza seksuolog czasów PRL, walczy o wydanie książki, która na zawsze odmieni życie seksualne Polaków. To temat fabularyzowanego filmu wyprodukowanego przez twórców "Bogów".
Audio
  • Recenzje filmów: "Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej", "Toni Erdmann", "Elle", "Amerykańska sielanka" (Magazyn Bardzo Filmowy/Jedynka)
Kadr z filmu Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej
Kadr z filmu "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej"Foto: Jarosław Sosiński/Watchout Productions

Książką, która dla jednych była odkryciem, a dla innych zgorszeniem, była wydana w 1976 roku "Sztuka kochania" - pierwszy w krajach bloku wschodniego poradnik z dziedziny seksuologii. - Spałem z tą książką pod łóżkiem, podkradłem ją mamie w podstawówce zanim miałem jakiekolwiek praktyczne doświadczenia - wspomina Borys Szyc, odtwórca roli Krystiana. - Od tamtej pory nie zmieniła się jedna rzecz, i ona się nigdy nie zmieni. Ludzie do dialogu muszą dorosnąć, muszą się odważyć, otworzyć się, muszą go chcieć i się go nauczyć - podkreśla aktor.

A Piotr Adamczyk, filmowy Stanisław Wisłocki, mówi, że i w książce, i w filmie jest zachęta do rozmawiania o relacji. - Wszyscy mówimy zupełnie różnymi językami miłości. Żeby je odkryć, trzeba starać się zrozumieć drugą osobę - wyjaśnia.

Jakie smaczki ukryli w filmie jego twórcy i w jaki sposób puszczają oko do uważnego widza? O tym w audycji.

W programie razem z Januszem Wróblewskim ocenialiśmy też inne premiery tego tygodnia: "Toni Erdmann" (nominowany do Oscara, laureat Europejskich Nagród Filmowych) "Elle" (z Isabelle Huppert), "Amerykańska sielanka" (w reżyserii Ewana McGregora, który zagrał też główna rolę).

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Joanna Sławińska

Materiały przygotowała: Beata Kwiatkowska

Gość: Janusz Wróblewski (dzienniakrz filmowy)

Data emisji: 26.01.2017

Godzina emisji: 21.09

mg/bch

Czytaj także

"Ostatnia rodzina". "To nie jest film o rodzinie Beksińskich"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 14:20
- Relacje między bohaterami filmu "Ostatnia rodzina" są totalnie patologiczne, zaburzone. To właściwie taka rodzina przygłupów. Nie ma tam żadnej prawdy o Beksińskich - mówi Aneta Awtoniuk, wieloletnia przyjaciółka Tomasza Beksińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najważniejsze wydarzenia 2016 roku w kulturze

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 16:03
W światowej i polskiej kulturze w minionym roku działo się wiele. Były bezsprzeczne sukcesy, bywały też sytuacje zdumiewające. Pożegnaliśmy również bardzo zasłużonych dla kinematografii twórców: Andrzeja Wajdę, Andrzeja Żuławskiego i Andrzeja Kondratiuka.
rozwiń zwiń