Blisko pół wieku od premiery filmu "Szczęki". Nadal straszą?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 08:38
45 lat temu premierę miały legendarne "Szczęki" Stevena Spielberga. Mimo upływu lat jako dreszczowiec wcale się nie zestarzały. 
Audio
  • "Szczęki" nadal straszą? (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Akcja filmu Szczęki rozgrywa się w okolicach Amity Island, niewielkiego nadmorskiego kurortu
Akcja filmu "Szczęki" rozgrywa się w okolicach Amity Island, niewielkiego nadmorskiego kurortuFoto: Shutterstock/Ryan J. Thompson

czytaj więcej
twin peaks tablica shutterstock 1200x660.jpg
Trzydziestolecie "Miasteczka Twin Peaks" - jednego z najchętniej oglądanych seriali TV

Nadal straszą i fascynują, choć gdy je produkowano, nie istniały żadne komputerowe możliwości tworzenia efektów specjalnych i drewniano-tekturowo-plastikowy rekin psuł się w każdej niemal scenie. Jednak doskonały scenariusz, precyzyjna reżyseria mistrza i świetna gra aktorska złożyły się na film, który przeszedł do legendy kina i stał się klasykiem gatunku. "Szczęki" przyniosły Stevenowi Spielbergowi światową sławę i biły rekordy popularności, zarabiając - jako pierwszy film - ponad 100 milionów dolarów.

- Film, na podstawie bestsellerowej powieści Petera Benchleya, stał się wielkim sukcesem ekranowym. Przyniósł 260 milionów dolarów zysku w samych Stanach Zjednoczonych, przy kosztach produkcji wynoszących 7 milionów dolarów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia krytyk filmowy i historyk kina dr Andrzej Kołodyński. - Zdobył trzy Oscary i trzy Złote Globy. Uważany jest za jeden z najlepszych thrillerów wszystkich czasów  - dodaje

Movieclips Classic Trailers/trailer filmu "Szczęki"

Mocny, męski film, bez sentymentów i ze znakomitą obsadą. To prawdziwa przyjemność patrzeć na tych aktorów, jak odnoszą się do siebie w ciasnej przestrzeni kutra - mówi dr Kołodyński. - Techniczny majstersztyk. Ten film jest wciąż młody. Jest świetnie zbudowany - zaznacza. 

Oczywiście po wielkim sukcesie frekwencyjnym i kasowym powstały kolejne historie o rekinie ludojadzie, wszystkie nawiązujące do pierwszych, kultowych "Szczęk" i tworzące kinowy cykl dreszczowców.

***

W "Magazynie bardzo filmowym" przypomnieliśmy także dorobek scenarzysty, jednego z twórców serialu "Dom" - Andrzeja Mularczyka - kończącego właśnie 90 lat. W audycji fragmenty archiwalnej rozmowy z artystą. 

Kontynuowaliśmy także układanie listy filmów do oglądania w domu, bo wprawdzie kina otwierają się, ale jednak w ograniczonym stopniu. W audycji mówiliśmy także o tym, co obecnie można zobaczyć na dużym ekranie. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Andrzej Kołodyński (krytyk filmowy i historyk kina)

Data emisji: 11.05.2020

Godzina emisji: 21.09

kh

Czytaj także

Filmy polecane do oglądania w domu? Brytyjczycy odpowiadają "Titanic"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 12:50
"Jakie filmy polecają państwo do oglądania w domu"? - Takie pytanie postawili Brytyjczycy. Kilka dni temu "The Guardian" opublikował listę filmów, w której na pierwszym miejscu jest kultowa produkcja Jamesa Camerona "Titanic". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mistrz suspensu". Kino Alfreda Hitchcocka

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 21:08
"Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie ma nieprzerwanie rosnąć" - mówił Alfred Hitchcock i według tej zasady nakręcił m.in. "Ptaki", "Zawrót głowy", "Okno na podwórze" czy "Nieznajomych z pociągu". W 40. rocznicę śmierci wybitnego reżysera w "Magazynie bardzo filmowym" przypominamy jego twórczość. 
rozwiń zwiń