Filmowe obchody stulecia Bitwy Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 14:15
W niedzielę 16 sierpnia w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się uroczysta premiera filmu "Wojna światów". Będzie ona symbolicznym zwieńczeniem głównych obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Dokument ten pokaże także w niedzielę Telewizja Polska.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas konferencji prasowej poświęconej filmowym obchodom stulecia Bitwy Warszawskiej
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas konferencji prasowej poświęconej filmowym obchodom stulecia Bitwy WarszawskiejFoto: PAP/Piotr Nowak

To epicka opowieść oparta na zrekonstruowanych oraz pokolorowanych materiałach archiwalnych pozyskanych z archiwów z całego świata. Jej twórcy, Mirosław Bork i Krzysztof Talczewski, prezentują oryginalne i nieznane dotychczas relacje uczestników i świadków wydarzeń, unikalne filmy archiwalne, zdjęcia, rozkazy, zapisy rozszyfrowanych tajnych raportów, pamiętniki i nagrania radiowe. Narrację wspierają, tylko wtedy kiedy jest to konieczne, historyczne inscenizacje oraz materiały graficzne.


czytaj więcej
1920 - front RGB.jpg
Unikatowy album Polskiego Radia w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

- Film ten zrobiliśmy razem z Telewizją Publiczną, ale wyprodukował go ten sam zespół, który na 100-lecie odzyskania niepodległości zrobił film "Niepodległość" - mówi w "Magazynie Bardzo Filmowym" w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. - Film "Wojna światów" jest zmontowany z nieznanych fragmentów kronik dokumentalnych, wojskowych. Te fragmenty są odświeżone, scyfryzowane, pokolorowane. To zupełnie inna jakość odbioru - podkreśla.

- Ujęcia i informacje dotyczące tamtej rzeczywistości, tego jak ta bitwa przebiegała z punktu widzenia na przykład naszego przeciwnika, bo część tych materiałów znaleźliśmy w archiwach w Moskwie czy w Kijowie, to rzeczy bezcenne - zaznacza minister Piotr Gliński. 

czytaj więcej
BITWA warszawska 1920 serwis specjalny.jpg
Bitwa Warszawska 1920. Serwis specjalny

"Wiktoria 1920"

W przededniu rocznicy, 14 sierpnia, premierę w Warszawie będzie miał zaś film "Wiktoria 1920". To produkcja fabularna zrealizowana w technologii VR 360 stopni 3D. Dzięki goglom VR widzowie będą mieli okazję przenieść się w czasie do 1920 roku i wziąć udział w misji dostarczenia meldunku do biura szyfrów na Cytadeli, stając się częścią grupy specjalnej składającej się ze studenta Janka Węgielskiego (w tej roli Dariusz Pieróg), ułana Władysława Brończaka (Szymon Mysłakowski) oraz pilota Eskadry Kościuszkowskiej, Meriana C. Coopera (Patryk Szwichtenberg). Wraz z kompanami widz podróżuje samolotem, skacze ze spadochronem, ucieka przed bolszewikami, bierze udział w walkach i snuje plany na powojenną przyszłość.

Z okazji rocznicy stulecia Bitwy Warszawskiej wyprodukowano także film "Bitwa Warszawska 1920-2020" oraz spot "The Miracle You’ve Never Heard Of". 

Posłuchaj
43:47 2020_08_13 21_09_42_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Filmowe obchody stulecia Bitwy Warszawskiej (Magazyn Bardzo Filmowy/Jedynka)

 

***

W związku z kinową premierą dokumentu biograficznego "Bądź sobą czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché", a także telewizyjną premierą dokumentu historycznego "Wojna światów" w "Magazynie Bardzo Filmowym" rozmawialiśmy także o filmach dokumentalnych, które nie tylko zapadają w pamięci, ale także dostarczają nam wiedzy. Zapytaliśmy o to naszych słuchaczy. 

Ruchome Obrazy/Trailer filmu "Bądź sobą czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché"

Ponadto w audycji omówiliśmy inne premiery tygodnia: "Klub rozwodników" i "Arab blues". Przyjrzeliśmy się także filmowi "Śniegu już nigdy nie będzie" czyli polskiemu kandydatowi do Oscara w kategorii najlepszy międzynarodowy film - o nominacji  i szansach na nagrodę opowiedali dyrektor PISF Radosław Śmigulski, producenci Mariusz Włodarski, Agnieszka Wasiak oraz aktorka Weronika Rosati.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadziła: Martyna Podolska

Data emisji: 13.08.2020

Godzina emisji: 21.10

Jedynka/IAR/PAP/kh

Czytaj także

Lokomotywy ze specjalną grafiką. PKP Intercity włącza się w upamiętnienie setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 13:52
PKP Intercity zaprezentowało na stacji Warszawa Wschodnia dwie lokomotywy z okolicznościową grafiką z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. Na grafice znaleźli się m.in. marszałek Józef Piłsudski i gen. Józef Haller. Jest to bezpośrednie nawiązanie do specjalnego serwisu internetowego Bitwa1920.gov.pl, stworzonego przez zespół portalu PolskieRadio.pl we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa". 
rozwiń zwiń