Najnowszy film Darrena Aronofsky'ego "Mother!" od dziś na ekranach kin

W "Magazynie bardzo filmowym", jak co tydzień, oceniliśmy premiery kinowe, których w pierwszy weekend listopada jest pięć. O filmach rozmawialiśmy z krytykiem filmowym Magdaleną Sendecką.   
Fragment plakatu z filmu Mother
Fragment plakatu z filmu "Mother!"Foto: Mat. prasowe
O Audycji

Na ekrany wchodzi m.in. obraz "Mother!", czyli najnowszy film Darrena Aronofsky'ego, przypowieść o tym, czym żywi się moc twórcza. Akcja osadzona w konwencji horroru psychodelicznego. Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Michelle Pfeiffer, Ed Harris w tajemniczym domu na odludziu...

- Aronofsky'ego albo kochamy albo nienawidzimy. Nie można mu odmówić ambicji. On się porywa na rzeczy ogromne. Czy uznamy to za dowód pychy, czy za słuszną i jedyną możliwą postawę godną podziwu w skomercjalizowanym świecie, to nasz wybór - mówi gość Jedynki. - Trzeba się koniecznie udać do kina, nie wierząc opiniom i recenzjom, i przekonać się na własnej skórze, aczkolwiek może to być doznanie dosyć wymagające - dodaje.

Wśród premier także film "Kobieta z lodu" - dramat w reż. Bohdana Slamy, czeski kandydat do Oscara. Niepozorna, ale głęboka historia starzejącej się babci i matki - kobiety mającej odwagę sięgać po szczęście.

- To w jaki sposób zapleciona jest akcja, ile tam jest postaci w jakich konfiguracjach one się ze sobą stykają, odbijają się od siebie, to naprawdę jest bardzo dobra aktorska, reżyserska i scenograficzna robota - zaznacza Magdalena Sendecka.

"Pewnego razu w listopadzie" to z kolei polski dramat w reż. Andrzeja Jakimowskiego. Przejmująca opowieść o matce i jej dorosłym synu, którzy niespodziewanie zostali wypchnięci poza system społeczny w wyniku eksmisji.

- To zaskakujący film, jak na Andrzeja Jakimowskiego. To film o czasie, o rzeczywistości. Jakimowski zawsze o tym opowiadał, ale kameralnie, a tutaj kameralna historia przestaje być kameralna - mówi krytyczka filmowa.

Wśród premier także dokumentalny film Alicji Albrecht "Młynarski-Piosenka finałowa" - pośmiertny portret artysty.

- Jest to ostatni wywiad Młynarskiego przeprowadzony kilka miesięcy przed jego śmiercią. To lektura obowiązkowa. Nie można nie obejrzeć tego filmu. To nie tylko portret Młynarskiego, ale nas - Polaków - mówi Magdalena Sendecka.

A dla tych, którzy chcą się pośmiać "Złe mamuśki 2. Jak przetrwać święta", czyli amerykańska komedia w reż. Johna Lucasa i Scotta Moore. To druga część perypetii bestsellerowych amerykańskich "mamusiek" tym razem w kontekście świąt.

- Amerykańska komedia dla amatorów, ale fajnie, bo kobiety sa bohaterkami, więc można dać im pewien kredyt zaufania - podkreśla rozmówczyni Michała Montowskiego. 

***

W audycji mówiliśmy także o III Festiwalu Filmów Koreańskich. Jakich filmów możemy się spodziewać? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Magdalena Sendecka (krytyczka filmowa)

Data emisji: 2.11.2017

Godzina emisji: 21.10

kh/ac


Playlista