"Jako człowiek i artysta był skomplikowany". Wspominamy wywiad z córką Aleksandra Forda

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 17:37
W "Magazynie bardzo filmowym" była mowa o najbardziej kasowym polskim filmie pt. "Krzyżacy" zrealizowanym w 1960 roku na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza przez reżysera Aleksandra Forda. 4 kwietnia minęło 40 lat od śmierci artysty. Z tej okazji wspominamy archiwalny wywiad Joanny Sławińskiej z jego córką - Konstancją Ford. 
Audio
  • Wspominamy wywiad z córką Aleksandra Forda - Konstancją (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Reżyser i scenarzysta Aleksander Ford - 1948 rok.
Reżyser i scenarzysta Aleksander Ford - 1948 rok. Foto: PAP/Archwium

Filmową adaptację "Krzyżaków" w Polsce obejrzało 30 mln widzów i co najmniej drugie tyle za granicą. 4 kwietnia minęła 40. rocznica śmierci twórcy tego wspaniałego dzieła - Aleksandra Forda, polskiego reżysera pochodzenia żydowskiego, który w 1969 roku został zmuszony do opuszczenia kraju. 

Córka reżysera Konstancja Ford w rozmowie z dziennikarką filmową Joanną Sławińską zdradziła, że jako dziecko mieszkała w Polsce i jej rodzice byli z tego dumni. - Chcieli, bym zrozumiała swoje dziedzictwo. Dużo wiedziałam o pracy taty, wczesnych filmach i tych tworzonych po wojnie, aż po lata 60., kiedy wyjechaliśmy z Polski - wspominała w archiwalnym nagraniu Konstancja Ford. 

Córka, wspominając swojego ojca, mówiła, że "jako człowiek i artysta był skomplikowany". - Lubił zabawę, ale też był poważny, oddany i tak go widziałam - dodała rozmówczyni Joanny Sławińskiej.  


Fenomen Krzyżaków 

Historyk filmu Katarzyna Wajda zdradziła, że wielbicielem filmu w reżyserii Aleksandra Forda "Krzyżacy" jest wybitny reżyser amerykański Martin Scorsese. 

- "Krzyżacy" to było jego pierwsze spotkanie z polskim filmem i oglądał ich bez angielskich napisów. On oczywiście nie miał pojęcia, o co chodzi, ale forma go absolutnie uwiodła i stąd ta jego miłość do polskiego kina - wyjaśniła Katarzyna Wajda. 


Słuchacze Programu 1 Polskiego Radia podczas audycji mogli podzielić się swoimi opiniami na temat ulubionych adaptacji filmowych lektur i innych książek polskich i zagranicznych. Wśród typowanych filmów znalazły się "Ziemia Obiecana" czy kultowa i niezapomniana produkcja Jerzego Hoffmana pt. "Ogniem i mieczem". 

Posłuchaj całej audycji już teraz!

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 9.04.2020 r. 

Godzina emisji: 21.11

ans 

Czytaj także

Filmy polecane do oglądania w domu? Brytyjczycy odpowiadają "Titanic"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 12:50
"Jakie filmy polecają państwo do oglądania w domu"? - Takie pytanie postawili Brytyjczycy. Kilka dni temu "The Guardian" opublikował listę filmów, w której na pierwszym miejscu jest kultowa produkcja Jamesa Camerona "Titanic". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyser "Czterech wesel i pogrzebu" w Jedynce: nie wiedziałem, że robię hit

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 14:20
Wśród komedii uznanych przez widzów za kultowe są "Cztery wesela i pogrzeb". Z tej okazji w "Magazynie bardzo filmowym" zaprezentowano archiwalny wywiad z reżyserem filmu, którym jest Mike Newell, przeprowadzony przez dziennikarkę filmową Joannę Sławińską. 
rozwiń zwiń