Laureaci "Splendorów" - nagród teatralnych Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 20:34
Teatr Polskiego Radia w poniedziałek 1 grudnia wręczył swoje najważniejsze wyróżnienia – nagrody Wielkiego Splendora dla wybitnych twórców teatru radiowego. Wśród laureatów są: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Wiktor Zborowski, Jan Matyjaszkiewicz, Zofia Posmysz oraz Stanisław Brejdygant.
Audio
  • Rozmowy z laureatami Splendorów 2014 - Wiktorem Zborowskim i Stanisławem Brejdygantem oraz dyrektorem Teatru PR Januszem Kukułą (Rozdroża kultury/Jedynka)
  • Galę Wielkie Splendory 2014 obserwowała Dorota Piotrowska (Sygnały dnia/Jedynka)
Laureat Splendora 2014 Wiktor Zborowski (P) przyjmuje gratulacje od Mariana Opani (L)
Laureat Splendora 2014 Wiktor Zborowski (P) przyjmuje gratulacje od Mariana Opani (L)Foto: Wojciech Kusiński/PR

Wielkiego Splendora, nagrodę Teatru Polskiego Radia dla aktora lub aktorki za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce, otrzymali Teresa Budzisz-Krzyżanowska oraz Wiktor Zborowski - popularni i cenieni aktorzy filmowi, teatralni, telewizyjni i radiowi.
Laureatem Splendora Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego, nagrody specjalnej przyznawanej od 2006 roku dla wybitnych postaci kultury, został Jan Matyjaszkiewicz - aktor teatralny, filmowy i radiowy, satyryk.
Za całokształt dorobku w dziedzinie twórczości radiowej Honorowym Wielkim Splendorem wyróżniono Zofię Posmysz, wybitną dziennikarkę Polskiego Radia, reportażystkę, scenarzystkę telewizyjną i filmową, autorkę słuchowisk, współtwórczynię powieści radiowej "W Jezioranach".
Po raz piąty przyznano nagrodę Tele-Splendora im. Włodzimierza Ławniczaka, wręczaną twórcom swobodnie poruszającym się w świecie słuchowisk i spektakli telewizyjnych. Otrzymał ją Stanisław Brejdygant - aktor, reżyser, pedagog, scenarzysta, pisarz i dramaturg.

Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła przypomina, że nagrody są wręczane już 27. raz. Zwraca uwagę, że kapituła zawsze długo zastanawia się nad wyborem, bo są one trudne. - Nie dlatego, żebym się obawiał kogo wybierzemy, tylko bardziej kogo pominiemy - przyznaje Kukuła w radiowej Jedynce.

Wiktor Zborowski otrzymał nagrodę "za inteligencję, która wzbudza ironię, za ironię, która pobudza do myślenia i nie rani". - To określenie "nie rani" było dla mnie szczególnie istotne, bo jest to jedno z moich mott życiowych, aby nikomu nie sprawiać przykrości - przyznaje aktor w audycji "Rozdroża kultury". Wyraża też żal, że czasami mu się to nie udaje. W Teatrze Polskiego Radia występuje już 42 lata i wspomina, że ten Teatr go kształtował, bo spędzał przy radioodbiorniku każdą wolną chwilę. Wyjaśnia, że gra w radiu, gdzie aktora nie widać,a gra gdzie indziej różnią się od siebie. Ale nie tak bardzo. - Trzeba się trochę bardziej postarać - śmieje się laureat.

Stanisaw Brejdygant przyznaje, że w radiu czuje się jak u siebie w domu. Podkreśla, jak ważna jest dla niego ochrona języka, słowa. To wszystko jest w teatrze radiowym. - To teatr wyobraźni, niesamowity bodziec, że przez słowo, świetnie podane trafiamy do słuchacza - mówi.

Tegoroczna gala odbyła się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Podczas uroczystego wieczoru zaśpiewali laureaci Wielkiego Splendora - Grażyna Barszczewska, Krzysztof Wakuliński, Krzysztof Gosztyła, Magdalena Zawadzka oraz młoda wokalistka Katarzyna Dąbrowska. Galę poprowadzili Anna Cieślak i Grzegorz Kwiecień.

Teatr Polskiego Radia przyznaje Splendory od 1988 roku. Dotychczas nagrodzono niemal 60 osób, a wśród nich wielkie, legendarne postaci, m.in. Aleksandra Bardiniego, Stanisława Brudnego, Stanisławę Celińską, Wieńczysława Glińskiego, Ignacego Gogolewskiego, Gustawa Holoubka, Kazimierza Kaczora, Krzysztofa Kowalewskiego, Irenę Kwiatkowską, Martę Lipińską, Wiesława Michnikowskiego, Bronisława Pawlika, Franciszka Pieczkę, Zofię Rysiównę, Henryka Talara, Janusza Zaorskiego.

Noty biograficzne laureatów:

***
Tytuł audycji: Rozdroża kultury
Prowadziła: Anna Stempniak, Michał Montowski
Gość: Danuta Błażejczyk
Data emisji: 1.12.2014
Godzina emisji: 20.19-20.56
Materiał dźwiękowy przygotowała: Dorota Piotrowska
Data emisji: 2.12.2014
Godzina emisji: 6.00. - 9.00
Materiał został wyemitowany w audycji "Sygnały Dnia"

(mat. promocyjne/ag)

Czytaj także

Anna Retmaniak laureatką Honorowego Wielkiego Splendora

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 19:00
Splendory 2013 wręczone! Za całokształt dorobku w dziedzinie twórczości radiowej Honorowym Wielkim Splendorem wyróżniono Annę Retmaniak, wybitną dziennikarkę Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwiat polskiego aktorstwa na gali Wielkiego Splendora

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 19:00
- Zapraszam, bo to nie tylko piękna uroczystość, ale również jedyna chyba okazja usłyszenia dotychczasowych laureatów - mówi Janusz Kukuła, szef Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń