"Barry Seal: Król przemytu". Podniebny Wilk z Wall Street

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 14:00
Film bardzo interesujący, dobra rozrywka i dobry powrót Toma Cruise'a - tak najnowszy obraz Douga Limana ocenił w radiowej Jedynce Michał Montowski.
Audio
  • Amerykańska propozycja na weekend: "Barry Seal: Król przemytu" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Barry Seal: Król przemytu
"Barry Seal: Król przemytu"Foto: mat. promocyjne/UIP

Barry Seal (1939-1986) istniał naprawdę, był zawodowym pilotem. Zaczął latać jako piętnastolatek. Gdy został zwolniony za transportowanie broni dla przeciwników Fidela Castro na Kubie zgłosił się do kartelu narkotykowego z Medellin z propozycją współpracy.

Został "zatrudniony". Po kilku latach jednak wpadł. Chcąc uniknąć kary zobowiązał się pomóc w zbieraniu dowodów na przestępczą działalność kartelu. Pablo Escobar wyznaczył nagrodę pół miliona dolarów za głowę Seala lub milion za przywiezienie go żywego do Kolumbii.

- To bardzo interesująca amerykańska propozycja. Film niemal biograficzny - powiedział w audycji "Magazyn bardzo filmowy" prowadzący Michał Montowski. - Właśnie, niemal biograficzny - obraz bardzo luźno jest oparty na historii Seala. Chronologia pewnych wydarzeń i zależności są potraktowane bardzo swobodnie - wskazał krytyk filmowy Artur Cichmiński.

Cichmiński zwrócił uwagę, że to nie jest typowy film akcji, a bardziej film sensacyjny. - Nawiązujący do takich obrazów, jak "Wilk z Wall Street" czy "Rekiny wojny" - zauważył. - Świetny Tom Cruise, który rehabilituje się po "Mumii" - dodał.

W audycji rozmawialiśmy także o francuskich premierach na weekend: "Podwójnym kochanku" Francoisa Ozona, "Dwóch kobietach" - dramacie Martina Provosta ze znakomitymi rolami Catherine Deneuve i Catherine Frot i "Synalku" - komedii obyczajowej Frederica Forestiera o relacji nadopiekuńczych rodziców z synem (i odwrotnie).

W "Magazynie bardzo filmowym" można też wysłuchać materiału Joanny Sławińskiej o przeglądzie filmów Aleksandra Forda w Kinie Iluzjon oraz o innych wydarzeniach Festiwalu Warszawa Singera.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w paśmie Kultura na wakacje

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 24.08.2017

Godzina emisji: 21.10

kk/ag

Czytaj także

Komedia sensacyjna "Volta". Niespełnione nadzieje?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 15:10
W piątek (7.07) na ekrany kin wszedł nowy film Juliusza Machulskiego "Volta". To komedia kryminalna oparta na faktach. Bruno Volta jest spindoktorem. Chce przejąć skarb - koronę Kazimierza Wielkiego znalezioną w ścianie pewnej kamienicy. Pomaga mu Dycha - ochroniarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ucieczka do lepszych światów. Ballada o dojrzewaniu w filmie Kuby Czekaja

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 11:30
- Wierzę, że rodzina powinna być całością. Taka teza nie jest współcześnie popularna, ale uważam, że rodzina jest bardzo ważna dla osoby, która dopiero wchodzi w dorosłe życie - mówi twórca filmu.
rozwiń zwiń