Na co wybrać się do kina? Sierpniowe premiery filmowe

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 10:40
Ostatnie dni sierpnia będą bogate w kinowe nowości. Na duży ekran wchodzą filmy zróżnicowane gatunkowo. W "Magazynie bardzo filmowym" mówimy, na co warto się wybrać.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mihai Borza

Czytaj też:
Kalina Jędrusik 1200.jpg
"Bo we mnie jest seks". Maria Dębska: zanim weszłam na plan, pół roku żyłam z piosenkami Kaliny Jędrusik

Miłość w świetle reflektorów i cud narodzin. Mroczna tajemnica domu i jego zmarłego właściciela. Wreszcie brudne sekrety polskiego show-biznesu. Sierpniowe premiery kinowe wyróżnia różnorodność gatunkowa, a opowiada o nich Joanna Sławińska.


Posłuchaj
44:42 2021_08_19 23_08_19_PR1_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Na co warto wybrać się do kina? ("Magazyn bardzo filmowy"/Jedynka)

 

"Anette" - Leos Carax

Francuski reżyser i scenarzysta, znany widzom z filmu "Holy Motors", powraca w wielkim stylu. Jego film "Anette" otworzył tegoroczny festiwal w Cannes. To historia miłości słynnego komika Henry'ego oraz śpiewaczki o międzynarodowej sławie, Ann. W świetle reflektorów tworzą parę szczęśliwą, wręcz idealną. Ich życie odmienią jednak narodziny pierwszego dziecka - tytułowej Anette, dziewczynki o wyjątkowym darze. Film upaja nastrojem, obrazem i muzyką, którą to muzykę stworzył zespół Sparks. W rolach głównych Adam Driver oraz Marion Cotillard.

"Nocny dom" - David Bruckner

Choć mogłoby się wydawać, że motyw nawiedzonego domu w horrorze został wyczerpany i nie da się na tym fundamencie stworzyć niczego świeżego, twórcy "Nocnego domu" pokazują, że jest inaczej. Widzowie otrzymują opowieść o bólu po utracie bliskiego człowieka. Bólu pogłębionego mrocznymi sekretami zmarłego, na których ślad wpada owdowiała, pogrążona w żałobie kobieta. Występują Rebecca Hall, Sarah Goldberg oraz Vondie Curtis-Hall.

Czytaj też:
shutterstock_Andrzej Wajda 1200.jpg
Suwałki składają hołd wielkiemu reżyserowi - Festiwal Filmowy "Wajda na nowo"

"The End" - Tomasz Mandes

Polska produkcja opowiada o polskim show-biznesie, odnajdziemy tu liczne nawiązania i odniesienia do czasu pandemii spowodowanej COVID-19. Wkraczamy do świata intryg, zdrad, donosów i obłudy. To historia grupy aktorów, którzy dają się wciągnąć w grę, której finał jest dla nich zaskoczeniem. Twórcy przyznają, że scenariusz inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami. W obsadzie Tomasz Karolak, Aleksandra Popławska i Jarosław Boberek.

Zobacz też:

Poza tym w audycji:

- Kalina Jędrusik, seksbomba PRL-u, prowokatorka, liryczny wamp, a nade wszystko utalentowana aktorka teatralna i filmowa i gwiazda Kabaretu Starszych Panów. 7 sierpnia minęła 30 rocznica jej śmierci. Opowiedział o niej pisarz Remigiusz Grzela, autor książki "Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata",

- We Wrocławiu trwa 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty (ponad 200 filmów z całego świata pokazywanych jest w kinach w stolicy Dolnego Śląska do 22.08, a część z nich online do 29.08). W audycji między innymi rozmowy z Katarzyną Klimkiewicz, reżyserką filmu pt. "Bo we mnie jest seks", i z odtwórczynią postaci Kaliny, aktorką Marią Dębską.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 19.08.2021

Godzina emisji: 23.08

mg

Czytaj także

Dustin Hoffman kończy 84 lata. "Jedno z największych nazwisk amerykańskiego kina"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 12:53
- Dustin Hoffman to człowiek o nieograniczonych możliwościach jako aktor - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Kołodyński, historyk kina. Bohater "Magazynu bardzo filmowego" ma na swoim koncie wiele wybitnych ról, m.in. w "Absolwencie", "Nocnym kowboju", "Maratończyku", "Sprawie Kramerów", "Tootsie" i "Rain Manie". Mimo 84 lat nadal jest czynny zawodowo.
rozwiń zwiń