Przed oscarową nocą reżyserka "Twojego Vincenta" podekscytowana

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 12:18
W nocy z niedzieli na poniedziałek w Los Angeles doroczna gala rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, czyli Oscarów. O statuetkę powalczy polsko-brytyjski film animowany "Twój Vincent".
Audio
  • Recenzje premier filmowych tego tygodnia (magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Współreżyserka Dorota Kobiela do konkursu podchodzi z dystansem. Mówiła, że ma świadomość różnic, głównie finansowych, jakie miała do dyspozycji ona i konkurencja. Jej budżet wynosił 5,5 miliona dolarów, a główny konkurent "Coco" aż 175 milionów dolarów. Krytyk Artur Cichmiński uważa, że jednak "Coco" jest filmem bardziej dopracowanym. - W "Twoim Vincencie", przy całym spektrum formalnym, trochę ginie sam film i scenariuszowo to nie jest do końca dopracowana fabuła - ocenia. Zaś Dorota Kobiela uważa, że jej film przełamuje pewne stereotypy. - Film nie pochodzi z wielkiego studia, nie jest mainstreamowy, nie ma tak ogromnej dystrybucji na całym świecie no i jest to film dla dorosłych, a nie familijny, a taka sytuacja jeszcze się nie zdarzyła na Oscarach - mówi. Przyznaje, że jest podekscytowana nadchodzącym wydarzeniem.

Artur Cichmiński uważa, że o Oscara w głównej kategorii na najlepszy film powalczą dwa tytuły - "Kształt wody" i "Trzy billboardy". I uzasadnia dlaczego tak sądzi.

W audycji zrecenzowano również filmy Lady Bird, Grety Gerwig (w roli tytułowej Saoirse Ronan) nominowany do Oscarów w pięciu kategoriach.

Omówiono też mający trzy nominacje film "Jestem najlepsza. Ja, Tonya" - obraz biograficzny o Tonyi Harding, kontrowersyjnej amerykańskiej mistrzyni łyżwiarstwa figurowego.

Zrecenzowany został też dramat "Moja miłość" - inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia Rachel Joy Scott, pierwszej uczennicy, która została zabita w Columbine High School podczas strzelaniny w 1999 roku.

Ponadto omówiono thriller "Czerwona jaskółka" - ekranizację bestsellerowej książki byłego agenta CIA Jasona Matthewsa. Dominika Jegorowa (w tej roli Jennifer Lawrence) zmuszona zostaje do przyjęcia roli "jaskółki", specjalnie szkolonej uwodzicielki na usługach rosyjskich służb specjalnych. 

W audycji także o serbsko-chorwackiej komedii "Dziennik Maszynisty".

Mówiono również o filmie dokumentalnym "Maria Callas".

Na zakończenie magazynu z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Anna Stempniak rozmawiała z rozmawiała z Arkadiuszem Gołębiewskim, dyrektorem i pomysłodawcą festiwalu filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

**

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach audycji Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 1.03.2017

Godzina emisji: 21.10

ag

Czytaj także

Recenzujemy nowości filmowe

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 10:00
Film "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" ma 7 nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film i rolę Frances McDormand. Niewątpliwie warto tę produkcję obejrzeć. Które nowości filmowe również zasługują na uwagę? O tym w "Magazynie bardzo filmowym" rozmawialiśmy z krytykiem filmowym Arturem Cichmińskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary 2018: "Niemiłość" chwyta za serce

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 16:40
- To, co było dla mnie olśnieniem w tym roku i co według mnie zasługuje na Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny" to "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa - mówi Joanna Sławińska z Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń