"Nędzarz i madame", "Aline, głos miłości" wśród kinowych premier tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 10:20
12 listopada odbyła się premiera obrazu "Nędzarz i madame" w reżyserii Witolda Ludwiga - biograficznego filmu o Adamie Chmielowskim, powstańcu, wybitnym malarzu, franciszkaninie służącym z oddaniem ubogim jako brat Albert, założycielu zgromadzenia albertynów i albertynek i świętym Kościoła katolickiego. W kinach zobaczymy również biograficzny dramat "Aline, głos miłości" czy film ukazujący losy Anny Walentynowicz. 
plakaty filmów
plakaty filmów Foto: mat. prasowe

albert.jpg
Ten życiorys czekał na film. "Nędzarz i madame" o św. bracie Albercie

Adam Chmielowski był jedną z najwybitniejszych postaci kultury. Był również dobroczyńcą ubogich, człowiekiem religijnym, poszukującym swojej drogi. Po załamaniu nerwowym, wydaleniu z zakonu jezuitów i leczeniu w zakładzie dla chorych umysłowo podniósł się jako brat Albert - przyszły święty, kanonizowany przez Jana Pawła II. 


Posłuchaj
40:52 2021_11_12 23_09_30_PR1_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 "Nędzarz i madame", "Aline, głos miłości" wśród kinowych premier tygodnia (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

W roli głównej - Adama Chmielowskiego i brata Alberta - zobaczymy kolejno: Piotra Zajączkowskiego i Krzysztofa Wakulińskiego.

Produkcji "Nędzarz i madame" patronuje Program 1 Polskiego Radia. 

źródło: Nędzarz i madame/Youtube 

Losy Anny Walentynowicz 

We wtorek (9.11) miała miejsce premiera filmu dokumentalnego pt. "Anna Walentynowicz. Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy" w reżyserii Krzysztofa Wojciechowskiego i Jerzego Zalewskiego. To obraz ukazujący życie niezłomnej bohaterki Solidarności, od jej dzieciństwa na Ukrainie, poprzez czasy stalinowskie w Polsce, aż do tragicznej śmierci w Smoleńsku.

Film powstawał przez 20 lat. Realizatorzy towarzyszyli bohaterce z kamerą, dokumentując m.in. jej działalność społeczną. Jest to pierwsza produkcja ukazująca całość losów Anny Walentynowicz. 

 źródło: Jerzy Zalewski - Obywatel- Reżyser/Youtube 

Anna Walentynowicz współtworzyła Solidarność, była jednym z jej przywódców. Była nieugiętą działaczką antykomunistyczną, przeciwniczką Okrągłego Stołu i III RP.  Bezkompromisowa, prostolinijna, odważna działaczka polskiego ruchu robotniczego cieszyła się szacunkiem wśród robotników. Po powstaniu NSZZ "Solidarność" została oddelegowana do działalności związkowej. 

Drugi nurt opowieści, którą przedstawia film, to odkrywanie jej pochodzenia, podróż syna i wnuka na Ukrainę, poszukiwanie prawdy o ich wspólnych korzeniach.

Anna Walentynowicz zginęła w katastrofie smoleńskiej. Film przedstawia również historię poszukiwań jej zwłok, od chwili wykrycia, że w jej grobie złożono szczątki innej kobiety. - Jest to bogata, wielowątkowa opowieść o niezwykłej postaci - podsumowuje Michał Montowski. 

Produkcji patronuje radiowa Jedynka. 

Premiery kinowe tygodnia

Wśród kinowych premier tygodnia znalazł się biograficzny dramat "Aline, głos miłości" - o Celine Dion, którą brawurowo gra wybitna aktorka francuska - Valerie Lemercier, reżyserka i autorka scenariusza filmu. Jak podkreśla sama reżyserka, film jest tylko inspirowany jej postacią i opowiada o fascynującej miłości, podszytej humorem, nie jest jednak komedią. 

źródło: Moje filmy/Youtube 

W kinach w tym tygodniu zobaczymy również: "Ucieczkę na srebrny glob" - polski film dokumentalny w reżyserii Kuby Mikurdy o historii powstawania superprodukcji science fiction Andrzeja Żuławskiego "Na srebrnym globie" czy szwedzki dramat "438 dni" w reżyserii Jespera Genslandta o schwytaniu w roku 2011 przez wojsko etiopskie dwóch szwedzkich dziennikarzy i skazaniu ich na 11 lat więzienia za domniemane szpiegostwo.

Czytaj również: 

Ponadto w audycji: 

- 11 listopada 47 lat skończył amerykański aktor Leonardo DiCaprio. - Jeszcze przed urodzeniem był przeznaczony do zawodu aktorskiego. Jego matka, będąc w ciąży, odwiedzała liczne wystawy, galerie, muzea, szukając kontaktu ze sztuką i nadała nienarodzonemu jeszcze chłopcu imię Leonardo - opowiada Andrzej Kołodyński, historyk kina. - W latach szkolnych występował w reklamach, filmach edukacyjnych. Szykował się do zawodu aktorskiego, a prawdziwe powodzenie zapewniła mu rola w filmie "Titanic" - dodaje. 

źródło: 20th Century Studios Polska/Youtube

- wspomnienie o niedawno zmarłym, amerykańskim aktorze - Deanie Stockwellu. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 11.11.2021 r. 

Godzina emisji: 23.09

ans 

Czytaj także

Animafest opanowuje Gdańsk. Animacje to nie tylko filmy dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 11:10
Wybrane kina Gdańska od dziś goszczą Międzynarodowy Festiwal Animacji Animafest. To już 7. odsłona tego wydarzenia. W programie stałe punkty, wyczekiwane przez fanów, ale przede wszystkim najnowsze produkcje nagradzane w Sundance, Cannes czy Annecy - największych światowych festiwalach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery kinowe tygodnia: "Ostatniej nocy w Soho", "Censor", "Poufne lekcje perskiego" i "Moje wspaniałe życie"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 08:15
Szykując premiery kinowe na weekend 29-31 października, dystrybutorzy postawili przede wszystkim na horrory i filmy grozy, głównie tzw. szerokiego nurtu popkulturowego. Na ekrany wchodzi m.in. "Ostatniej nocy w Soho" i "Censor". Ale obejrzeć będzie można także dramat "Poufne lekcje perskiego" Vadima Perelmana i komedię "Moje wspaniałe życie" Łukasza Grzegorzka z Agatą Buzek w roli głównej.
rozwiń zwiń