X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Robert Więckiewicz i Arkadiusz Jakubik szczerze o rolach w filmie "Kler"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 12:45
Kreacje Roberta Więckiewicza i Arkadiusza Jakubika zachwycają publiczność i krytyków 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Spekuluje się, że jeden z nich otrzyma nagrodę za rolę męską. 
Audio
  • Arkadiusz Jakubik i Robert Więckiewicz o filmie "Kler" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Kadr z filmu Kler
Kadr z filmu "Kler"Foto: Bartek Mrozowski/Kino Świat

To już półmetek 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W trzech konkursach: "Inne spojrzenie", "Krótkometrażowym" i "Konkursie Głównym" o nagrody walczy łącznie 50 filmów. W "Konkursie Głównym" o Złote Lwy ubiega się szesnaście pełnometrażowych produkcji. To, między innymi, premiery najnowszych dzieł Krzysztofa Zanussiego, Marka Koterskiego, Jana Jakuba Kolskiego, Agnieszki Smoczyńskiej, Bartka Konopki, Pawła Pawlikowskiego, a także Wojciecha Smarzowskiego. Wcielający się w role księży, w filmie "Kler" w reżyserii tego ostatniego Arkadiusz Jakubik i Robert Więckiewicz byli gośćmi Joanny Sławińskiej w radiowej Jedynce.    

Film jest dosyć drastyczny, ukazuje pijaństwo, pedofilię i chciwość w Kościele. Stąd jednych uczestników festiwalu zachwyca, a innych oburza. Pojawiają się głosy, że film jest orężem walki z Kościołem i przedstawia tę instytucję bardzo jednoznacznie – jako środowisko pełne patologii. Pomija księży, którzy postępują w zgodzie z prawem moralnym.

- A czy moja postać nie jest dobrym księdzem? – odpiera zarzuty Arkadiusz Jakubik, wcielający się w rolę księdza Kukuły. – Mógłby powstać film tylko o księżach, którzy czynią dobro, ale Wojtek wziął na warsztat zupełnie inne wątki i miał do tego pełne prawo. Bo to film fabularny, a nie dokumentalny – dodał aktor.  

Film Smarzowskiego nie jest tylko wypowiedzią artystyczną, ale w pewnym sensie także publicystyczną. Twórcy filmu, poprzez obraz, zabrali głos w sprawie tego, co dzieje się w Kościele.  

- Wybory, których dokonuję, mówią też coś o mnie - przyznał w audycji Robert Więckiewicz, wcielający się w rolę księdza Trybusa. - Akces do jakiegoś projektu oznacza zgodę na to, jaką ten projekt ma wymowę. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że ten film jest szalenie kontrowersyjny i niektórzy z gruntu go odrzucą – powiedział aktor.

Więcej o rolach aktorów w filmach prezentowanych na festiwalu w Gdyni w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Arkadiusz Jakubik i Robert Więckiewicz (aktorzy)

Data emisji: 20.09.2018

Godzina emisji: 21.09

abi/ml

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dobra polska komedia? "Juliusz" na ekranach kin

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 12:29
Na ekrany kin weszła nowa polska komedia. W obsadzie m.in. Wojciech Mecwaldowski, Jan Peszek, Anna Smołowik, Rafał Rutkowski, Jerzy Skolimowski, Maciej Stuhr i Andrzej Chyra. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borys Szyc: gra w filmach Pawlikowskiego to przepustka do międzynarodowej kariery

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 18:26
Borys Szyc opowiada o swojej roli w filmie "Zimna wojna", który jest jednym z faworytów Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz współpracy z reżyserem Pawłem Pawlikowskim. Przyznaje, że gra w jego filmach otwiera możliwości zagranicznej kariery, bo Pawlikowski jest uznanym na świecie twórcą.
rozwiń zwiń