"The Dawn Wall". Dokument zaczyna stanowić konkurencję dla filmu fabularnego

"The Dawn Wall" to przejmujący film dokumentalny o wspinaczce Tommy'ego Caldwella i Kevina Jorgesona po pionowej, gładkiej ścianie na monolit El Capitan w Kalifornii. Wyczyn trwał 19 dni.
Wspinaczka górska
Wspinaczka górskaFoto: Pexels/Pixabay
O Audycji

Atakowana przez Caldwella i Jorgesona 900-metrowa linia łączy drogi Dawn Wall i Mescalito. Do dzisiejszego dnia była największym klasycznym wyzwaniem na El Capitanie.

- W filmie nie chodzi tylko o to, żeby dojść na szczyt. Po drodze trzeba dokonywać wielu rozmaitych wyborów. Niektóre decyzje są niezwykle trudne – czy spełnić swoje marzenia i obsesyjne dążyć na szczyt po pionowej ścianie czy kierować się lojalnością wobec partnera we wspinaczce – mówił krytyk filmowy Artur Cichmiński. - Cieszę się, że dzisiaj film dokumentalny zaczyna stanowić  konkurencję dla filmu fabularnego - dodał.

W audycji także recenzje następujących filmów:

  1. "Anioł" - dramat argentyńsko-hiszpański oparty na historii Carlosa Eduardo Pucha- brutalnego mordercy o anielskiej urodzie. Film odbiega od biografii i rozwija fikcyjne wątki.
  2. "Heavy Trip" - komedia muzyczna norwesko- fińska o amatorskim zespole havy- metalowym. Świetna rozrywka nie tylko dla miłośników "metalu" i lekko absurdalnego poczucia humoru.
  3. "Arktyka" - Mads Mikkelsen w dramacie islandzkim o samotnym rozbitku w arktycznej tundrze.

W programie ponadto rozmowa z Rafałem Chwałą o cyklu Miasto Movie, w ramach którego w Lublinie pokazywane są filmy ambitnego kina.

Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 31.01.2019

Godzina emisji: 21.11

abi

Playlista