"Dolina Bogów" na ekranach polskich kin

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 10:50
Dziś (21.08) na ekrany kin wchodzi "Dolina Bogów" Lecha Majewskiego. Lech Majewski to twórca cenionych na świecie filmów: "Młyn i Krzyż", w którym zagrał Rutger Hauer, "Onirica, "Angelus", "Ogród rozkoszy ziemskich" czy "Wojaczek". Jego najnowszy film "Dolina Bogów" to rodzaj filmowej baśni dla dorosłych. 
Fragment plakatu promującego film Dolina Bogów
Fragment plakatu promującego film "Dolina Bogów"Foto: mat. promocyjne

Czytaj więcej
Sławińska Malkowicz 1200.jpg
John Malkovich o filmie "Dolina Bogów": Lech Majewski ma wyjątkową wizję

W tytułowej Dolinie Bogów krzyżują się trzy wątki narracyjne. Pierwszy to archaiczna legenda Indian Navajo o bogach zamkniętych w skałach doliny Valley of the Gods pełna bogatej symboliki i archetypów. Drugi to historia najbogatszego człowieka globu, tajemniczego Wesa Taurosa (John Malkovich), który dotknięty osobistą tragedią, ukrywa się przed światem. Trzeci wątek jest historią narratora, Johna Ecasa (Josh Hartnett), pisarza, który zmaga się z traumatycznym rozstaniem z żoną i twórczym kryzysem. W tym czasie firma Taurosa eksploatująca rudę uranu przejmuje Dolinę Bogów, gdzie planuje drążyć tunele w świętej ziemi. Spokój przodków Navajo zostaje zburzony a skały rodzą mściciela. Jakie tajemnice skrywa mityczna ziemia Navajo.

Moje Filmy/zwiastun filmu "Dolina Bogów"

Czytaj więcej
Josh Hartnett  1200.jpg
Josh Hartnett - gwiazda Hollywood w Polskim Radiu

W filmie zagrały wielkie gwiazdy na czele z Johnem Malkovichem. My zapytaliśmy słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia, którą rolę tego wybitnego aktora cenią najbardziej? W "Niebezpiecznych związkach", "Portrecie damy", "Nędznikach", "Jądrze ciemności" czy w "Imperium słońca"? A może "Autostopem przez galaktykę"?


Posłuchaj
44:10 2020_08_20 21_09_16_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 "Dolina Bogów" na ekranach kin (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

W magazynie mówiliśmy także o przeglądzie filmów dokumentalnych Marcela Łozińskiego, wybitnego reżysera i dokumentalisty, który kończy właśnie 80 lat oraz o innych - poza "Doliną Bogów" - premierach tego weekendu, filmach: "La Bolduc" i "Pojedynek na głosy".

Dobrastronafilmu/zwiastun filmu "Pojedynek na głosy"

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy 

Prowadzi: Anna Stempniak 

Data emisji: 20.08.2020

Godzina emisji: 21.09

kh


Czytaj także

Lech Majewski: "Dolina Bogów" była moją obsesją

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 17:00
"Dolina Bogów" to polsko-amerykański film z Joshem Hartnettem i Johnem Malkovichem w rolach głównych. Światowa premiera obrazu odbyła się 17 września ubiegłego roku, ale w naszym kraju film pojawi się 21 sierpnia 2020.
rozwiń zwiń