"Słodki koniec dnia" - to opowieść o kobiecie wolnej

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 12:15
10 maja premiera filmu "Słodki koniec dnia" w reżyserii Jacka Borcucha. - Chciałem opowiedzieć o wielkiej poetce, która nie przypomina zgarbionej staruszki, tylko gwiazdę punkrocka - mówi artysta. 
Audio
  • Rozmowa z artystami współtworzącymi filmy (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
materiały prasowe
materiały prasoweFoto: materiały prasowe/Motion Group

"Słodki koniec dnia" jest opowieścią o fikcyjnej postaci - noblistce zamieszkującej wraz z rodziną Toskanię. Pewnego dnia w Rzymie dochodzi do zamachu. Zdaniem Joanny Sławińskiej Jacek Borcuch odnosi się w filmie do tego, co dzieje się ze współczesną Europą.

- Spróbowałem wsadzić kij w mrowisko, aby widz mógł się nad czymś zastanowić - twierdzi reżyser Jacek Borcuch, dodając, że zadaniem artysty jest robić to, co właśnie czuje. Mówi, że główna bohaterka, w którą wcieliła się Krystyna Janda to postać całkowicie niepoprawna politycznie. - Chciałem opowiedzieć o wielkiej poetce, która nie przypomina zgarbionej staruszki, tylko gwiazdę punkrocka - zdradza reżyser. Katarzyna Smutniak, która zagrała w filmie córkę głównej bohaterki komentuje film słowami "na bunt nigdy nie jest za późno".

Dokument "Symfonia fabryki Ursus" będzie pokazywany na 16. Festiwalu Filmowym Docs Against Gravity rozpoczynającym się 10 maja. Twórczyni filmu Jaśmina Wójcik mówi, że pomysł na film pojawił się spontanicznie, w trakcie spaceru po Ursusie, a motywacją do stworzenia filmu były pojawiające się w głowie artystki pytania "Co się stało z ludźmi pracującymi w fabryce?", "Co czują i myślą?", "Jak teraz żyją?".

- Zaczęły się wyłaniać ciekawe ludzkie historie, które ukazywały nie tylko etos pracy, ale i silne więzi między ludźmi - mówi o pracy nad dokumentem Jaśmina Wójcik przyznając, że daleko jej do kina klasycznego, a zdecydowanie bliżej do artystycznego.

W audycji także zapowiedź 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (14-25 maja) i 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

Ponadto kilka słów o dramacie w reżyserii Joego Berlingera "Podły, okrutny, zły".

Na koniec usłyszymy ocenę filmów "Trzy kroki od siebie", oraz "Dzika grusza".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy), Jacek Borcuch (reżyser), Katarzyna Smutniak (aktorka), Jaśmina Wójcik (reżyser)

Data emisji: 9.05.2019

Godzina emisji: 21.09

K.A/abi

Czytaj także

"Wilkołak" Adriana Panka w konkursie głównym festiwalu OFF Camera w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 11:05
Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF Camera w Krakowie z polskim akcentem. Wśród filmowych propozycji, do konkursu głównego wytypowano film w reżyserii Adriana Panka pt: "Wilkołak". Festiwal rozpocznie się 26 kwietnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Wojciech Fałkowski: Notre Dame była matką wszystkich katedr

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 11:42
- W wymiarze symbolicznym została zniszczona katedra, która jest najważniejszym miejscem kultu, jednym z najważniejszych miejsc historycznych i jednocześnie takim zwornikiem wyobraźni państwowej Francji. Notre Dame miała legendę – powiedział na antenie Jedynki prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, mediewista i dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. Dodał, że odbudowa świątyni w pięć lat jest mało realna. Jego zdaniem potrwa to około 20-30 lat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwalowe filmowe emocje w różnych miastach w Polsce!

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 18:01
Jeden już trwa, drugi niedługo się rozpocznie. Mowa o festiwalach filmowych, które odbywają się w różnych miastach Polski. Pierwszy to krakowski Festiwal Kina Niezależnego "OFF Camera", drugi, który rozpocznie się 10 maja, to festiwal filmów dokumentalnych "Dogs Against Gravity".
rozwiń zwiń