Terry Gilliam - twórca świata nadrealnego i fantastycznego

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 21:08
Wśród premier kinowych tego tygodnia jest film dokumentalny o tym, jak Terry Gilliam zmagał się z ekranizacją Don Kichota. Czy fani filmowych światów nadrealnych i fantastycznych będą zadowoleni z nowej produkcji?
Terry Gilliam na planie filmu Człowiek, który zabił Don Kichota
Terry Gilliam na planie filmu "Człowiek, który zabił Don Kichota"Foto: Denis Makarenko/shutterstock

Film "Don Gilliam i olbrzymy" to opowieść o sile ludzkiego uporu i wiary w marzenia. Po trwającej 30 lat batalii, którą Terry Gilliam toczył z przeciwnościami losu, z wytwórniami filmowymi, ale przede wszystkim z samym sobą, reżyser ukończył swoje najtrudniejsze pod wieloma względami dzieło. Dokumentaliści Keith Fulton i Luis Pepe zabierają nas, po raz kolejny, za kulisy filmu "Człowiek, który zabił Don Kichota", gdzie w główne role wcieliły się gwiazdy światowego formatu. Nominowani do Oscara Adam Driver oraz Jonathan Pryce stworzyli elektryzujący duet nie tylko na ekranie, ale również poza nim. Film jest kontynuacją głośnego "Zagubionego w La Manchy".

Posłuchaj
19:44 2020_06_25 21_09_31_PR1_magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Twórczość Terry'ego Gilliama (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

Bartosz Staszczyszyn, filmoznawca, charakteryzując Terry'ego Gilliama, zalicza go do grupy wyjątkowych twórców-szaleńców, kina uciekinierów z niego, którzy trzymają się na uboczu kina, a jednocześnie nadają mu osobliwy ton. - On sam jest takim Don Kichotem współczesnego kina - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Ocenia, że Gilliam zachował dziecięca niewinność patrzenia na świat, a jednocześnie jest bardzo krytycznym obserwatorem rzeczywistości. Przypomina, że Terry Gilliam związał się z grupą Monty Pythona, gdzie tworzył krótkie animacje będące kolażem różnego typu dzieł malarskich, fotografii i własnych prostych grafik. Okazjonalnie brał także udział w skeczach Monty Pythona jako aktor. Epizody z jego udziałem trwały zazwyczaj kilka sekund. Wraz z członkami Monty Pythona podejmował się także reżyserowania filmów fabularnych.

Filmy Gilliama i z jego udziałem - od tych, które powstały z grupą Monthy Pytona przez "Brazil", "The Fisher King", "12 małp" po "Człowieka, który zabił Don Kichota" - to kino autorskie, opowiadające o szaleństwie naszego społeczeństwa, z którego można próbować ucieczki dzięki wyobraźni.

- On wypracował pewien styl, w którym surrealizm łączy się z groteską i społeczną krytyką - mówi Bartosz Staszczyszyn. Podkreśla, że figura szaleńca, który próbuje pokonać normy rzeczywistości powraca w większości filmów Terry'ego Gilliama. Reżyser przenosi widzów w surrealistyczny świat wykreowany w głowie artysty.

Filmowe światy nadrealne i fantastyczne mają swoich autorów takich jak np. Terry Gilliam, Guillermo del Toro, Tim Burton czy Emir Kusturica. I mają też wielu miłośników.

Monty Python/Youtube

Ponadto organizatorzy Festiwalu Filmowego w Gdyni realizują projekt Kultura w sieci - Gdyńskie Centrum Filmowe. Dzięki temu przedstawiają propozycje dostępne online.

Michał Montowski przedstawia też nowości filmowe, które w weekend wchodzą na ekrany kin.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Bartosz Staszczyszyn (filmoznawca)

Data emisji: 25.06.2020 r. 

Godzina emisji: 21.09

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Filmowe portrety rodzinne. Co nowego w kinie?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 10:30
"Kłamstewko" i "Miłość mojego brata" - w audycji "Magazyn bardzo filmowy" przyjrzeliśmy się filmom, które mają swoją premierę w weekend.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mistrz suspensu". Kino Alfreda Hitchcocka

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 21:08
"Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie ma nieprzerwanie rosnąć" - mówił Alfred Hitchcock i według tej zasady nakręcił m.in. "Ptaki", "Zawrót głowy", "Okno na podwórze" czy "Nieznajomych z pociągu". W 40. rocznicę śmierci wybitnego reżysera w "Magazynie bardzo filmowym" przypominamy jego twórczość. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blisko pół wieku od premiery filmu "Szczęki". Nadal straszą?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 08:38
45 lat temu premierę miały legendarne "Szczęki" Stevena Spielberga. Mimo upływu lat jako dreszczowiec wcale się nie zestarzały. 
rozwiń zwiń