Ulubione postaci detektywów z wielkiego i małego ekranu

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 23:09
W związku z 10. rocznicą śmierci Petera Falka - twórcy niepowtarzalnego porucznika Columbo i współtwórcy popularnego serialu, który złamał podstawowe zasady konstrukcji kryminału, pokazując już na wstępie kto i jak popełnił zbrodnię - rozmawiamy o postaciach detektywów z wielkiego i małego ekranu.
Peter Falk
Peter FalkFoto: PAP/DPA

shutterstock angelina jolie 1200.jpg
Portret gwiazdy - Angelina Jolie kończy 46 lat

Wszystkie filmy detektywistyczne i seriale tego gatunku wywodzą się z literatury, czyli z powieści i opowiadań, często drukowanych w prasie. Dr Marek Gumkowski, historyk literatury i miłośnik kryminałów, wspomina, że detektyw pojawia się w 1841 roku w powieściach Edgara Allana Poe, który stworzył postać C. Augusta Dupina. Stosował on w swoich dochodzeniach metodę dedukcji, z której później zasłynął inny powieściowy detektyw - Sherlock Holmes. Dupin nie jest detektywem profesjonalnym - to szlachcic, który rozwiązuje zagadki dla przyjemności.


Posłuchaj
42:32 2021_06_24 23_09_11_PR1_magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Kryminały i ich bohaterowie (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 


Clint Eastwood FREE 1200.jpg
Clint Eastwood kończy 91 lat. Skąd bierze się jego fenomen?

Gość Programu 1 Polskiego Radia wskazuje, że powieść sensacyjna to jeden z ważnych elementów kultury popularnej, w połączeniu z filmem i teatrem. - "Pułapka na myszy" Agathy Christie miała kilka tysięcy wystawień - mówi. A pod koniec XIX wieku pojawił się Sherlock Holmes, który z ekranów nie schodzi do dziś. W latach 1900-1993 słynny detektyw pojawił się w 211 filmach. - Żadna inna postać literacka nie może się z nim równać - zauważa.

Oprócz dobrej intrygi, czyli kryminalnej zagadki, potrzebny jest też wyrazisty, przykuwający uwagę bohater. Bywa nim policjant, dziennikarz, pisarz, detektyw zawodowiec albo amator. Musi odpowiadać konwencji, bo kryminał może wychylać się w stronę problematyki społecznej, historycznej, psychologicznej, może być dreszczowcem, filmem akcji, a nawet horrorem. - Z czasem do tego męskiego świata zaczynają wchodzić kobiety, jak panna Jane Marple, stworzona przez Agathę Christie - wskazuje Marek Gumkowski. Popularność postaci podtrzymuje liczba filmów z ich udziałem. O Herculesie Poirot powstało ponad sto filmów, a serial "Porucznik Colombo" miał 69 odcinków.

Czasami równie ważnym co detektyw staje się przestępca. Filmoznawca daje przykład Hannibala Lectera, znanego choćby z filmu "Milczenie owiec". Ciemne strony życia społecznego pokazuje tak zwany czarny kryminał stworzony m.in. przez Raymonda Chandlera. Jego bohaterowie często mają mroczną przeszłość, kłopoty, np. związane z nadużywaniem alkoholu.

Poza tym w audycji:

Film kino 1200.jpg
"Magazyn bardzo filmowy" w Programie 1

- wybór premier kinowych, m.in.:

  • "Szybcy i wściekli 9" - Cypher szykuje zemstę i prosi Jacoba o pomoc w walce z Domem, ale to tylko pretekst do popisów samochodowych i kaskaderskich możliwości, które są atrakcją tego cyklu,
  • "Supernova"- brytyjski dramat psychologiczny w reżyserii Harry'ego MacQueena z Colinem Firthem i Stanleyem Tuccim. Sam i Tusker, wobec choroby tego drugiego, wyruszają w podróż, która staje się przedsmakiem pożegnania,
  • "Lato 85'" - najnowszy film Francois Ozona, historia dojrzewania młodego mężczyzny podczas wakacyjnych wydarzeń we Francji, w połowie lat 80.,
  • "Kraj" - komedia Macieja Ślesickiego - sześć groteskowych nowel ukazujących problemy i frustracje bohaterów w bardzo różnych sytuacjach życiowych we współczesnej Polsce.

Notatnik Kinomana:

  • 80. rocznica urodzin Krzysztofa Kieślowskiego (27.06.1941) - przegląd "Hommage a Kieślowski",
  • 115. rocznica urodzin Billy'ego Wildera (22.06.1906),
  • 95. rocznica urodzin Tadeusza Konwickiego (22.06.1926).

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 24.06.2021 r. 

Godzina emisji: 23.09

ag


Czytaj także

Clint Eastwood kończy 91 lat. Skąd bierze się jego fenomen?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 15:07
31 maja Clint Eastwood kończy 91 lat i tego samego dnia w księgarniach ukaże się jego najnowsza biografia "Clint Eastwood. Życie i legenda" Patricka McGilligana. W "Magazynie bardzo filmowym" porozmawialiśmy na temat filmów i najlepszych ról tego popularnego aktora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Portret gwiazdy - Angelina Jolie kończy 46 lat

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 07:36
"Pan i Pani Smith", "Hakerzy", "Udając Boga" czy "Cena odwagi". To tylko nieliczne filmy w bogatym dorobku amerykańskiej aktorki i reżyserki, Angeliny Jolie. W swojej karierze zdobyła Nagrodę Akademii Filmowej, Złote Globy oraz Nagrodę Gildii Aktorów Filmowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy film o przygodach Indiany Jonesa ma już 40 lat

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 10:18
12 czerwca 1981 roku miała miejsce premiera "Poszukiwaczy zaginionej Arki". Film przyniósł ogromne zyski - produkcja kosztowała ok. 20 mln dolarów, a zarobiła 384 mln. Obraz był nominowany do Oscara w ośmiu kategoriach, zdobył cztery statuetki. Aktor Harrison Ford, który wcielił się w rolę archeologa i poszukiwacza przygód, zyskał ogromną popularność, a sama postać Indiany Jonesa stała się rozpoznawalna na całym świecie, stała się ikoną popkultury. 
rozwiń zwiń