Suwałki składają hołd wielkiemu reżyserowi - Festiwal Filmowy "Wajda na nowo"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 07:29
Pokazy filmów Andrzeja Wajdy, kino plenerowe, śniadania z dokumentem, wystawa plakatów filmowych, spotkania z gwiazdami polskiego filmu, konkurs filmów krótkometrażowych - to wszystko znajdziemy na trzydniowym Festiwalu Filmowym "Wajda na nowo" (19-21 sierpnia). 
Andrzej Wajda w 2012 roku
Andrzej Wajda w 2012 roku Foto: Shutterstock/Marcin Niemiec

Posłuchaj
44:54 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_08_19 PR1_23_08_22_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Suwałki składają hołd wielkiemu reżyserowi - Festiwal Filmowy "Wajda na nowo" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

W związku z 95. rocznicą urodzin i piątą rocznicą śmierci Andrzeja Wajdy Suwalski Ośrodek Kultury, by oddać hołd światowej sławy reżyserowi i jednocześnie jednemu z najwybitniejszych suwalczan, zorganizował specjalny festiwal filmowy poświęcony twórczości artysty. 


. 

Celem festiwalu - jak powiedziała w Programie 1 Klaudia Kozakiewicz z Suwalskiego Ośrodka Kultury - jest przypomnienie najważniejszych dokonań i postaci Andrzeja Wajdy, ale również promocja twórczości filmowej artystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. Wydarzenie ma być nie tylko formą uczczenia znamienitego twórcy, ale przybliżać, zwłaszcza młodemu pokoleniu, osiągnięcia polskiej kinematografii.

W programie m.in.: kino plenerowe - pokazy filmów Andrzeja Wajdy, prewernisaż wystawy plakatów filmowych Andrzeja Pągowskiego "Wajda na nowo", plenerowa wystawa "Wajda i Suwalszczyzna", warsztaty filmowe, śniadania z dokumentem, rodzinne animacje, spotkania z gwiazdami polskiego filmu, konkurs filmowy, konkurs plastyczny i warsztaty dla dzieci i młodzieży.

W ramach Festiwalu Filmowego "Wajda na nowo" odbywa się konkurs filmów krótkometrażowych, w którym biorą udział produkcje zrealizowane przez studentów i absolwentów polskiej szkoły filmowej.Wydarzenie odbywa się pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia.

Film kino 1200.jpg
"Magazyn bardzo filmowy" w Programie 1

Andrzej Wajda (ur. 6 marca 1926 w Suwałkach, zm. 9 października 2016 w Warszawie) - reżyser filmowy i teatralny. W 1946 roku rozpoczął studia malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, których nie ukończył - przeniósł się na studia reżyserskie w szkole filmowej w Łodzi (1949-1953). 

Popularność przyniosły mu filmy inicjujące tzw. polską szkołę filmową: "Kanał" oraz "Popiół i diament", w których dokonywał rozrachunku z czasami II wojny światowej. Dokonał ekranizacji wielu dzieł literackich, jak "Wesele", "Ziemia obiecana" czy "Pan Tadeusz". Współtworzył kino moralnego niepokoju, w którego ramach powstały osadzone w tematyce społecznej, demaskujące patologie systemu komunistycznego w Polsce filmy: "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza". 

Był jednym z największych reżyserów filmowych drugiej połowy XX wieku. Zrealizował ponad 40 filmów, wielokrotnie nagradzanych na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Za całokształt twórczości został wyróżniony Oscarem, honorowym Złotym Niedźwiedziem, Cezarem oraz Złotym Lwem.


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

- Kalina Jędrusik - seksbomba PRL, prowokatorka, liryczny wamp, a nade wszystko utalentowana aktorka teatralna i filmowa, gwiazda Kabaretu Starszych Panów. 7 sierpnia minęła 30. rocznica jej śmierci,- 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu,

Premiery kinowe, m.in.:

  • "Annette" Leosa Caraxa,
  • "Dom nocny" Davida Brucknera,
  • "The End" Tomasza Mandesa.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 19.08.2021

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

"Człowiek z żelaza" ze Złotą Palmą w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 05:45
Film o początkach "Solidarności" powstawał niejako "na żywo", kiedy wydarzenia, szczególnie w stoczni gdańskiej, wypełniły nadzieją cały naród. Dzisiaj mija 40 lat od ogromnego sukcesu polskiej kinematografii, jakim był główny laur na najsłynniejszym festiwalu filmowym na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Wajda wykuł "Człowieka z marmuru"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 05:45
44 lata temu, 25 lutego 1977 roku, odbyła się premiera filmu Andrzeja Wajdy "Człowiek z marmuru" - pierwszej części tryptyku o losach robotników w czasach komunizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze polskie filmy według amerykańskich mistrzów kina

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 10:00
W audycji "Magazyn filmowy" rozmawialiśmy o zestawie klasycznych polskich filmów rekomendowanych przez wybitnego amerykańskiego reżysera Martina Scorsese. 
rozwiń zwiń