95. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy. Przypominamy twórczość wybitnego reżysera

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 11:00
W sobotę 6 marca minie 95. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy. Światowej sławy reżyser, zdobywca najcenniejszych nagród filmowych, zostawił po sobie wybitne filmy, m.in. "Popiół i diament", który jest zaliczany do stu najlepszych filmów w historii kina. 
Andrzej Wajda w 2012 roku
Andrzej Wajda w 2012 roku Foto: Shutterstock/Marcin Niemiec

- Nie sposób opowiedzieć w kilku słowach o latach aktywności Andrzeja Wajdy. Był niezmordowanym tytanem pracy - powiedział na antenie radiowej Jedynki dr Andrzej Kołodyński, historyk kina. - Ktoś kiedyś powiedział, że Andrzej Wajda był kronikarzem nowoczesnej historii naszego kraju. Posługiwał się przy tym literaturą, malarstwem, wspomnieniami, wszelkiego rodzaju tradycją. Umiał z niej korzystać - opowiadał. 


Posłuchaj
34:28 2021_03_04 21_12_16_PR1_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 95. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy. Przypominamy twórczość wybitnego reżysera (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

Kraków - ukochane miasto 

Jednym z ulubionych miast reżysera był Kraków. - To w Krakowie umieścił Centrum Sztuki Japońskiej Manggha. Czuwając nad budową na wiślanym brzegu, spełnił w ten sposób marzenie współczesnego krytyka, podróżnika i kolekcjonera Feliksa Jasieńskiego, a krakowskie wątki w twórczości Wajdy to przede wszystkim "Wesele" jako dzieło najbardziej znane na świecie - stwierdził dr Kołodyński. 

Czytaj również: 

Szczególne dzieła w dorobku reżysera

Jak zaznaczył historyk, lata międzywojenne w twórczości reżysera były skromnie prezentowane. Mocny akcent w jego dorobku nadał spektakl telewizyjny "Bigda idzie!". - To była ekranizacja skandalizującej niegdyś książki Juliusza Kaden-Bandrowskiego o chłopskim działaczu Mateuszu Bigdzie, który demaskował obłudę międzywojennej demokracji parlamentarnej. Wymowa tego spektaklu okazała się zaskakująca i aktualna w 1999 roku - opowiadał gość audycji. 

Szczególne znaczenie w twórczości Andrzeja Wajdy ma film "Popiół i diament". Akcja filmu toczy się w 1945 roku, tuż po zakończeniu II wojny światowej. Jego głównym bohaterem jest były żołnierz Armii Krajowej, Maciek Chełmicki, który działając w podziemiu antykomunistycznym, otrzymuje rozkaz likwidacji Szczuki, lokalnego sekretarza PPR. Z biegiem czasu u Chełmickiego pojawia się coraz więcej wątpliwości. - Chełmicki, chłopak z partyzantki, ginie, wyczekując wolności. Zmienia się rzeczywistość polityczna, przynależność do określonego obozu wymagała odpowiedniego działania. Komunizm nie wkraczał bezboleśnie - powiedział dr Kołodyński. 

źródło: Kino za Rogiem w Płocku/Youtube

Ponadto w audycji: 

- o albumie z muzyką filmową - "Cinema Boogie", na którym znajduje się 11 kompozycji. Większość z nich jest znana melomanom i widzom, gdyż pochodzą ze uznanych, popularnych produkcji, chociażby z seriali "07 zgłoś się", "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek" czy filmów "Dziecko Rosemary", "Polowanie na muchy" oraz "Tylko mnie kochaj".

Za aranżację odpowiadają: Piotr Kostrzewa, Adam Sztaba, Krzysztof Herdzin, Marek Stefankiewicz i Wojciech Kostrzewa, Michał Tomaszczyk i Jarema Jarosiński.

Na płycie "Cinema Boogie" przygotowanej przez Program 1 Polskiego Radia oraz Chopin University Big Band można usłyszeć Dorotę Miśkiewicz, Wojciecha Myrczka, Łukasza Zagrobelnego, a także Natalię Kukulską.

Czytaj również: 

- Przedstawiliśmy najciekawsze, wybrane premiery filmowe: "Obiecująca. Młoda. Kobieta" - dramat kryminalny w reżyserii Emerald Fennell z Carrey Mulligan w roli głównej. Historia krzywdy i zemsty, opowieść o kobiecie wiodącej dziwne, podwójne życie. Ten film to jeden z faworytów Złotych Globów 2021. 

źródło: Kino Helios Polska/Youtube

wspomnienie o wybitnej polskiej aktorce Irenie Kwiatkowskiej 

- o filmie "Zabij to i wyjedź z tego miasta" - animacji Mariusza Wilczyńskiego, w którym bohater po utracie najbliższych ukrywa się w krainie wspomnień, w której czas stoi w miejscu, a bliscy wciąż żyją. W filmie tworzonym przez 14 lat usłyszymy głosy Andrzeja Wajdy i Ireny Kwiatkowskiej. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy 

Prowadzi: Michał Montowski 

Data emisji: 4.03.2021 r. 

Godzina emisji: 21.10 

ans 

Czytaj także

"Powidoki" - Linda na ekranie, Wajda za kamerą

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 20:10
W "Magazynie bardzo filmowym" opowiemy o nowym filmie Andrzeja Wajdy pt. "Powidoki" o Władysławie Strzemińskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na czym polega fenomen Clinta Eastwooda?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 11:40
W świecie postrzegany jest jako artysta "bardzo amerykański" - kojarzy z rolami rewolwerowców, policjantów, samotnych, niezależnych postaci - czyniących to co nakazuje im sumienie. Jako reżyser podejmuje tematy bardzo trudnych wyborów: dramatycznych decyzji, postaw, doświadczeń. W najbliższą niedzielę - 31 maja - Clint Eastwood skończy 90 lat.  
rozwiń zwiń