Premiery filmowe tygodnia: "Boscy", "Rytm Casablanki", "Spree"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 10:00
W "Magazynie bardzo filmowym" omówiliśmy wybrane premiery kinowe tygodnia, m.in. "Boscy", komediodramat hiszpański z Penelope Cruz i Antoniem Banderasem, "Rytmy Casablanki" - dramat francusko-marokański - czy "Spree" - horror amerykański z elementami czarnej komedii.
Plakaty filmów
Plakaty filmówFoto: mat. promocyjne

Dramat z hiszpańskim, czarnym humorem 

"Boscy" - hiszpański komediodramat w reżyserii Mariano Cohna przedstawia historię ekscentrycznego milionera, który postanawia stworzyć film, dzięki któremu zapisze się w historii. Aby tego dokonać, sięga po najlepszych z najlepszych. Na fotelu reżysera zasiada więc równie słynna co kontrowersyjna Lola Cuevas (Penélope Cruz), która do głównych ról w filmie angażuje prawdziwe legendy w swoim fachu. Jej wybór pada na hollywoodzkiego amanta Félixa Rivero (Antonio Banderas) oraz ikonę teatru Ivána Torresa (Oscar Martínez). 

źródło: KinoŚwiatPL/Youtube

"Rytmy Casablanki"

Do kin wchodzi również francusko-marokański dramat pt. "Rytmy Casablanki". Główny bohater, Anas, to były raper, który podejmuje się pracy w domu kultury w robotniczej dzielnicy największego miasta Maroka - Casablanki. Prowadzone przez niego zajęcia z hip-hopu mają ośmielić jego młodych podopiecznych, by odważniej mówili o swoich problemach.

Hip-hop powstał po to, by wyrazić niezadowolenie i oddać głos tym, którzy są go pozbawieni, tłumaczy uczniom podczas pierwszej lekcji. I zachęca do tego, by zaczęli pisać o swoich doświadczeniach. 

źródło: AuroraFilmsPl/Youtube 

"Spree" - marzenie o popularności w internecie 

Główny bohater filmu - Kurt (znany ze "Stranger Things" Joe Keery) od lat bezskutecznie marzy o statusie influencera i wielkiej popularności w internecie. W kolejnej próbie osiągnięcia swojego marzenia zostaje kierowcą taksówki w aplikacji Spree. Gdy nagrywane przez niego filmiki nie zyskują spodziewanego zainteresowania, zaczyna zabijać swoich pasażerów i transmitować morderstwa na żywo w sieci. A wszystko to w pogoni za subami. "Spree" to drapieżna, wyprodukowana między innymi przez Drake’a i rozgrywająca się w całości na ekranach smartfonów i kamerek GoPro satyra na social media. Czarny humor i groteska mieszają się tu ze społeczną refleksją, a wydarzenia szybko nabierają niespodziewanego tempa. Reżyserem filmu jest Eugene Kotlyarenko. 

źródło: kinofan.eu/Youtube 

Posłuchaj
34:44 2022_05_12 23_07_45_PR1_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Premiery filmowe tygodnia: "Boscy", "Rytm Casablanki", "Spree" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

Ponadto w audycji:

115. rocznica urodzin Katharine Hepburn

12 maja, 115 lat temu, urodziła się Katharine Hepburn, aktorka nagrodzona 4 Oscarami i wieloma innymi nagrodami. Amerykański Instytut Filmowy od 1999 r. (zmarła w 2007) uznaje ją za najlepszą aktorkę w historii, umieszczając na pierwszym miejscu listy liczącej 50 najlepszych aktorek (nie tylko Amerykanek). Mówiliśmy o jej fenomenie oraz o tym, co i kogo wskazuje amerykańska lista najlepszych artystek i artystów X muzy. 

- Miała poczucie własnej wartości, ale też sama sobie podnosiła poprzeczkę - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Katarzyna Wajda, filmoznawca. - W przypadku Katharine Hepburn nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z wybitną aktorką - dodaje. 

- W ośmiu miastach Polski (Warszawa, Katowice, Poznań, Wrocław, Gdynia, Bydgoszcz, Lublin, Łódź) startuje 19. edycja międzynarodowego festiwalu kina dokumentalnego Milennium Docs Against Gravity. W programie moc premier, retrospektyw, konkursów, pokazów specjalnych, a także spotkań z wybitnymi dokumentalistami, warsztatów oraz paneli dyskusyjnych.  

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Michał Montowski 

Data emisji: 12.05.2022 r. 

Godzina emisji: 23.07

ans

Czytaj także

Na czym polega fenomen Clinta Eastwooda?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 11:40
W świecie postrzegany jest jako artysta "bardzo amerykański" - kojarzy z rolami rewolwerowców, policjantów, samotnych, niezależnych postaci - czyniących to co nakazuje im sumienie. Jako reżyser podejmuje tematy bardzo trudnych wyborów: dramatycznych decyzji, postaw, doświadczeń. W najbliższą niedzielę - 31 maja - Clint Eastwood skończy 90 lat.  
rozwiń zwiń