"Złote Lwy" dla pełnometrażowej animacji. Za nami 45. FPFF w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 12:30
"Złote Lwy" - główną nagrodę na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producenci Agnieszka Ścibor i Ewa Puszczyńska za film "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Ponadto nagrodę indywidualną za dźwięk otrzymał Franciszek Kozłowski, który stworzył ścieżkę dźwiękową tego filmu.
Mariusz Wilczyński - reżyser filmu Zabij to i wyjedź z tego miasta
Mariusz Wilczyński - reżyser filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta"Foto: Arkadiusz Łuba

Animowany portret Łodzi

Jest to intymna opowieść reżysera o niedokończonych rozmowach z rodzicami, o tęsknocie za przyjacielem. Jest to też animowany portret Łodzi, rodzinnego miasta autora - fabrycznego, odpychającego i przyciągającego, a także opowieść o artystach, którzy kształtowali świat dziecięcej wyobraźni oraz wrażliwość. Mariusz Wilczyński nie krył zdumienia z powodu otrzymania wyróżnienia.  - Jest to ogromna radość, dopiero to do mnie dociera, jak widzę statuetkę - mówi reżyser. 

Posłuchaj
38:06 2020_12_17 21_12_06_PR1_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Złote Lwy dla pełnometrażowej animacji. Za nami 45. FPFF w Gdyni (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

Tegoroczna edycja festiwalu przejdzie do historii właśnie w związku ze zwycięstwem filmu animowanego. Kilka lat temu w konkursie głównym znalazła się animacja Doroty Kobieli "Twój Vincet" jednak to obraz Mariusza Wilczyńskiego, który znalazł się w tegorocznym konkursie, otrzymał główną nagrodę. 

źródło: Gutek film/Youtube

14-letnia praca nad filmem

Realizowany przez 14 lat pełnometrażowy film łódzkiego reżysera, animatora, malarza to opowieść rozgrywająca się na przestrzeni dekad. Mariusz Wilczyński w wywiadzie udzielonym Joannie Sławińskiej podkreśla, że widać w filmie poczucie pokory wobec błędów popełnionych w życiu i próby ich naprawienia. - Też są te niełatwe relacje syna z matką i jednocześnie próba stworzenia bajkowego świata, żeby przeżyć to jeszcze raz i naprawić to, co nie było najwspanialsze w życiu osobistym - mówi twórca filmu.  

Mariusz Wilczyński jednocześnie zaznacza, że film jest kinem artystycznym i nie śpieszył się z jego realizacją. - Nie śpieszyłem się. Dzisiaj jest taki czas, że trzeba szybko, efektownie. Ja to robiłem tak, żeby niczego nie przeoczyć - dodaje.

Wybitna obsada

"Zabij mnie i wyjedź z tego miasta" może również poszczycić się obsadą, jakiej nie miała żadna polska produkcja. Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili. - Aktorzy są dla mnie bardzo ważni. Niektórzy już byli w podeszłym wieku i śpieszyłem się, żeby ich mieć i zdobyłem ich głosy - dopowiada Mariusz Wilczyński. 

Laureaci 45. FPFF w Gdyni 

Srebrnym Lwem uhonorowano producenta filmu "Sweat" Mariusza Włodarskiego i reżysera Magnusa von Horna, który otrzymał także nagrodę w kategorii reżyseria. Ponadto film zwyciężył w czterech kolejnych kategoriach. Nagrodę w kategorii debiut reżyserski otrzymał Jan Holoubek. Został on uhonorowany za film "25 lat niewinności". Z kolei za główną rolę męską w tym filmie nagrodę otrzymał Piotr Trojan.

W czterech kategoriach zwyciężył film "Magnezja". Za charakteryzację nagrodę otrzymali Agnieszka Hodowana i Waldemar Pokromski, w kategorii kostiumy uhonorowano Dorotę Roqueplo, a za scenografię Marka Warszewskiego. Z kolei Złotego Pazura w kategorii "Inne Spojrzenia" otrzymali reżyser Maciej Bochniak oraz producenci Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham.

W kategorii debiut aktorski laureatem została Zofia Stafiej za film "Jak najdalej stąd". Hania Rani została laureatką nagrody indywidualnej za muzykę stworzoną do tego filmu. Nagrodę ufundowało Polskie Radio, a laureata ogłosiła Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Z kolei Piotr Domalewski otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz przygotowany do tego filmu.

Czytaj również: 

Ponadto w audycji: 

- wspomnienie o zmarłym aktorze filmowym i telewizyjnym Piotrze Machalicy. Odszedł w poniedziałek nad ranem w wieku zaledwie 65 lat;

- w środę nadeszła wiadomość o śmierci Hanny Stankówny (zmarła w wieku 82 lat). W audycji wspomnieliśmy tę lubianą i cenioną aktorkę;

- podsumowanie 10. Festiwal Vitae Valor pokazujący filmy, które poruszają temat konfliktu wewnętrznego i społecznego. Festiwal zakończył się 17 grudnia. Zajrzymy również na 14. Festiwal Filmowy Sputnik nad Polską, który potrwa do 20.12.2020 r. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy 

Prowadzi: Joanna Sławińska 

Data emisji: 17.12.2020 r. 

Godzina emisji: 21.10

IAR/ans

Czytaj także

"Supernova" z Wielkim Jantarem. Za nami 39. Festiwal Debiutów "Młodzi i Film" w Koszalinie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 13:16
Wielkiego Jantara 2020, główną nagrodę dla debiutanckiej produkcji w tegorocznym Konkursie Pełnometrażowych Debiutów fabularnych 39. KFDF "Młodzi i Film" odebrał Bartosz Kruhlik, reżyser obrazu "Supernova". Czterema Jantarami została doceniona jedna z premier - film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". W "Kulturalnej Jedynce" podsumowaliśmy tegoroczną edycję festiwalu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ken Loach dla Programu 1 Polskiego Radia o tematyce społecznej w swoich filmach

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 16:00
Ken Loach jest niewątpliwie jedną z najciekawszych postaci brytyjskiego kina. W ekskluzywnym wywiadzie, którego reżyser udzielił kilka dni temu Programowi 1 Polskiego Radia, mówił m.in. o szeroko pojętej tematyce społecznej w swoich filmach, pracy z aktorami i doświadczeniami, które go ukształtowały. 
rozwiń zwiń