Keanu Reeves - jeden z najbardziej lubianych aktorów Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 09:00
- Keanu Reeves ma taką gwiazdorską jakość. Nie tyle lubimy go i cenimy za wachlarz aktorski, czasami jest przecież uznawany za aktora drewnianego, jego skala ekspresji oceniana jest jako dosyć mała, ale jednak jest w nim coś niezwykłego - powiedział w audycji "Magazyn bardzo filmowy" krytyk filmowy Sebastian Smoliński.
Keanu Reeves
Keanu ReevesFoto: FRED GREAVES / Reuters / Forum

Keanu Reeves (ur. 2 września 1964 w Bejrucie, Liban) to kanadyjski artysta i przedsiębiorca: aktor, reżyser, producent filmowy, muzyk i filantrop. 

Zaczynał od występów w niewielkich produkcjach kanadyjskiej telewizji. Pojawiał się w serialach, sitcomach i reklamach. Gwiazdę uczynił z niego film "Speed: Niebezpieczna prędkość" (1994), który stał się ogromnym sukcesem komercyjnym. Wystąpił w ponad stu produkcjach, u licznych reżyserów światowego kina, tworząc kreacje w takich filmach, jak: "Moje własne Idaho", "Drakula", "Mały Budda", "Wiele hałasu o nic", "Adwokat diabła" czy "Constantine".

Najbardziej znany jest z serii filmowych: "Matrix", w której gra hakera komputerowego o pseudonimie Neo (przed świętami premierę miała czwarta część z serii, pt.  "Matrix Zmartwychwstania"), oraz "John Wick", gdzie wciela się w rolę tytułowego byłego zabójcy, którego życie rozpada się i pozostaje w nim jedynie żądza zemsty (czwarta część ma wejść na duże ekrany w maju 2023 roku).

Poza aktorstwem Reeves zajmuje się również produkcją i reżyserią filmów. Grał na gitarze basowej w zespole rockowym Dogstar, a w grze komputerowej "Cyberpunk 2077" CD Project Red pojawia się jako Johnny Silverhand.

Posłuchaj
43:55 [ PR1]PR1 (mp3) 2022_01_13 PR1_23_08_36_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Keanu Reeves - jeden z najbardziej lubianych aktorów Hollywood (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

Jeden z najbardziej lubianych aktorów Hollywood

- Keanu Reeves ma taką gwiazdorską jakość. Nie tyle lubimy go i cenimy za wachlarz aktorski, czasami jest przecież uznawany za aktora drewnianego, jego skala ekspresji oceniana jest jako dosyć mała, ale jednak jest w nim coś niezwykłego. On zaczynał w filmach realistycznych, w kinie niezależnym, a stał się ikoną kina akcji, kina science fiction - zauważył w audycji "Magazyn bardzo filmowy" krytyk filmowy Sebastian Smoliński.

Reeves - jak zauważył gość radiowej Jedynki - nie kreuje postaci w typie macho. On jest trochę jak Tom Cruise, ale ma w sobie więcej ciepła, jest bardziej podatny na zranienie. - Taką jego delikatność i niepewność wykorzystano np. w "Matrixie", w którym on nie jest bohaterem od pierwszej sceny, ale dopiero się nim staje w trakcie filmu - wskazał.

- Myślę, że jego pozaekranowy wizerunek dżentelmena, miłego człowieka, który kocha zwierzęta, jest tu ważny. On łączy cechy ludzkie i gwiazdorskie - stwierdził Smoliński.


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

- premiery kinowe (ocenia krytyk filmowy Marcin Radomski):

  • nagrodzony Złotą Palmą kontrowersyjny francusko-belgijski dreszczowiec "Titane" w reżyserii Julii Ducournau (autorka filmu "Mięso")". Alexia (w tej roli Agathe Rousselle) morduje bez mrugnięcia okiem, ale gdy rusza za nią kordon policji, upodabnia się do zaginionego przed laty syna komendanta straży pożarnej. Po drodze zachodzi w ciążę z... samochodem;
  • 25 lat po premierze pierwszego "Krzyku" Wesa Cravena do kin trafia nowy film z tej serii horrorów. Jego reżyserami są Matt Bettinelli-Olpin i Tyler Gillett. To kontynuacja z nowymi oraz z dobrze znanymi bohaterami. Pomogą oni schwytać zabójcę, który w charakterystycznym stroju morduje nastolatków w miejscowości Woodsboro;
  • bohaterami włoskiego komediodramatu "(Nie)długo i szczęśliwie" (reż. Paolo Costella) są cztery małżeństwa, które dowiadują się, że ich śluby były nieważne, bo zostały udzielone przez osobę podszywającą się pod księdza. Mają miesiąc na podjęcie decyzji o przyszłości swoich związków. Czy zgodzą się po raz kolejny powiedzieć sobie "tak"?

o tegorocznym, 79. rozdaniu Złotych Globów, czyli wyróżnień przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej twórcom produkcji filmowych i serialowychZ uwagi na oskarżenia o korupcję i rasizm kierowane pod adresem członków stowarzyszenia, a także ze względu na zapowiedziany przez artystów bojkot uroczystość odbyła się bez udziału publiczności. Nie była także transmitowana w telewizji ani online.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy 

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 13.01.2021 r. 

Godzina emisji: 23.08

kk

Czytaj także

Premiery filmowe: "Titane", "Krzyk" i "(Nie)długo i szczęśliwie"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 09:03
W ten weekend na ekrany polskich kin wchodzi m.in. nagrodzony Złotą Palmą, kontrowersyjny francusko-belgijskim dreszczowiec "Titane" w reżyserii Julii Ducournau (autorka filmu "Mięso"). 
rozwiń zwiń