Bogumił Kobiela bohaterem audycji "Magazyn bardzo filmowy"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 12:00
Aktor teatralny i filmowy. Uznawany za najwybitniejszego polskiego aktora tragikomicznego. Przedstawiciel polskiej szkoły filmowej. 10 lipca minęła 51. rocznica jego śmierci.
Bogumił Kobiela jako obywatel Piszczyk
Bogumił Kobiela jako obywatel PiszczykFoto: PAP/Kalenik

Posłuchaj
44:36 2020_07_16 21_09_44_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Bogumił Kobiela bohaterem audycji "Magazyn bardzo filmowy" (Jedynka)

 

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie (1953). Był aktorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku (1953-1955 i 1958-1960), teatrzyku studenckiego Bim-Bom wraz ze Zbigniewem Cybulskim (1955-1958), Teatru Ateneum w Warszawie (1960-1963), kabaretów Dudek i Wagabunda (1963-1966), Teatru Komedia (1966-1969). Często występował w Telewizji Polskiej w programach estradowych, satyrycznych, a także w Teatrze Telewizji.

Popularność zyskał grając w filmach najwybitniejszych polskich reżyserów, m.in. Andrzeja Munka i Andrzeja Wajdy, tworząc role tragikomiczne, oddające złożoność sytuacji, w jakiej znalazła się jednostka pośród wydarzeń historycznych XX wieku w Polsce.

Do dziś pamiętamy, napisaną specjalnie dla niego, rolę Jana Piszczyka w "Zezowatym Szczęściu" i inne jego wybitne kreacje w filmach: "Popiół i diament", "Przekładaniec", "Ręce do góry", "Człowiek z M-3", "Wszystko na sprzedaż" czy "Kobiela na plaży". A Państwo, który film z Bogumiłem Kobielą najbardziej lubią? W audycji można wysłuchać wypowiedzi Słuchaczy.

W "Magazynie bardzo filmowym" opowiedzieliśmy także o wybranych przez nas premierach kinowych:

"Cały świat Romy" - poruszająca historia więzi wielopokoleniowej rodziny oraz wartości ludzkich relacji. Film wygrał Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! 2019. - To opowieść o tym, że autentyczna więź między ludźmi oparta jest na wymianie, na wzajemnym braniu i dawaniu - wskazała Joanna Sławińska, która oceniła film na cztery w sześciostopniowej skali.

Zwiastun filmu "Cały świat Romy". Profil: Dział Edukacji Stowarzyszenie Nowe Horyzonty


"Ojciec" - pełna absurdów i sytuacyjnego tragikomizmu, opowieść o niełatwej relacji pomiędzy ojcem i synem. Ta słodko-gorzka farsa rodzinna podbiła serca jurorów m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, gdzie film zdobył główną nagrodę. - Twórcy filmu nakreślili interesujące tematy, ale zmarnowali potencjał. Film tonie w banałach, jest zwyczajnie nudny - oceniła dziennikarka i przyznała "Ojcu" trzy punkty z sześciu możliwych.

Zwiastun filmu "Ojciec" Profil: AuroraFilmsPL


W audycji wspomnieliśmy też o rozpoczynającym się 16 lipca przeglądzie Lato z Kinem Niemieckim. W lipcowe, sierpniowe i wrześniowe czwartki (oraz niektóre piątki) w warszawskim kinie Muranów można będzie zobaczyć zarówno najciekawsze i najbardziej popularne tytuły z ostatnich edycji przeglądu (filmy Fatiha Akina czy Emily Atef), jak i te nieco starsze, które zyskały już status klasyki (m.in dzieła takich twórców jak: Werner Herzog, Reiner Werner Fassbinder, czy Wim Wenders).

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadziła: Joanna Sławińska

Data emisji: 16.07.2020 

Godzina emisji: 21.10

kk

Zobacz więcej na temat: Joanna Sławińska kino FILM

Czytaj także

Doprowadził do skazania 362 mafiosów z Cosa Nostry. Co nowego w kinie?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 14:20
- Jest to opowieść zapleciona wokół słynnego przed laty procesu mafijnych bossów z Sycylii, których skazano na podstawie zeznań jednego z nich - mówi dziennikarka filmowa Joanna Sławińska o wchodzącym do polskich kin "Zdrajcy" w reżyserii Marco Belloccio. W "Magazynie Bardzo Filmowym" opowiadamy również o filmie "Smak Pho".
rozwiń zwiń