Ceniony aktor filmowy, wybitny komik. Bill Murray kończy 70 lat

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 10:50
W "Magazynie bardzo filmowym" przypomnieliśmy sylwetkę kończącego 70 lat Billa Murraya - wybitnego, "kultowego" aktora amerykańskiego, a także komika, pisarza i producenta filmowego, nominowanego do Oscara za rolę w "Między słowami". 
Bill Murray
Bill MurrayFoto: PAP/ETTORE FERRARI

Posłuchaj
37:31 2020_09_24 21_09_47_PR1_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Bill Murray kończy 70 lat (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

Bill Murray urodził się 21 września 1950 roku. W czasie swojej kariery zagrał w kultowych amerykańskich filmach, m.in. "Tootsie", "Pogromców duchów","Co z tym Bobem?", "Dzień świstaka", "Broken flowers", "Grand Budapest Hotel" czy "Mów mi Vincent".

źródło: forumfilmpoland/Youtube

Aktor lubiany, ceniony przez Amerykanów

O sylwetce amerykańskiego aktora mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Kołodyński, historyk kina. - Zwykle typ fizyczny aktora określa jego przynależność do określonych ról, ale nie w przypadku Billa Murraya - ocenia ekspert. - On potrafi być komediowy, ale raczej pasuje mi do niego postać melancholijnego, mało komunikatywnego, ale sympatycznego osobnika - dodaje. 

Jest lubiany i ceniony przez Amerykanów. Dr Kołodyński zaznaczył, że popularność Billa Murraya jest ogromna. - Jako aktor znakomicie się zachowuje. Każdy widz potrafi się z nim zidentyfikować - ocenił historyk kina.


Wielu kinomanów za największe aktorskie osiągnięcie Billa Murraya uważa rolę w słynnym filmie "Dzień świstaka", którym zagrał dziennikarza Phila Connorsa, który przeżywa ciągle ten sam dzień. Inne jego znaczące komediowe kreacje z tego okresu to m.in. role w filmach: "Wigilijny show" (1988) oraz "Co z tym Bobem" (1991).

Po serii niepowodzeń w połowie lat 90. z uznaniem spotkała się jego rola w filmie w reżyserii Wesa Andersona "Rushmore" z 1998 roku. Za kreację w tej produkcji otrzymał drugą w życiu nominację do Złotego Globu. 

"Jak najdalej stąd" wśród kinowych premier

W "Magazynie bardzo filmowym" omówiliśmy wybrane premiery kinowe tygodnia. W tym tygodniu do kin wchodzi irlandzko-polska pełnometrażowa fabuła w reżyserii Piotra Domalewskiego. Film opowiada historię Oli, zbuntowanej nastolatki, która marzy o własnym samochodzie i większej życiowej samodzielności. Niespodziewane i tragiczne wiadomości z Irlandii, gdzie od lat pracuje jej ojciec, sprawiają, że wyrusza sama w daleką podróż. Los przeznacza jej nie lada wyzwanie - w imieniu rodziny ma sprowadzić ciało zmarłego do Polski.

źródło: forumfilmpoland/Youtube


Główne role w filmie zagrali: Zofia Stafiej, Kinga Preis, Arkadiusz Jakubik, Dawid Tulej, Nigel O'Neill. 

W kinach w najbliższym czasie zobaczymy również takie produkcje jak: "Nadzieja"; "Wojtyła. Śledztwo"czy francusko-gruzińsko-szwedzki melodramat "A potem tańczyliśmy". 

Ponadto w audycji:

- wspomnienie amerykańskiego musicalu familijno-komediowy Muppety, którego twórca - Jim Henson - plastyk, lalkarz i reżyser zmarły 30 lat temu obchodziłby 24 września urodziny.

- zapowiedź XII Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", który rozpoczął się 24 września 2020 roku. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi:  Michał Montowski

Data emisji: 24.09.2020 r. 

Godzina emisji: 21.09

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" na ekranach kin. Piotr Trojan: całe życie czekałem na taką rolę

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 06:42
- Widziałem w Tomku, Teresie - mamie Tomka i rodzinie, kiedy ich zobaczyłem pierwszy raz, kiedy mnie zaprosili do siebie do domu - do tego mieszkania, w którym to się wydarzyło, swoją mamę i swoich braci. Wiedziałem, że rozszarpię każdego, kto zrobi im krzywdę. Widziałem tam rodzinę i miłość rodziny - mówi Joannie Sławińskiej odtwórca głównej roli w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Piotr Trojan. 
rozwiń zwiń