Ludzie kina wspominają Grzegorza Królikiewicza

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 17:00
21 września w wieku 78 lat zmarł Grzegorz Królikiewicz, reżyser i scenarzysta. W specjalnym wydaniu "Magazynu bardzo filmowego" z Gdyni wspominaliśmy tego artystę.
Audio
  • Ludzie kina wspominają Grzegorza Królikiewicza (Magazyn bardzo filmów/Jedynka)
Grzegorz Królikiewicz
Grzegorz KrólikiewiczFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Królikiewicz odszedł niespodziewanie, w trakcie przygotowań do spektaklu telewizyjnego poruszającego temat zbrodni katyńskiej. Znany jest m.in. z filmów "Wieczne pretensje" (1974), "Przypadek Pekosińskiego" (1993) czy "Drzewa" (1995).

- To była twórczość oryginalna, ale nie na siłę. Ta oryginalność wynikała z Grześka, z jego charakteru, z jego przemyśleń. To była oryginalność niebywała, niespotykana na skalę światową. To był człowiek, który nie widział kompromisu, dążył do celu. Ja miałem szczęście z nim debiutować, film "Na wylot" (1972) ukształtował całe moje życie - mówi operator filmowy Bogdan Dziworski, autor zdjęć do tego filmu.

Jak podkreśla prowadząca Joanna Sławińska, w tamtym czasie film szokował, jego forma, sposób realizacji zdjęć to było coś nowego. - I to nie tylko w kinie polskim, ale w światowym. Nie byłem świadomy, że kręcę takie dzieło - przekonuje Dziworski.

- Wasz film to było dzieło twórców, którzy chcą zmienić świat - mówi Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy.

Grzegorza Królikiewicza wspominała też Urszula Antoniak, reżyserka i scenarzystka, która stwierdziła, że był on mistrzem za życia.

Audycja została zrealizowana w Gdyni podczas trwającego tam 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W jej drugiej części goście rozmawiali o filmach pokazywanych w tegorocznych konkursach. Studio odwiedzili Jakub Gierszał, który gra pierwszoplanowe lub główne role w czterech filmach walczących o Złote Lwy ("Najlepszy", "Zgoda", "Pomiędzy słowami", "Pokot") i scenarzystka filmu "Zgoda" Małgorzata Sobieszczańska.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Bogdan Dziworski (operator filmowy, reżyser filmów dokumentalnych, fotograf), Urszula Antoniak (reżyserka i scenarzystka) i Łukasz Maciejewski (krytyk filmowy), Jakub Gierszał (aktor), Małgorzata Sobieszczańska (scenarzystka)

Data emisji: 21.09.2017

Godzina emisji: 21.08

mg/kk

Czytaj także

Festiwal w Gdyni. Franciszek Pieczka gościem specjalnym

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 11:00
Na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych pojawi się Franciszek Pieczka, aktor, który w tym roku skończył 90 lat. - wyjawił na antenie Jedynki dyrektor wydarzenia Leszek Kopeć. - To taka okazja, że nie możemy jej pominąć - mówił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liliana Komorowska o projekcie "Wajda i Ty"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 14:46
To film dokumentalny, który powstanie podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. "Wajda i Ty" będzie zapisem intymnych rozmów, w których anegdoty o Mistrzu splatają się z refleksją o nas samych.
rozwiń zwiń