X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od poczucia absurdu do nowej jakości. Sierpień 1980

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 04:14
- Wówczas powszechnie występowały takie cechy, szczególnie wśród robotników, jak upokorzenie, poczucie absurdu, bezsensu - mówi Marek Kunicki-Goldfinger, historyk.
Audio
  • Sierpień '80 - nowa droga w kulturze (Rozdroża kultury/ Jedynka)
- Z dzisiejszej perspektywy wiemy, że Solidarność powstała. Ale wiosną 1980 roku nie było to oczywiste - mówi Jan Olaszek (IPN)
- Z dzisiejszej perspektywy wiemy, że Solidarność powstała. Ale wiosną 1980 roku nie było to oczywiste - mówi Jan Olaszek (IPN)Foto: PAP/Piotr Wittman

Na podstawie filmu "Robotnicy 80" można dobrze opisać nastroje oraz zjawiska, jakie wówczas panowały w społeczeństwie. - Samoograniczająca się rewolucja Solidarności, poczucie oderwania władzy od społeczeństwa. Ludzie żyją inaczej niż rządzący, a wszyscy chcą, by było sprawiedliwie - komentuje Jan Olaszek, koordynator projektu Encyklopedia Solidarności IPN. Jak dodaje, robotnicy dostrzegają paradoks PRL, który tworząc bardziej wykształconą klasę robotniczą, stworzył sobie przeciwnika.

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
35. rocznica Sierpnia '80

Goście Michała Montowskiego są zgodni, że gdyby wiosną roku 1980 zapytać kogoś o Solidarność, nikt by nie uwierzył w możliwość powstania tak silnej i niezależnej od władzy organizacji, liczącej 10 milionów osób. - Bez wątpienia tak. To było zupełnie niespodziewane i niewyobrażalne - dodaje Marek Kunicki-Goldfinger, badacz środowisk inteligenckich i twórczych okresu Solidarności.

W programie rozmawialiśmy o przemianach mentalnych i intelektualnych, które doprowadziły do powstania Solidarności oraz tym, jak świadkowie wydarzeń porównywali rok 1956 i 1980.

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Jan Olaszek (koordynator Encyklopedii Solidarności IPN), Marek Kunicki-Goldfinger (historyk, badacz środowisk inteligenckich i twórczych okresu Solidarności, autor monografii Towarzystwa Kursów Naukowych)

Data emisji: 31.08.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karnawał Solidarności oczami historyków

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 16:40
Dlaczego strajki wybuchły na Wybrzeżu, a szczególnie w Gdańsku? Czy partia zdawała sobie sprawę z istoty sytuacji?
rozwiń zwiń