Kinowe premiery. "Nomadland", czyli film w duchu pionierów Dzikiego Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 12:17
Na ekrany kin w ten weekend wchodzą obsypany Oscarami dramat społeczny "Nomadland" ze znakomitą Frances McDormand w roli głównej, "Nocny konwój" ze świetnymi aktorami Omarem Sy i Virginią Efirą oraz "Cruella", czyli komedia kryminalna o początkach legendarnej i złej Cruelli De Mon. Jakie jeszcze premiery czekają na fanów dobrego kina?
Frances McDormand w filmie Nomadland
Frances McDormand w filmie "Nomadland"Foto: Capital Pictures / Film Stills / Forum

Anthony Hopkins Ojciec Forum 1200.jpg
Kina otwarte dla publiczności. Premiera "Ojca" z Anthonym Hopkinsem
Posłuchaj
42:46 2021_05_27 23_08_25_PR1_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Jakie premiery w kinach w ten weekend? (Jedynka/Magazyn bardzo filmowy)

"Nomadland" to zdobywca nie tylko trzech Oscarów i dwóch Złotych Globów, ale również ponad 200 nagród na całym świecie.

- Akcja filmu toczy się pośród wspaniałych pejzaży amerykańskich: południowej Dakoty, Nevady, Arizony i Kalifornii. Te wielkie przestrzenie przemierzają współcześni nomadzi, ludzie pozbawieni w czasie kryzysu własności, opieki i źródeł stałego utrzymania. Jeżdżą od miasta do miasta w poszukiwaniu pracy i dachu nad głową, a jednocześnie czują się wolni w duchu pionierów Dzikiego Zachodu. Trwają w poczuciu godności, nie przyjmując określeń takich jak bezdomni czy bezrobotni, wyczuwając w nich wykluczenie ze społeczeństwa i stygmat degradacji - opowiada Michał Montowski.

Wśród wspomnianych Nomadów jest Fern, wdowa podróżująca starym vanem, szukająca pracy i usiłująca nadać sens swojemu życiu. Frances McDormand w tej roli jest jeszcze bardziej przejmująca niż w poprzednich oscarowych, genialnie zagranych rolach.

Źródło: 20th Century Studios Polska/Zwiastun "Nomadland"

"Nocny konwój"

"Nocny konwój" to francuski dramat kryminalny w reżyserii Anne Fontaine według powieści Hugo Borisa z Omarem Sy, Virginią Efirą i Gregorym Gadebois.

- Troje policjantów otrzymuje zadanie przewiezienia na lotnisko emigranta, który ma być deportowany. Dla nich jest to bardzo dziwna, nietypowa misja, ponieważ codziennie pracują na paryskich ulicach i tam ścigają przestępców. Ten "Nocny konwój", jak odkryje Virginie, wiezie człowieka, którego w swojej ojczyźnie czeka kara śmierci - zapowiada Michał Montowski.

Źródło: Kino Helios Polska/Zwiastun "Nocny konwój"

"Cruella"

Inną premierą jest "Cruella" - komedia kryminalna i amerykański film rozrywkowy w reżyserii Craiga Gillespiego z Emmą Stone w roli tytułowej, złej kobiety znanej z powieści Dodie Smith "101 dalmatyńczyków" i z jej ekranizacji. W filmie występuje także Emma Thompson jako Baronowa.

- To jest opowieść o początkach Cruelli De Mon w Londynie w latach 70. i czasach punk rocka, kiedy to zdolna, młoda projektantka szuka sławy. Żyje w biedzie, aż zauważy ją Baronowa, legenda mody i właśnie wtedy przejdzie ona na złą stronę i stanie się Cruellą - przybliża fabułę Michał Montowski.

Źródło: DisneyFilmy/Zwiastun "Cruella"

"Pierwsza krowa"

Film w reżyserii Kelly Reichardt "Pierwsza krowa" to amerykański dramat społeczny, dziejący się w realiach Dzikiego Zachodu około 1820 roku.

- To bardzo interesujący antywestern, w którym kucharz i jego wspólnik, imigrant z Chin, zakładają biznes, do którego potrzebne jest mleko. Oglądamy tworzenie się społeczeństwa amerykańskiego z mieszaniny imigrantów, a legendarni kowboje bardziej koncentrują się na życiu, jego smaku i potrzebach niż na strzelaninach - zauważa Michał Montowski.

Źródło: kinopodbaranami/Zwiastun "Pierwsza krowa"

Co jeszcze wchodzi na ekrany?

Warto również obejrzeć islandzko-polski dramat "Wolka" w reżyserii Arniego Olafura Asgeirssona. Jest to historia wychodzącej z więzienia Anny, która musi odnaleźć Dorotę, żeby rozliczyć się z nią z przeszłością. Trop, jak okazuje się, prowadzi na Islandię.

- "Amatorzy" to bardzo interesujący film polski Iwony Siekierzyńskiej, w którym zespół niepełnosprawnych intelektualnie aktorów teatralnych wygrał konkurs regionalny i ma szansę na milion oraz na występy na dużej scenie teatralnej. Musi jednak wystawić sztukę Szekspira i nie wiadomo, czy to będzie "Hamlet", "Makbet" czy "Romeo i Julia". Poprowadzi ich reżyser oddany sprawie, a niebawem dołączą profesjonalni aktorzy - mówi Michał Montowski.

"Druga połowa" to polska komedia romantyczna Łukasza Wiśniewskiego, czyli romansowe kompilacje ze sportem w tle. Premierą jest również "Mortal Kombat" - film akcji i fantasy związany z tytułowym krwawym turniejem.

Źródło: Warner Bros Polska/Zwiastun "Mortal Kombat"

Czytaj również:

Poza tym w audycji:

- 31 maja Clint Eastwood kończy 91 lat i tego samego dnia w księgarniach ukaże się jego najnowsza biografia "Clint Eastwood. Życie i legenda" Patricka McGillingana. W "Magazynie bardzo filmowym" rozmawiamy na temat filmów i najlepszych ról tego popularnego aktora.

- Zapowiedź rozpoczynającego się 30 maja 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadził: Michał Montowski

Data emisji: 27.05.2021 

Godzina emisji: 23.08

DS

Czytaj także

Kulisy powstawania filmów opartych na twórczości Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 08:00
Jakie wizje przyszłości, w aspekcie filozoficznym i technologicznym, obecne w twórczości Stanisława Lema, zainteresowały filmowców? Jaki był stosunek pisarza do wysiłków twórców filmowych? Czy proza autora "Solaris" jest w ogóle przekładalna na obraz kinowy? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w audycji "Magazyn bardzo filmowy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

80. urodziny Poli Raksy. Aktorka uznawana kiedyś za najpiękniejszą Polkę

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 21:10
Z okazji 80 urodzin Poli Raksy, uznawanej za aktorkę "pokoleniową", jedną z najpiękniejszych Polek - reprezentującą dziewczyny swojego pokolenia - przypominamy sylwetkę tej artystki. Najbardziej znana jest - oczywiście - z roli Marusi w serialu "Czterej pancerni i pies", ale rola ta przysłoniła inne osiągnięcia aktorki np. w "Panience z okienka", w "Popiołach", "Przygodzie z piosenką", w "Arii dla atlety" lub w "Uprowadzeniu Agaty".
rozwiń zwiń