Tony Halik jakiego nie znaliśmy? Film o podróżniku już na ekranach kin

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 11:42
- Pretekstem do realizacji filmu była książka Mirka Wlekłego "Tu byłem. Tony Halik", który przeprowadził reporterskie śledztwo i ujawnił pewne dotąd nieznane fakty z biografii Tony'ego Halika - mówi w "Magazynie Bardzo Filmowym" w Programie 1 Polskiego Radia twórca dokumentu "Tony Halik" Marcin Borchardt. 
Tony Halik
Tony HalikFoto: PAP/Janusz Uklejewski

czytaj więcej
PAP Elżbiea Dzikowska 1200.jpg
Elżbieta Dzikowska o Tonym Haliku. "Dawaliśmy sobie wolność"

Gość Jedynki mówi, że Tony Halik był prawdziwym opowiadaczem historii. - Jak każdy dobry narrator musiał coś ubarwić, aby zainteresować słuchaczy. Jego programy były bardzo autorskimi opowieściami o świecie, który widział, który chciał zarejestrować, używając kamery. Chciał to wszystko pokazać, ale chciał to także opakowywać w atrakcyjną formę, dlatego pewne rzeczy się wydarzały, inne nie, albo wydarzały się w troszeczkę innych okolicznościach, ale tak naprawdę to było dla mnie fascynujące, że mamy oto bohatera, który jest tak niejednoznaczny. To było wyzwanie - podkreśla Marcin Borchardt.


Posłuchaj
37:37 PR1_MPLS 2020_10_01-21-11-52.mp3 Marcin Borchardt o filmie o Tonym Haliku (Magazyn Bardzo Filmowy/Jedynka)

 

Reżyser zdradza Joannie Sławińskiej, że wszystkie osoby, które wypowiadają się w filmie, mówią dobrze o Tonym Haliku. - Był miły, sympatyczny, otwarty, łatwo nawiązujący kontakt z ludźmi, ale miał też tupet, upór. Dzięki temu mógł naprawdę wiele osiągnąć. Potrafił zjednywać sobie ludzi, co mu w życiu wielokrotnie pomagało. Potrafił też skupić na sobie uwagę telewidzów - zaznacza.


MAYFLYpl/Zwiastun filmu "Tony Halik"

***

W "Magazynie Bardzo Filmowym" mówiliśmy także o Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Transatlantyk", który trwa w Katowicach. To dziesiąta, jubileuszowa odsłona wydarzenia, które po raz pierwszy gości w województwie śląskim. Gośćmi festiwalu, nie osobiście, lecz online, będą: klasyk światowego kina, zdobywca dwóch Złotych Plam w Cannes - brytyjski reżyser Ken Loach oraz William Friedkin, twórca kultowego horroru wszech czasów  - "Egzorcysty".

Wielokrotnie nagradzany reżyser Ken Loach został uhonorowany Platynową Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. 

Reżyser, jako twórca filmowy, przygląda się krytycznie brytyjskiemu społeczeństwu, ujmuje się w swych filmach za tymi, którzy nie należą do klas uprzywilejowanych. Ma w swoim dorobku m.in. nagrodzone Złotą Palmą w Cannes filmy: "Wiatr buszujący w jęczmieniu" i "Ja, Daniel Blake", wybitne dzieło z 1969 roku pt. "Kes",  a także "Whisky dla Aniołów", "Nie ma nas w domu", "Riff - Raff",  komedię "Szukając Erica"  i wiele innych. Słuchaczy "Magazynu Bardzo Filmowego" zapytaliśmy, które filmy Brytyjczyka cenią i polecają? 

Wywiad Joanny Sławińskiej z Kenem Loachem nadamy w piątek (2 października) w "Kulturalnej Jedynce" o godz. 21.05. Czytaj więcej>>>

W audycji omawialiśmy także wybrane premiery kinowe:

- dokument o znanym zespole hip-hopowym pt. "Skandal. Ewenement Molesty"

- "Jak zostać gwiazdą" - polska komedia obyczajowa. W audycji wysłuchaliśmy wywiadów z reżyserką Anną Wieczur-Bluszcz i z wokalistką Urszulą Dudziak, która powiedziała Joannie Sławińskiej, że ma obecnie "najpiękniejszy okres w życiu". Więcej w dołączonym nagraniu,

KinoSwiatPL/zwiastun filmu "Jak zostać gwiazdą"

W "Magazynie Bardzo Filmowy" przypomnieliśmy także ważne filmowe rocznice. Wspomnieliśmy m.in. zmarłego 20 lat temu (3 października) Wojciecha Jerzego Hasa, jednego z najbardziej oryginalnych i wybitnych polskich reżyserów, twórcę takich arcydzieł jak "Rękopis znaleziony w Saragossie" i  "Sanatorium pod Klepsydrą". W stołecznym kinie Iluzjon od 2 do 18 października odbędzie się przegląd najważniejszych filmów reżysera.  

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy 

Prowadziła: Joanna Sławińska 

Data emisji: 01.10.2020

Godzina emisji: 21.11

kh

Czytaj także

John Malkovich o filmie "Dolina Bogów": Lech Majewski ma wyjątkową wizję

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 12:30
W następny piątek (21 sierpnia) na ekrany kin wchodzi "Dolina Bogów" Lecha Majewskiego. W filmie zagrały wielkie gwiazdy na czele z Johnem Malkovichem, który jeszcze w trakcie kręcenia zdjęć zdradził Joannie Sławińskiej m.in. jak zareagował na propozycję polskiego reżysera. 
rozwiń zwiń