Wybitny, niehollywoodzki aktor. John Malkovich: ta praca sprawia mi radość

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 13:38
Jest jednym z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych na świecie, a Hollywood jest tylko jednym z rozdziałów jego bogatej kariery. - Nigdy nie miałem skłonności marzycielskich. Lubię moją pracę i chciałbym ją kontynuować tak długo, jak długo będzie mnie interesować - mówił w Programie 1 Polskiego Radia John Malkovich.
John Malkowich znany jest m.in. z filmu Niebezpieczne związki
John Malkowich znany jest m.in. z filmu "Niebezpieczne związki"Foto: M. Angeles Salvador/MEGA / The Mega Agency / Forum

Posłuchaj
20:20 Jedynka/Magazyn bardzo filmowy - 2.12.2021 John Malkovich John Malkovich zdradził, że w życiu najważniejsza jest dla niego rodzina, a nie praca (Jedynka/Magazyn bardzo filmowy)

Grudzień to szczególny miesiąc dla Johna Malkovicha. Już za kilka dni będzie świętował kolejne urodziny, natomiast w grudniu 1988 roku odbyła się przecież premiera filmu "Niebezpieczne związki", który okazał się wielkim sukcesem reżysera Stephena Frearsa i aktorów Glenn Close, Michelle Pfeiffer oraz właśnie Johna Malkovicha.

John Malkovich wcielił się w tym filmie w rolę wicehrabiego Sebastiena de Valmonta i został zapamiętany jako ktoś, kto potrafi w uwodzicielski sposób pokazać na ekranie okrucieństwo, perfidię i zło.

- Gdyby zapytać przysłowiowego kinomaniaka o główną rolę Malkovicha, to zapewne wskazałby "Niebezpieczne związki". Co prawda był już po swojej przełomowej roli filmowej w "Miejscach w sercu", za którą dostał nominację do Oskara. To jednak jest ten de Valmont, uwodziciel i bezlitosny, toksyczny mężczyzna. W tej postaci jest ogromna fascynacja, bo łączą się u niego najbardziej seksualne instynkty z ogromnym wyrafinowaniem. De Valmont dokonuje swoich podbojów intrygą, słowem, sprytem i niesamowitą znajomością ludzkich i społecznych uwikłań - komentuje Michał Oleszczyk, znawca m.in. kinematografii amerykańskiej.

Źródło: Movieclips Classic Trailers/"Niebezpieczne związki"

Malkovich nie definiował się przez Hollywood

Michał Oleszczyk zwraca uwagę, że John Malkovich wypracował sobie pozycję jednego z klasyków współczesnego kina światowego. Zaznacza jednak, że nie zdobył nigdy Oscara.

- Myślę, że szczególnie mu na tym nie zależy, ponieważ nigdy nie definiował się stricte przez Hollywood, a Oscary są właśnie taką nagrodą. Dla niego Hollywood jest tylko jednym z rozdziałów. Ma dwie nominacje za "Miejsca w sercu" i "Na linii ognia", ale nigdy nie widzieliśmy, żeby krążył wokół Oscara - wspomina gość Jedynki.

Skąd więc bierze się fenomen tego aktora? - Jest wiele różnych czynników. Należałoby wskazać na jego osobowość, która wydaje się dosyć paradoksalna. Powiedziałbym, że mieszają się w niej elementy ogromnej delikatności, chwilami niemalże kobiecości czy przynajmniej bardzo delikatnej męskości oraz gdzieś ukryta ogromna uwodzicielska siła - odpowiada.

- Jest pracowitym aktorem i tak naprawdę gra non stop. Od wielu lat widzimy go w wielu rolach, pojawia się na dużym i małym ekranie. Jest aktywnym aktorem teatralnym, chociaż chyba wrósł w naszą kinową wyobraźnię. Widzieliśmy, jak się starzał i jak dojrzewał. Jest jednym z tych z aktorów, którzy wydają się być naszymi dobrymi znajomymi (…). Chyba każdy chciałby z nim pracować - dodaje.

John Malkovich i autorka wywiadu Joanna Sławińska John Malkovich i autorka wywiadu Joanna Sławińska

Ekskluzywny wywiad z Malkovichem

W audycji wysłuchaliśmy ekskluzywnego wywiadu, który przed kilku laty przeprowadziła z Johnem Malkovichem Joanna Sławińska. Aktor zdradził w nim, że w życiu najważniejsza jest dla niego rodzina. - Jest ważniejsza niż praca. Chociaż praca jest wspaniała i czuję w niej radość, to moje dzieci i moja rodzina są dla mnie ważniejsze - mówił.

John Malkovich przyznał, że ma dużo pozytywnych skojarzeń z naszym krajem. - Spędziłem tutaj wiele czasu przez te wszystkie lata. Pracowałem tu kilka raz, mam polskich przyjaciół i zawsze lubię tutaj przyjeżdżać - wspominał.

Joanna Sławińska przeprowadziła rozmowę z Johnem Malkovichem przy okazji rozpoczęcia zdjęć do filmu "Dolina Bogów", w którym znany aktor zagrał postać Wesa Taurosa. Czy długo zastanawiał się nad przyjęciem propozycji od reżysera Lecha Majewskiego?

- Nie, niedługo. Dlatego, że kilka lat temu widziałem film Lecha Majewskiego, który bardzo mi się podobał. Kiedy mój przyjaciel z Polski zawiadomił mnie, że Lech poprosi mnie, abym wziął udział w filmie, który planuje kręcić, powiedziałem: "Świetnie". Dostałem scenariusz, z którego byłem zadowolony, więc nie zajęło mi dużo czasu przyjęcie tej roli - stwierdził John Malkovich.

- Miałem szczęście w życiu, mogąc pracować z wieloma wielkimi, kreatywnymi reżyserami w Europie i w innych miejscach. Lech jest jedną z takich osób o bardzo szczególnym spojrzeniu na świat, obdarzoną charakterystyczną wizją i wyobraźnią. Ja jestem bardzo zadowolony - dodał.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadziła: Joanna Sławińska

Goście: Michał Oleszczyk (znawca m.in. kinematografii amerykańskiej), John Malkovich (aktor)

Data emisji: 2.12.2021

Godzina emisji: 23.09

DS

Czytaj także

Premiery kinowe tygodnia: hollywoodzki "Dom Gucci" i polskie "Chrzciny"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 07:30
Na ekrany wchodzi m.in. wyczekiwany przez publiczność dramat, najnowszy film Ridleya Scotta "Dom Gucci" ("House of Gucci") z Lady Gagą, Adamem Driverem, Jeremym Ironsem, Salmą Hayek, Alem Pacino i Jaredem Leto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery kinowe tygodnia: "Lokatorka", "Szef roku", "King Richard: Zwycięska rodzina"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 12:50
Na ekrany wchodzi m.in. film "Lokatorka", w reżyserii Michała Otłowskiego, inspirowany życiem i tragiczną śmiercią aktywistki Jolanty Brzeskiej. Ponadto widzowie w tym tygodniu będą mogli obejrzeć m.in. hiszpańską komedię "Szef roku" czy film "King Richard. Zwycięska rodzina", ukazujący początki sportowej kariery sióstr Williams. 
rozwiń zwiń