Premiery kinowe tygodnia: "Diuna", "Furioza", "Lux AEterna" i "Rodzina Adamsów 2"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 09:03
Na co warto wybrać się do kina w weekend? Na ekrany wchodzi m.in. "Diuna" - ekranizacja powieści Franka Herberta, "Furioza" - nowy film autora produkcji "PolandJa" Cypriana Olenckiego, "Lux AEterna" z Charlotte Gainsbourg i Béatrice Dalle oraz "Rodzina Addamsów 2" - animowany film familijny.
Diuna, Furioza, Lux AEterna i Rodzina Adamsów 2
"Diuna", "Furioza", "Lux AEterna" i "Rodzina Adamsów 2"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
40:53 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_10_21 PR1_23_08_05_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Premiery kinowe tygodnia: "Diuna", "Furioza", "Lux AEterna" i "Rodzina Addamsów 2" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

"Diuna" - amerykański film science fiction w reżyserii Denisa Villeneuve'a, zrealizowany na podstawie powieści Franka Herberta o tym samym tytule. Akcja toczy się w kosmosie, w dalekiej przyszłości, w której, zamiast na udoskonalanie urządzeń, postawiono na rozwój umysłu (Uniwersum Diuny).

Najważniejszą planetą we wszechświecie stała się Arrakis (Diuna), na której znajdują się złoża melanżu, umożliwiającego jasnowidzenie potrzebne do uniknięcia niebezpieczeństw podróży międzygwiezdnych. Planeta zostaje przekazana w lenno rodowi Atrydów. Przybywają na nią książę Leto I Atryda, jego konkubina lady Jessika, syn Paul oraz ich armia. Wkrótce czeka ich konfrontacja z rodem Harkonnenów.

- Wcześniej z książką Herberta zmierzył się David Lynch - w 1984 roku zrobił filmową wersję "Diuny". Wydaje mi się, że ona nie była udana. Denis Villeneuve - autor m.in. produkcji "Blade Runner 2049" - stworzył duży, epicki film science fiction. To dobre kino rasowe, z dużym rozmachem zrobione. Blockbuster o ambicjach kina artystycznego - powiedział w audycji "Magazyn bardzo filmowy" krytyk filmowy Marcin Radomski.

Gość Programu 1 zauważył, że film określa się jako połączenie "Gwiezdnych wojen", "Gry o tron" i "Władcy pierścieni". Jego zdaniem "coś w tym jest". - To film, który tworzy nowy styl tego rodzaju kina. Wydaje mi się, że on polega na tym, że mamy opowieść o superbohaterach, o świecie przyszłości, ale też o ludzkich emocjach, przeżyciach - zaznaczył.

W głównej roli obsadzony został Timothée Chalamet. Według Radomskiego to ciekawy wybór. - Trochę się bałem, jak to będzie. Wydawało się, że on może sobie z tym nie poradzić, z taką dużą rolą. Ale wypada na ekranie bardzo dobrze. Jest charakterystyczny i wyrazisty - ocenił krytyk filmowy.

Diuna | Oficjalny zwiastun Profil: Warner Bros Polska

"Furioza" to polski film w reżyserii Cypriana Olenckiego, historia policjantki, która spróbuje rozbić układ, w którym się wychowała.

- To mocne kino sensacyjne o mafijnym gangu, zorganizowanej grupie przestępczej, która wielką miłością darzy jedną z drużyn piłkarskich, czyli jest to także historia o kibolach, którzy non stop się biją. Na ekranie mamy dużo scen zbiorowych bijatyk. To nie jest film dla wszystkich. To film dla tych, którzy mają mocne nerwy i chcą przeżyć silne emocje w kinie - wskazał Marcin Radomski. 

Krytyk filmowy powiedział, że od strony reżyserskiej film jest dobrze zrealizowany, zwrócił uwagę na bardzo dobrą grę aktorów, wyróżnił Mateusza Damięckiego i Weronikę Książkiewicz. 


FURIOZA - oficjalny zwiastun. W kinach 22.10.2021! Profil: KinoSwiatPL


"Lux AEterna" - francuski film dramatyczny w reżyserii Gaspara Noé. Jest to dramat metafikcyjny, którego bohaterkami są aktorki Charlotte Gainsbourg i Béatrice Dalle. 

- Ta produkcja trwa 51 minut. To esej filmowy o sztuce filmowej. Noé wraca do swoich korzeni. On tym tematem się często zajmuje - tworzy filmy o rzemiośle aktorskim. Reżyser powraca do eksperymentów z lat 60. i 70., tworzy esej, improwizację, fantazję na temat tego, co wtedy się w sztuce działo. Jest to też film o kulcie - pewnych twórców, jednostek, które stają się dla fanów ogromną inspiracją - opisał Marcin Radomski.


Lux AEterna (2020) Gaspar Noé, zwiastun PL, w październiku w kinach i na VOD Profil: GutekFilm


"Rodzina Addamsów 2" - u Addamsów daje o sobie znać konflikt pokoleń. Etap buntu nie omija dorastających Wednesday i Pugsleya. Choć Addamsowie niekoniecznie wpisują się w model tradycyjnej rodziny, nawet Morticię martwi, że potomkowie po raz kolejny nie stawiają się na kolacji. Jak na powrót wzniecić ogień w rodzinnym ognisku i podtrzymać więzy? Gomez wpada na genialny pomysł - wspólne wakacje i podróż nawiedzonym kamperem przez całą Amerykę! 

Rodzina Addamsów 2 - zwiastun PL Profil: forumfilmpoland

Poza tym w audycji:

kino1200.jpg
"Magazyn bardzo filmowy" w Programie 1

- XV Węgierska Wiosna Filmowa Jesienią (18-25 października, online).

- Polski pokaz zaginionego 80 lat temu filmu "Europa" (1931) Stefana i Franciszki Themersonów. Legendarny, awangardowy obraz został odnaleziony w niemieckim archiwum przez Instytut Pileckiego i cyfrowo odnowiony. "Europa" to jeden z pięciu filmów, które małżeństwo Themersonów zrealizowało w latach 30. w Warszawie.

- 30 lat temu, 21 października odbyła się premiera sensacyjnego filmu "Zawodowiec" Georgesa Lautnera z Jean-Paulem Belmondo, a rola ta jest jedną z najlepszych w jego karierze. Zapraszamy do dyskusji o fenomenie Belmonda, uwielbianego aktora i człowieka (zmarł 6 września 2021 w Paryżu).***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 21.10.2021

Godzina emisji: 23.08

kk

Czytaj także

Premiery kinowe tygodnia: "Ostatni pojedynek", "Venom 2: Carnage", "Nowy porządek" i "Wyspa Bergmana"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 07:22
Na co warto wybrać się do kina w weekend? Na ekrany polskich kin wchodzi m.in. najnowszy film Ridleya Scotta według scenariusza Bena Afflecka i Matta Damona, z Adamem Driverem w obsadzie.
rozwiń zwiń