"Śniegu już nigdy nie będzie" i inne premiery filmowe

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 11:09
To kolejny już weekend, w którym możemy - dzięki złagodzeniu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa - wybrać się do kin. W "Magazynie bardzo filmowym" przyjrzeliśmy się filmom, które obecnie są wyświetlane.
Plakaty do filmów: Śniegu już nigdy nie będzie i Ciche miejsce 2
Plakaty do filmów: "Śniegu już nigdy nie będzie" i "Ciche miejsce 2"Foto: mat. promocyjne

Film "Śniegu już nigdy nie będzie" (2020) w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, został zakwalifikowany do konkursu głównego festiwalu. Był polskim kandydatem do Oscara w kategorii filmu międzynarodowego, lecz ostatecznie nie otrzymał nominacji.

Film kino 1200.jpg
"Magazyn bardzo filmowy" w Programie 1

To historia pochodzącego ze wschodu Żeni, który zatrudnia się jako masażysta na luksusowym podmiejskim osiedlu. W niedługim czasie zostaje powiernikiem swoich klientów. W roli głównej wystąpił Alec Utgoff. W pozostałych rolach m.in. Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Łukasz Simlat, Andrzej Chyra i Krzysztof Czeczot.

- To opowieść o samotności mieszkańców luksusowego osiedla, która jest próbą - z jednej strony - opisu naszej współczesnej rzeczywistości w sposób bardzo serio, ale - z drugiej - zawiera też sporo humoru - powiedziała prowadząca "Magazyn bardzo filmowy" Joanna Sławińska. - Cechą tego filmu jest to, że on kładzie nacisk na klimat, atmosferę, na rodzaj takiego niedopowiedzenia. Zostawia przestrzeń dla widza - podkreślił w Programie 1 Michał Englert.

- Szumowska po raz kolejny wykorzystuje ironię i humor, aby opowiedzieć o sprawach poważniejszych. Tutaj akurat tematem jest egzystencjalna pustka. Ona także lubi odzierać w swoich filmach rzeczywistość ze złudzeń dotykając takich tematów, jak w "Śniegu już nigdy nie będzie" - klasowości, chorób cywilizacyjnych, braku międzyludzkich relacji. Dla mnie ten film zbyt powierzchownie podchodzi do tematu. Brakuje mu wyrazistości, konsekwencji w portretowaniu bohaterów. Może jest ich za dużo - skomentował w radiowej Jedynce Marcin Radomski.

Śniegu już nigdy nie będzie - oficjalny zwiastun. Profil: KinoSwiatPL

W kinach zobaczyć można również "Proste rzeczy" (2020) w reżyserii Grzegorza Zaricznego. Młoda rodzina spełnia swoje marzenia o spokojnym życiu, poza zgiełkiem dużego miasta. Z realizacji powziętych celów wytrąca ich pojawienie się brata niedawno zmarłego ojca głównego bohatera. Jego nagła obecność zmusza chłopaka do zmierzenia się z bolesną przeszłością.

- Jeśli lubią państwo łączenie gatunków i zacieranie granic pomiędzy dokumentem i fabułą, to propozycja dla państwa. Grzegorz Zariczny deklaruje, że czysty dokument wydaje mu się za bardzo inwazyjny w stosunku do bohaterów, dlatego postanowił wprowadzić do dokumentu postać i wątki fabularne - wskazała Sławińska.

- W filmie "Proste rzeczy" reżyser eksperymentuje z językiem filmu, opowiadając o bardzo prostych sprawach - obserwuje relacje trójki: małżeństwa Błażeja i Magdy oraz ich córki. Do opowieści, która jest dokumentalna, wprowadzona jest fikcyjna postać wujka. To jest bardzo intymny film. Dotykający problemów codzienności, rytuałów, zmęczenia w relacji z drugą osobą - opowiedział Radomski.


