Młodzi twórcy na łódzkim festiwalu "Transatlantyk"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 12:36
Transatlantyk Festiwal to przegląd młodych twórców filmowych i znanych, nagradzanych produkcji. Jedną z nich jest między innymi obraz "Via Carpatia" w reżyserii Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona, a także dokument Macieja Bochniaka "Ethiopiques:Muzyka duszy". Z gośćmi miała przyjemność rozmawiać Joanna Sławińska
Audio
  • Relacja z festiwalu Transatlantyk w Łodzi i zapowiedź festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym (Magazyn Bardzo Filmowy/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Basileus

Film Macieja Bochniaka "Ethiopiques:Muzyka duszy" to opowieść o genezie etiopskiego jazzu. - To zjawisko zupełnie nieznane. Niezwykła mieszanka wszystkich amerykańskich inspiracji przelomu lat 60. i 70., począwszy od Jamesa Browna po Elvisa Presleya i połączenie dźwięków, charakterystycznych dla regionu Etiopii. Ta muzyka zostałaby zapomniana, gdyby nie spotkanie z nią pewnego francuskiego muzyka w latach 80. - mówi autor filmu.

Dziś etiopska muzyka jest niezwykłą inspiracją dla muzyków i reżyserów. - Ja poznałem ją właśnie przez film "Broken Flowers" Jima Jarmuscha i tak narodził się pomysł na film. Ta muzyka weszła w moje życie - dodaje.

Podczas festiwalu Transatlantyk w Łodzi zaprezentowany został także pełnometrażowy debiut "Via Carpatia" Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona, w którym poruszony zostaje problem uchodźctwa. Film opowiada o podróży pewnego małżeństwa, podczas której para szuka ojca głównego bohatera w obozie uchodźców na Bałkanach. 

- Film powstał w kameralnym gronie 6 osób. Chwilę przed zdjęciami, rząd zadecydował, że nie przyjmiemy tej ilości uchodźców do której się zobowiązaliśmy. Chcieliśmy to zrobić tu i teraz i dokładnie zarejestrować ten moment, skonfrontować to czym nas straszą. Napisaliśmy szkic tego scenariusza, licząc na to, że nasza ekipa będzie pracować na wydarzeniach, które mają miejsce po drodze i czerpać z tej podróży - mówi Klara Kochańska, współautorka filmu.

- Film jest kooprodukcją czesko-macedońską. Kręciliśmy w Czechach, Macedonii, Serbii i na Węgrzech oraz w Grecji - mówi Kasper Bajon, współautor filmu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z twórcami. W nagraniu audycji również zapowiedź festiwalu filmowego "Dwa brzegi" w Kazimierzu Dolnym i rozmowa z dyrektor artystyczną festiwalu Grażyną Torbicką.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Klara Kochańska i Kasper Bajon(twórcy filmu "Via Carpatia"), Maciej Bochniak (twórca filmu "Etopiques:Muzyka duszy"), Grażyna Torbicka (dyrektor festiwalu filmowego "Dwa Brzegi")

Data emisji: 19.07.2018

Godzina emisji: 21.10

kb

Czytaj także

"Atak paniki" w Karlowych Warach i najnowsze propozycje kinowe

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 22:00
W audycji omówilismy wybrane premiery kinowe. Porozmawialiśmy również z twórcami filmu "Atak paniki", prezentowanego podczas festiwalu filmowego w Karlowych Warach. Produkcja walczy o nagrodę w konkursie głównym. W audycji przybliżyliśmy również program festiwalu "Transatlantyk" w Łodzi, trwającego w dniach 13-20 lipca. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sally Potter gościem specjalnym Transatlantyk Festiwal Łódź

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 11:09
Brytyjska reżyserka i scenarzystka filmowa. Jedną z jej najgłośniejszych produkcji stał się melodramat "Orlando" z Tidą Swinton. Ostatni jej film "Party" to komedia, ale także ważny głos o polskim społeczeństwie, podszyty tragizmem. O najnowszym obrazie i swojej twórczości z Sally Potter rozmawiała Joanna Sławińska, podczas festiwalu Transatlantyk w Łodzi.
rozwiń zwiń