"Atak paniki" w Karlowych Warach i najnowsze propozycje kinowe

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 22:00
W audycji omówilismy wybrane premiery kinowe. Porozmawialiśmy również z twórcami filmu "Atak paniki", prezentowanego podczas festiwalu filmowego w Karlowych Warach. Produkcja walczy o nagrodę w konkursie głównym. W audycji przybliżyliśmy również program festiwalu "Transatlantyk" w Łodzi, trwającego w dniach 13-20 lipca. 
Audio
  • Przegląd premier kinowych, Festiwal filmowy w Łodzi i Karlowych Warach (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Święto Kina Niemego to wyjątkowe połączenie obrazu i muzyki
Święto Kina Niemego to wyjątkowe połączenie obrazu i muzykiFoto: pixabay

Film "Atak paniki" opisywany jest jako czarna komedia z zaskakującymi zwrotami akcji. Na pokazie premierowym podczas festiwalu w Karlowych Warach, obraz został pozytywnie odebrany przez widzów. - Poczucie humoru, które reprezentujemy przypadło do gustu publiczności. Reakcje były bardzo gorące i ciekawe, inne niż w Polsce - mówi Barłomiej Koschedoff, aktor wcielający się w filmie w rolę kelnera.

Producentem filmu jest Jan Kwieciński, dla którego festiwal jest ukoronowaniem pracy. - To jest nasz pierwszy, międzynarodowy pokaz. Jest różnorodność filmów w konkursie głównym, wśród których nasza produkcja jest jedyną komedią - dodał.

Pozostajemy w temacie premier kinowych. Na dużym ekranie będziemy mogli między innymi zobaczyć dokument w reżyserii Kevina Dcdonalda "Whitney". Film opowiada o Whitney Houston i jej życiu, karierze wokalnej, sukcesach i niebywałym talencie. To również opowieść o rozczarowaniach i sławie przeplatanej z dramatycznymi przeżyciami i tragicznej śmierci artystki.

"Czterdzieści jeden dni nadziei" w reżyserii Baltasara Kormákura to opowieść o podróży dwójki młodych osób do Kalifornii przez Pacyfik. Okazuje się, że na swej drodze muszą zmierzyć się z jedym z największych huraganów w historii. To kino z pogranicza gatunku katastroficznego z wątkiem miłosnym, który trzyma widzów w napięciu.

Fim "Berek" Jeffa Tomsica to opowieść o meżczyźnie, w którym drzemie dziecko. Lekka, zabawna produkcja utrzymana w komediowym klimacie w sam raz na weekend.

"Blanka" w reżyserii Kohki Hasei to japońska i filipińsko-włoska produkcja. Opowieść o małej, bezdomnej dziewczynce, która żyje z okradania turystów. Bohaterka postanawia kupić mamę. Swój cel konsekwentnie realizuje. Film zwraca uwagę na relacje międzyludzkie i problem bezdomności z jakimi borykają się Filipińczycy.

"Ostatnie Prosecco Hrabiego Ancillotto" Antonio Padovana to kryminał z wątkiem śledztwa i śmierci. Akcja rozgrywa się w pewnym miasteczku. Fabuła bazuje na intrydze kryminalnej, którą próbuje rozwikłać pewien inspektor. To klasyczne włoskie kino.

Po więcej filmowych wrażeń miłośnicy kina będą mogli sięgnąć już 13 lipca na otwarciu festiwalu Transatlantyk w Łodzi. Nie zabraknie filmów, muzyki i dobrej kuchni, a także okazji do udziału w debatach o wolności i niezależności. Na uczestników czeka blisko 200 produkcji filmowych.

To filmy z całego świata, które miały światowe premiery na najważniejszych imprezach filmowych na świecie, takich jak w Cannes, Wenecji, czy Berlinie. Festiwal otwieramy filmem "Nasze zmagania", którego reżyserem jest Guillaume Senez. Film ten był prezentowany w Cannes w sekcji Semaine de la Critique i oczarował publiczność. Mam nadzieję, że tak będzie również podczas festiwalu Transatlantyk - mówi Joanna Łapińska, szefowa programowa festiwalu.

Niepodległość dziś/Independance now jest hasłem tegorocznego Transatlantyku. Podczas festiwalu będą debaty o tym, czym dzisiaj są niepodległość, wolność, bunt. - To fenomenalny temat niepodległości, suwerenności w kontekście wymiaru państwa i jednostki. Dziś mamy zupełnie inny świat wyrafinowanych narzędzi kontroli. Warto zastanowić się co ta niepodległóść dzisiaj oznacza - mówi dyrektor festiwalu, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek.

Festiwal Transatlantyk potrwa do 20 lipca. Więcej o festiwalu w nagraniu audycji.

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Joanna Łapińska (szefowa programowa Festiwalu Transatlantyk), Jan Kaczmarek (dyrektor Festiwalu Transatlantyk), Barłomiej Koschedoff, Jan Kwieciński

Data emisji: 6.07.2018

Godzina emisji: 21.10

kb/ag 

Czytaj także

Festiwal w Gdyni. Franciszek Pieczka gościem specjalnym

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 11:00
Na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych pojawi się Franciszek Pieczka, aktor, który w tym roku skończył 90 lat. - wyjawił na antenie Jedynki dyrektor wydarzenia Leszek Kopeć. - To taka okazja, że nie możemy jej pominąć - mówił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwa Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 15:03
Jest to najstarszy w Polsce festiwal, podczas którego można zobaczyć tylko debiuty. Na miejscu jest dziennikarka Polskiego Radia Joanna Sławińska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transatlantyk Festiwal coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 09:22
Gościem Joanny Sławińskiej w audycji Ekspres Jedynki, była szefowa programowa festiwalu Transatlantyk Joanna Łapińska, która opowiedziała o filmach i gościach tegorocznego wydarzenia. Ósma edycja festiwalu odbędzie się w Łodzi w dniach 13-20 lipca.  
rozwiń zwiń