X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sekret Śródziemia. Tolkien i stworzone przez niego światy

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 22:06
Urokowi takich powieści jak "Hobbit" czy "Władca pierścieni" uległy miliony czytelników na całym świecie. Jak Tolkien, głęboko wierzący katolik o konserwatywnych poglądach, mógł wymyślić tak fantastyczne światy?
Audio
  • Jakim człowiekiem był Tolkien? (Rozdroża kultury/ Jedynka)
Hugo Weaving w filmie Hobbit: Niezwykła podróż na podstawie powieści J.R.R. Tolkiena
Hugo Weaving w filmie "Hobbit: Niezwykła podróż" na podstawie powieści J.R.R. Tolkiena Foto: New Line Productions Inc./ mat. prom.

Odważny, racjonalny i uczciwy do końca. J.R.R. Tolkien - wybitny lingwista i historyk języków i literatury był człowiekiem o bystrym zmyśle krytycznym, a ponadto był głęboko wierzący. Nie przeszkodziło mu to w stworzeniu najwspanialszych i najsilniej oddziałujących na współczesną kulturę anglosaską nowych mitów przedchrześcijańskich.
Co ciekawsze, w jego pokoleniu na Uniwersytecie Oksfordzkim istniał krąg przyjaciół - naukowców zwanych Inklingami, którzy dzielili podobne postawy i poglądy i... wspierali twórczość fantasy. "Hobbit" i "Władca pierścieni" mają więc solidne zaplecze duchowe. A przecież powstawały w czasach, w których katolicyzm w Wielkiej Brytanii był traktowany jako religia "gorsza". Na pytanie jakim człowiekiem był Tolkien próbowaliśmy odpowiedzieć w Jedynce.

Bohaterowie naszych lektur >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl


Mówił o sobie, że jest Anglikiem, a nie Brytyjczykiem. Według Tolkiena Brytyjczyków nie ma, są co najwyżej zwolennicy korony. Ideologicznie miał skłonność do anarchii – nie lubił państwa. – Uważał, że powinno być jak najmniej państwa w życiu obywateli. Był zwolennikiem małych państw wielkości Holandii lub Danii – opowiada dr Marek Gumkowski. Swoje poglądy autor zawierał w książkach, w których nawet jeśli pojawiły się królestwa, to zbyt duża chęć ekspansji i ambicje prowadziły je do klęski.
Zdaniem prof. Jakuba Lichańskiego, znawcy Tolkiena i gatunku fantasy, jest to jedyny pisarz, któremu udało się pokazać inną kulturę i cywilizację, zupełnie odmienną intelektualnie od naszej. – Wielokrotnie pisał, że człowiek nie zrozumie elfa, co pokazuje jak dobrze udało się Tolkienowi opisać, jak może myśleć o pewnych sprawach istota długowieczna. Każda z prób, podejmowanych w tym aspekcie przez innych pisarzy nie udała się – mówi prof. Lichański.

Portret malowany słowem >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl
Jak dodaje prof. Lichański Tolkien podkreślał, że powinniśmy szanować przede wszystkim jedynego Stwórcę, ale również mieć respekt w stosunku do bogów olimpijskich, bo są oni odpryskiem jego mocy. – Homer również opisuje prawdziwy świat, ale Tolkien poszedł o krok dalej, ten świat jest głębszy. Pokazuje jak mocno byliśmy związani – mówi. Znawca fantasy powołał się na myśl profesora Zgorzelskiego, który powiedział o literaturze Tolkiena, że im bardziej czytamy ją jako baśń, tym bardziej staje się realistyczna. Gdy zaś próbujemy podejść do niej realistycznie, tym bardziej staje się baśnią.


W jaki sposób Tolkienowi udało się wychwycić różnicę pomiędzy naszym światem a rzeczywistością elfów? Dla kogo pisał? Jakie wartości najbardziej cenił? Posłuchaj całej rozmowy!
W studiu Jedynki gościł dr Marek Gumkowski. Program "Rozdroża kultury" poprowadził Michał Montowski.
sm

Zobacz więcej na temat: KULTURA literatura Tolkien
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hobbitów wymyślił John Ronald Tolkien

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 07:00
Powieściami Johna Ronalda Tolkiena zaczytuje się cały świat. Filmy, które powstały na bazie jego książek biją rekordy popularności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tolkien: między Mordorem a Oksfordem

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 13:11
Autor "Hobitta" i "Władcy Pierścieni" należał do nieformalnej grupy oksfordzkich intelektualistów, zwanej Inklingami, która w latach 30. i 40. zbierała się regularnie na towarzyskich spotkaniach.
rozwiń zwiń