Od zakochania do szaleństwa jeden krok

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 16:13
W łacinie jedna litera różni zakochanie od szaleństwa - amantes (zakochani) i amentes (szaleni). - To znaczy, że wszyscy zakochani są zwariowani, ale odwrotnie niekoniecznie - śmieje się Krystyna Gucewicz.
Audio
  • Krystyna Gucewicz o zakochaniu równym szaleństwu (Leniwa niedziela/Jedynka)
Krystyna Gucewicz
Krystyna GucewiczFoto: Kajetan Tłokowski/Polskie Radio

Poetka pisze wiersze nie tylko dla zakochanych. Czasem - choć rzadko - również teksty piosenek. Przyznaje, że nigdy poważnie nie myślała o piosenkach. Momentem przełomowym była prośba Ireny Santor. - Podczas jednej z naszych leśnych, szalonych wypraw powiedziała "no napisz mi tekst", to siadłam i napisałam - wspomina gość radiowej Jedynki. Przyznaje, że ma sporo pomysłów na teksty, a problem w tym, żeby ułożyć do nich rytm, który sobie wyobraża - parzysty lub nieparzysty.

Gość Jedynki opowiada też o ciepłym przyjęciu, z jakim spotkała się jej książka "Wczoraj miałam raka". - Tam anegdota łączy się z poradą, jak się zachować w chorobie, żeby nie dać sobą rządzić temu czemuś, co się pojawiło w naszym życiu jako nowy lokator - mówi pisarka. Posłuchaj całej rozmowy, w której wspomina także, jak rozwijała się polska piosenka.

***

Tytuł audycji: Leniwa niedziela

Prowadzi: Maria Szabłowska

Goście: Krystyna Gucewicz (poetka, pisarka, autorka tekstów piosenek)

Data emisji: 14.02.2016

Godzina emisji: 10.21

ag/kd

Czytaj także

Adam Sławiński: Radio było moim pierwszym oknem na świat

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 15:53
- Dzieciństwo spędziłem w Leśniczówce, gdzie radioodbiornik był włączony praktycznie od rana do wieczora - mówi kompozytor od wielu lat związany z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy na wczasach" ma autentyczną dedykację

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 15:18
- Byliśmy z Wojtkiem Młynarskim w trasie, w Zakopanym. Spotkaliśmy tam przeziębionego basistę, który zapowiadał piosenkę "dla panny Krysi" – wspomina  Janusz Sent, kompozytor.
rozwiń zwiń