Najpiękniejszy okres w historii kina hollywoodzkiego

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 21:09
W wieku 104 lat zmarła z soboty na niedzielę w swoim domu w Paryżu Olivia de Havilland, słynna odtwórczyni roli Melanii w "Przeminęło z wiatrem", jedna z gwiazd Złotej Ery Hollywood, chyba ostatnia, która dotrwała do naszych czasów.
Olivia de Havilland
Olivia de HavillandFoto: Courtesy Everett Collection/ East News

Jako Melania wykreowała spokojną, obdarzoną złotym sercem osobę, ale stanowcza osobę, która była przeciwieństwem Scarlett O’Hary, ale była jej największą przyjaciółką. Za tę rolę Olivia de Havilland otrzymała nominację do Oscara. Ale statuetki otrzymała z role w innych filmach - "Najtrwalsza miłość" i "Dziedziczka".  


Posłuchaj
46:12 2020_07_30 21_08_54_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Złota Era Hollywood (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

Do Złotej Ery Hollywood zalicza się lata 30. i 40. ubiegłego wieku, czasami rozciągając ten okres na lata 50. To wtedy widownia postrzegała gwiazdy jak bogów na Olimpie, choć tak naprawdę były to ciężko pracujące osoby, związane niewolniczymi kontraktami z wytwórniami. Olivia de Havilland przeciwstawiła się tym praktykom i w 1943 roku wygrała w sądzie sprawę ze studiem Warner Bros. Od tego czasu wytwórnie nie mogły już jednostronni przedłużać kontraktów, co zapewniło aktorom mocniejszą pozycję wobec producentów.

MoviManiak/Youtube

A co do "Przeminęło z wiatrem" portal HBO usunął na pewien czas film ze swej listy, ponieważ ostatnio spotkał się z zarzutami propagowania rasizmu poprzez pokazywanie zadowolonych ze swojej sytuacji Afrykanów podczas wojny secesyjnej. Ale film ukończono w 1939 roku, a wtedy świadomość społeczna była inna niż obecnie.

W historii Hollywood nie można pominąć osób Johna Wayne’a, Humphreya Bogarta, Marleny Dietrich oraz filmów "Casablanca", czy "Obywatel Kane". Epoka wielkich gwiazd to także musicale i filmy o tańcu, a grali w nich m.in. Fred Astaire i Ginger Rogers.

W audycji omawiamy też najnowsze premiery kinowe: kryminał "Jezioro Dzikich Gęsi” chińskiego reżysera Diao Yinana oraz thriller amerykański "Nieobliczalny", a w roli głównej Russel Crowe.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadziła: Joanna Sławińska

Data emisji: 30.07.2020

Godzina emisji: 21.09

ag

Czytaj także

Hollywood - symbol kultury amerykańskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 05:45
Zanim słynny biały napis Hollywood stał się znakiem rozpoznawczym amerykańskiej Fabryki Snów, miał być wyłącznie reklamą lokalnej firmy deweloperskiej. Był też pierwotnie nieco dłuższy, bo brzmiał Hollywoodland.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michael Seresin: nie lubię kompromisów i bylejakości

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 17:00
- W pracy, ale i w życiu zmierzam do najwyższego poziomu, a nawet ponad to - mówi w ekskluzywnej rozmowie z radiową Jedynką Michael Seresin, wybitny amerykański operator filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audrey Hepburn - jedna z największych aktorek wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 21:09
Aktorka filmowa i teatralna, działaczka humanitarna i filantropka. Ikona kultury popularnej, symbol seksu lat 60. XX wieku. Jedna z największych aktorek wszech czasów według American Film Institute. 4 maja skończyłaby 91 lat.
rozwiń zwiń