Proste rzeczy / zwiastun PL. Profil: Nowe Horyzonty


Czytaj także:


Filmy zagraniczne

"La Gomera" (2019) to z kolei rumuński thriller kryminalny wyreżyserowany przez przedstawiciela rumuńskiej nowej fali, znanego polskim widzom, jako twórca filmu "Skarb", Corneliu Porumboiu. Głównym bohaterem jest skorumpowany policjant (w tej roli Vlad Ivanov), który przybywa na tytułową wyspę, chcąc załatwić jeden ze swoich ciemnych interesów. Aby utrzymać wszystko w tajemnicy musi opanować lokalny język gwizdów. Jakby tego było mało, w życiu mężczyzny pojawia się zjawiskowa Gilda (Catrinel Marlon).

- Kinematografia rumuńska jest jedną z najciekawszych w Europie. Głośne były takie filmy fabularne, jak: "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni", "Śmierć pana Lazarescu", "Pozycja dziecka" czy "Sieranevada", a ostatnio też znakomity dokument, który ogląda się jak fabułę, czyli "Kolektyw". Wiele jeszcze innych tytułów zachwyciło krytyków i publiczność - zauważyła Joanna Sławińska.

- "La Gomera" to jest połączenie gatunków - westernu, kina policyjnego i komedii. To nie jest ani klasyczny film akcyjny, choć mamy tu pościgi i gangsterów, ani klasyczna komedia, choć śmiechu jest tu co nie miara. Raczej jest to odwołanie - z przymrużeniem oka - do klasyki kina, można tu przywołać amerykański western z 1956 roku w reżyserii Johna Forda pt. "Poszukiwacze" - powiedział w Programie 1 Marcin Radomski.


La Gomera - zwiastun PL. Profil: Gutek Film


Na ekrany polskich kin wchodzi także amerykański horror "Ciche miejsce 2" (2020, reż. John Krasinski) - który jest już przebojem w Stanach Zjednoczonych - o rodzinie Abbott, która próbuje przetrwać w postapokaliptycznym świecie zamieszkałym przez potwory. W części drugiej ślepe potwory, które zwabia najmniejszy hałas, nie są już jedynym zagrożeniem.

Według Sławińskiej, to udany sequel. - Podczas premierowego weekendu w Stanach Zjednoczonych film zarobił ponad 48 mln dolarów, a pod uwagę należy wziąć, że nie wszystkie kina były otwarte dla widzów. Publiczność widać lubi się bać i to raczej w kinie. Myślę, że ten film przyciągnie także polską publiczność spragnioną mocnych wrażeń - oceniła.


A Quiet Place Part II (2021) - Final Trailer - Paramount Pictures. Profil: Paramount Pictures


Poza tym w audycji:

- 4 czerwca 46 lat obchodzi Angelina Jolie - aktorka, reżyserka, producentka filmowa i działaczka społeczna,

- Barbara Brylska kończy 80 lat. Wielką popularność i uznanie zyskała dzięki roli fenickiej kapłanki Kamy w "Faraonie" (1966) Jerzego Kawalerowicza,

- aktualności filmowe, m.in. Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film w Koszalinie.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 3.06.2021

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Kina otwarte dla publiczności. Premiera "Ojca" z Anthonym Hopkinsem

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 19:40
Od 21 maja kina ponownie otwierają się dla publiczności. Na duże ekrany wchodzi m.in. "Ojciec" z oskarową rolą Anthony’ego Hopkinsa i równie wysoko ocenianą kreacją Olivii Colman. Jakie jeszcze nowości zobaczymy w ten weekend?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kinowe premiery. "Nomadland", czyli film w duchu pionierów Dzikiego Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 12:17
Na ekrany kin w ten weekend wchodzą obsypany Oscarami dramat społeczny "Nomadland" ze znakomitą Frances McDormand w roli głównej, "Nocny konwój" ze świetnymi aktorami Omarem Sy i Virginią Efirą oraz "Cruella", czyli komedia kryminalna o początkach legendarnej i złej Cruelli De Mon. Jakie jeszcze premiery czekają na fanów dobrego kina?
rozwiń zwiń