"Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni" oraz "Tajemnice Saint-Tropez" wśród kinowych premier tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 10:30
"Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni", "Tajemnice Saint-Tropez" czy "Psi Patrol" - te i inne filmy zobaczymy na ekranach naszych kin w najbliższy weekend. W "Magazynie bardzo filmowym" najnowsze produkcje ocenialiśmy wraz z krytykiem filmowym Marcinem Radomskim oraz Anną Ptaszyńską, autorką jednego z blogów filmowych. 
plakaty filmów
plakaty filmówFoto: mat. promocyjne

nie lubie 1200.jpg
Mija 50. lat od premiery "Nie lubię poniedziałku". Co decyduje o fenomenie filmu?

"Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni"

"Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni"– amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o superbohaterze Shang-Chi wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiadał Destin Daniel Cretton, zdjęcia kręcono na podstawie scenariusza, który napisał wspólnie z Davidem Callahamem. 

Główny bohater, Shang-Chi, musi zmierzyć się z przeszłością po tym, jak zostaje wciągnięty w sieć tajemniczej organizacji Dziesięciu Pierścieni. - Film warto zobaczyć w wersji 3D, gdyż pierścienie i broń są czasem rzucane w stronę widza, ale najważniejsze to jak największy ekran - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Ptaszyńska. - Film jest spektakularny - dodaje. 

źródło: Marvel Entertainment/Youtube

Zabawna i pełna intryg francuska komedia 

"Tajemnice Saint-Tropez" to pełnometrażowa fabuła w reżyserii Nicolasa Benamou. Film opowiada o tym, jak każdego lata luksusowa rezydencja miliardera Tranchanta i jego żony Eliane gromadzi najznamienitszych gości z całego kraju. Jednak tym razem w nadmorskiej willi pełnej gwiazd i rekinów biznesu nic nie idzie tak, jak powinno. Najpierw wydarza się tajemniczy wypadek samochodowy, a potem pojawiają się groźby szantażysty - wszystko to sprawia, że Tranchant wraz z małżonką postanawiają wynająć prywatnego detektywa. 


Posłuchaj
41:49 Jedynka/MBF premiery.mp3 Premiery kinowe tygodnia (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

Francuską komedię poleca krytyk filmowy Marcin Radomski. - "Tajemnice Saint-Tropez" to komedia kryminalna, która zabiera nas w lata 70. na Lazurowe Wybrzeże i, jak to francuska komedia, jest zabawna i pełna intryg kryminalnych - mówi. - Reżyser Nicolas Benamou, twórca takich filmów jak "Wszystko zostanie w rodzinie", tym razem opowiada historię tajemniczej zagadki dziejącej się w luksusowej willi. Wynajęty przez właścicieli detektyw jest niekompetentny i arogancki, co - jak możemy się domyślać - powoduje wiele humorystycznych i zabawnych sekwencji z jego udziałem - opowiada krytyk filmowy. 

źródło: Kino Helios Polska/Youtube

W "Magazynie bardzo filmowym" opowiadaliśmy również o filmie "Psi patrol", który jest propozycją dla młodszych kinomanów, ale nie tylko. 

Poza tym w audycji:

- O adaptacjach filmowych "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

- Powiedzieliśmy o festiwalach filmowych m.in. o 78. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (1-11.09). O Złotego Lwa walczy polski film "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego według scenariusza Kai Krawczyk-Wnuk na podstawie reportażu Cezarego Łazarewicza. Poza konkursem głównym, w sekcji Giornate degli Autori, w której prezentowane jest kino artystyczne, znalazła się pełnometrażowa fabuła Oli Jankowskiej "Anatomia".

- O 18. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity, w ramach którego będzie można się zapoznać z najnowszymi osiągnięciami światowego i polskiego kina dokumentalnego. Część kinowa odbędzie się w dniach 3-12 września w siedmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Lublin i Bydgoszcz), część "online" rozpocznie się 16 września i potrwa do 3 października.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Anna Ptaszyńska, Marcin Radomski 

Dat emisji: 2.09.2021r. 

Godzina emisji: 23.10

ans 

Zobacz więcej na temat: Joanna Sławińska kino FILM

Czytaj także

"Dulska na scenie!" - wystawa poświęcona teatralnym realizacjom "Moralności pani Dulskiej"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 13:16
W Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury od czwartku (26 sierpnia, do 19 września) będzie można oglądać ekspozycję prezentującą sceniczne dzieje najsłynniejszego utworu Gabrieli Zapolskiej - od prapremiery krakowskiej w 1906 roku aż do najnowszej realizacji w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gabriela Zapolska - aktorka, pisarka, gorszycielka?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 08:30
- Gabriela Zapolska była kobietą niezwykłą - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia prof. Maria Jolanta Olszewska z Pracowni Historii Dramatu 1864-1939 przy Instytucie Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie 2021. Krzysztof Szczepaniak: to będą niezapomniane dwie i pół godziny

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 14:00
Lekturą tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie jest "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. - Zapraszam 4 września w południe do warszawskiego Ogrodu Saskiego - powiedział w Programie 1 aktor Krzysztof Szczepaniak, który wcieli się w rolę Zbyszka, syna Dulskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Dębska o roli Kaliny Jędrusik: starałam się dotknąć czegoś prawdziwego

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 08:00
- Zależało mi na tym, żeby nie stawiać pomnika, nie grać legendy, nie iść po fasadzie - powiedziała w audycji "Po drugiej stronie lustra" aktorka Maria Dębska, która w filmie "Bo we mnie jest seks" wciela się w rolę Kaliny Jędrusik.
rozwiń zwiń