Wielkie gwiazdy Hollywood: Barbra Streisand i Jack Nicholson

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 12:30
Oboje zdobywali światowe nagrody i wyróżnienia i są uznawani za wielkie gwiazdy Hollywood. W "Magazynie bardzo filmowym" przedstawiliśmy sylwetki: Barbry Streisand, która niedawno obchodziła osiemdziesiąte urodziny, oraz kończącego 85 lat Jacka Nicholsona. 
Barbra Steisand, Jack Nicholson
Barbra Steisand, Jack Nicholson Foto: Shutterstock/Debby Wong /Tinseltown

Artystka charyzmatyczna 

Barbra Joan Streisand urodziła się 24 kwietnia 1942 roku w Nowym Jorku. To piosenkarka, autorka tekstów, aktorka, reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa. Należy do grupy piosenkarek, które odniosły największy sukces w historii współczesnej muzyki rozrywkowej, zarówno pod względem sprzedaży płyt, jak i uznania krytyki. Jej kariera obejmuje aż sześć dekad. - Szukała dla siebie miejsca w świecie show-biznesu, a to nie było łatwe. To jest bardzo ciekawa, ale też zarazem skomplikowana biografia - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Andrzej Kołodyński, historyk kina. 

W 1968 roku premierę miała ekranizacja przedstawienia "Zabawna dziewczyna", w której Streisand zagrała główną rolęProdukcja odniosła sukces zarówno komercyjny, jak i artystyczny, przyniosła Złoty Glob i Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Streisand znana była wtedy jako aktorka śpiewająca lub piosenkarka, zdobywająca kolejne nagrody Grammy. - To jest ciekawa osobowość, zmieniająca się, trudno byłoby ją pomylić z kimś innym. W jej dorobku nie ma wolnej i łagodnej piosenki, ponieważ ma wspaniałą skalę i siłę głosu i potrafi to wykorzystać - podkreśla dr Kołodyński. 

źródło: Barbra Streisand/Youtube 

Jeden z najlepszych aktorów w historii kina 

Jack Nicholson to amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Uznawany jest za jednego z najlepszych aktorów w historii kina. Znany z ról postaci komiksowych, romantycznych głównych bohaterów, antybohaterów i złoczyńców.

W wielu swoich filmach grał "wiecznego outsidera, sardonicznego włóczęgę", kogoś, kto buntuje się przeciwko strukturze społecznej. - Nicholson miał szczęście do reżyserów. Oni świadomie decydowali się na trudną współpracę z nim, bo jego indywidualność była nie do opanowania - opowiada gość Jedynki. - Wiedzieli, kiedy dać mu pole do popisu, i rzeczywiście stworzył szereg ciekawych kreacji - dodaje. 

Aktor został trzykrotnie nagrodzony Oscarem, dwa razy jako aktor pierwszoplanowy i raz za rolę drugoplanową. Do Oscarów był nominowany 12 razy, zdobył 6 Złotych Globów, był też nominowany do Złotej Palmy w Cannes. - To są nagrody w pełni zasłużone - przyznaje rozmówca Michała Montowskiego. 

Posłuchaj
34:56 Jedynka/MBF 28.04.2022.mp3 Wielkie gwiazdy Hollywood: Barbra Streisand i Jack Nicholson

 

Festiwal Filmowy w Cannes 

75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 17-28 maja 2022 roku. Wśród produkcji, które zakwalifikowały się do konkursu głównego, znalazł się film "Io" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. 

Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego pt. "Io" to opowieść o kolejach losu nietypowego bohatera - osiołka. Towarzyszymy zwierzęciu w jego ziemskiej wędrówce, najpierw wraz z publicznością przyglądamy się jego występom w cyrku, potem śledzimy jego drogę do rzeźni. Jerzy Skolimowski to reżyser doskonale znany widzom na całym świecie. Twórca, urodzony w Łodzi, zajmuje się nie tylko realizacją filmów, jest także autorem scenariuszy i aktorem. 

Źródło - serwis YouTube.com / oficjalny kanał MFF w Cannes - Festival de Cannes (Officiel) 

W audycji również: 

  • Notatnik Kinomana: Stanisława Celińska (aktorka obchodzi 75. urodziny);
  • przedstawienie wybranych premier kinowych;
  • zapowiedź XV Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF Camera 2022 w Krakowie, który odbędzie się w dniach 29 kwietnia - 8 maja 2022.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadził: Michał Montowski

Data emisji: 28.04.2022

Godzina emisji: 23.07

ans

Czytaj także

"The Square". Zasłużone zwycięstwo w Cannes?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 18:50
- Przyznanie Złotej Palmy w Cannes filmowi szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda to zachowawczy werdykt ukazujący atmosferę zranionej Europy, którą można było poczuć podczas festiwalu na każdym kroku – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

72. Festiwal Filmowy w Cannes świętem międzynarodowej kinematografii

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 13:00
- Właściwie nie ma drugiego festiwalu, który tak bardzo by celebrował kino, reżyserów i gwiazdy - powiedział w radiowej Jedynce Krzysztof Kwiatkowski, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Kino". Zwycięzców festiwalu poznamy 25 maja, a "Magazynie bardzo filmowym" mowa była także o polskim festiwalu "Docs Against Gravity" oraz o premierach wyczekiwanych filmów. 
rozwiń zwiń