Warszawa Singera - zobacz nieistniejące miasto

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 02:07
- Na Pradze możemy bardziej odczuć atmosferę żydowskiej Warszawy, bo do dziś możemy tam odnaleźć bardzo wyraźne ślady centrum życia żydowskiego - mówi Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, przewodniczka po Warszawie
Audio
  • Wspomnienie Jerzego Kamasa i rozmowa na temat Festiwalu Warszawa Singera (Rozdroża kultury/ Jedynka)
Warszawa Singera - zobacz nieistniejące miasto
Foto: Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/Mariusz Cieszewski/Flickr/domena publiczna

W stolicy trwa XII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, a jedną z jego atrakcji są spacery po nieistniejącym mieście, jakim jest żydowska Warszawa. Przewodniczka miejska Katarzyna Chudyńska-Szuchnik docenia zainteresowanie przeszłością miasta, jakie wykazują warszawiacy. - Mieszkańcy Warszawy są spragnieni wiedzy o swoim mieście. Warszawa Singera, przy okazji bardzo ciekawej oferty festiwalu, daje szansę, by również udać się na wycieczki - opowiada przewodniczka.

Spacery muzyczne, edukacyjne, związane z architekturą to tylko niektóre z propozycji festiwalu. - W tym roku prowadziłam wycieczkę związaną z modernistycznymi architektami żydowskimi, którzy działali w drugiej połowie lat 30. XX wieku. W zasadzie jest to czas, kiedy patron festiwalu - Isaac B. Singer - już opuścił Warszawę, bo w 1935 roku udał się na emigrację, czyli jest to temat, którego w jego książkach nie znajdziemy - opowiada Katarzyna Chudyńska-Szuchnik.

Goście Anny Stempniak mówili o adresach, pod którymi można znaleźć ciekawe przykłady tego typu architektury, znaczeniu ulicy Próżnej dla Festiwalu Singera oraz w jaki sposób to wydarzenie może nas zainspirować.

W programie wspominaliśmy również wybitnego aktora teatralnego i filmowego, zmarłego 23 sierpnia Jerzego Kamasa, pamiętnego pana Wokulskiego.

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Marian Opania (aktor, wokalista), Magdalena Zawadzka (aktorka), Andrzej Haliński (scenograf filmowy, z wykształcenia architekt), Janusz Majewski (reżyser, dramatopisarz, scenarzysta, wykładowca), Katarzyna Chudyńska-Szuchnik (przewodniczka po Warszawie, dziennikarka), Hanna Pałuba (Fundacja Shalom, organizator Festiwalu Warszawa Singera w Warszawie)

Data emisji: 24.08.2015

Godzina emisji: 20.19

sm

Czytaj także

Nieobecni znów obecni. "Warszawa będzie mówić w języku jidysz"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 03:50
- Każdy coś dla siebie znajdzie na Festiwalu Singera. Przez te parę dni Warszawa będzie mówić w języku jidysz - mówi Gołda Tencer, dyrektorka festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adolf Dymsza, najlepszy cwaniak polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 01:03
- Adolf Dymsza był postacią wyjątkową. Gdy stanął przed kamerą okazało się, że jego siła komiczna i sprawność fizyczna są niezwykłe - opowiada dziennikarka Jedynki Joanna Sławińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Dyjak: tematyka żydowska jest mi bliska

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 21:31
- Jestem zafascynowany kulturą żydowską, a Holokaust przez całe życie był dla mnie powodem wielkiego smutku - mówi w Jedynce wokalista.
rozwiń zwiń