Od poczucia absurdu do nowej jakości. Sierpień 1980

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 04:14
- Wówczas powszechnie występowały takie cechy, szczególnie wśród robotników, jak upokorzenie, poczucie absurdu, bezsensu - mówi Marek Kunicki-Goldfinger, historyk.
Audio
  • Sierpień '80 - nowa droga w kulturze (Rozdroża kultury/ Jedynka)
- Z dzisiejszej perspektywy wiemy, że Solidarność powstała. Ale wiosną 1980 roku nie było to oczywiste - mówi Jan Olaszek (IPN)
- Z dzisiejszej perspektywy wiemy, że Solidarność powstała. Ale wiosną 1980 roku nie było to oczywiste - mówi Jan Olaszek (IPN)Foto: PAP/Piotr Wittman

Na podstawie filmu "Robotnicy 80" można dobrze opisać nastroje oraz zjawiska, jakie wówczas panowały w społeczeństwie. - Samoograniczająca się rewolucja Solidarności, poczucie oderwania władzy od społeczeństwa. Ludzie żyją inaczej niż rządzący, a wszyscy chcą, by było sprawiedliwie - komentuje Jan Olaszek, koordynator projektu Encyklopedia Solidarności IPN. Jak dodaje, robotnicy dostrzegają paradoks PRL, który tworząc bardziej wykształconą klasę robotniczą, stworzył sobie przeciwnika.

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
35. rocznica Sierpnia '80

Goście Michała Montowskiego są zgodni, że gdyby wiosną roku 1980 zapytać kogoś o Solidarność, nikt by nie uwierzył w możliwość powstania tak silnej i niezależnej od władzy organizacji, liczącej 10 milionów osób. - Bez wątpienia tak. To było zupełnie niespodziewane i niewyobrażalne - dodaje Marek Kunicki-Goldfinger, badacz środowisk inteligenckich i twórczych okresu Solidarności.

W programie rozmawialiśmy o przemianach mentalnych i intelektualnych, które doprowadziły do powstania Solidarności oraz tym, jak świadkowie wydarzeń porównywali rok 1956 i 1980.

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Jan Olaszek (koordynator Encyklopedii Solidarności IPN), Marek Kunicki-Goldfinger (historyk, badacz środowisk inteligenckich i twórczych okresu Solidarności, autor monografii Towarzystwa Kursów Naukowych)

Data emisji: 31.08.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/asz

Czytaj także

Karnawał Solidarności oczami historyków

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 16:40
Dlaczego strajki wybuchły na Wybrzeżu, a szczególnie w Gdańsku? Czy partia zdawała sobie sprawę z istoty sytuacji?
rozwiń zwiń