Pułapki słowa na festiwalu "Odkrywcy Wyobraźni"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 02:39
- Lepiej się wypowiadam na piśmie niż mówiąc, choć istnieje niebezpieczeństwo w słowie pisanym i może ono zostać odczytane w zupełnie inny sposób - mówi aktorka Danuta Stenka, która na festiwalu "Odkrywcy Wyobraźni" czytała "Listy miłosne".
Audio
  • Największe atrakcje festiwalu czytania "Odkrywcy Wyobraźni" (Rozdroża kultury/ Jedynka)
Na festiwalu Odkrywcy Wyobraźni  usłyszymy dzieła literackie m.in. w wykonaniu Danuty Stenki
Na festiwalu "Odkrywcy Wyobraźni" usłyszymy dzieła literackie m.in. w wykonaniu Danuty StenkiFoto: Grzegorz Śledź/Polskie Radio

W Szczecinie w dniach 2-5 października odbył się pod patronatem radiowej Jedynki festiwal czytania "Odkrywcy Wyobraźni". Jednym z zaproszonych gości był Olaf Lubaszenko, który zaprezentował publiczności fragmenty wydanej dopiero teraz debiutanckiej powieści Marka Hłaski pt. "Wilk". - To dosyć zabawny debiut zza światów. Takie rzeczy jak odnaleziona książka zawsze mają dodatkową wartość i niosą z sobą pewną metafizykę - opowiada aktor.

Według gościa "Rozdroży kultury" niektóre utwory Hłaski są wybitne, podczas gdy inne można określić jako naiwne. - Ale naiwność jest piękną cechą, trzeba ją w sobie pielęgnować i hołubić. Dzięki niej patrzymy na świat szczerze, uważnie i spostrzegamy rzeczy, których w kanałach informacyjnych nie widać - zauważa Olaf Lubaszenko.

Goście audycji opowiadali również o tym, dlaczego w czasie słuchania audiobooka w samochodzie niejednokrotnie musieli się zatrzymać oraz jaka poezja pomaga "obrócić skrzypiący kierat i widzieć sens w prostych działaniach".

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Danuta Stenka (aktorka), prof. Jerzy Bralczyk (językoznawca, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki), Olaf Lubaszenko (aktor, reżyser i producent), Magda Zawadzka (aktorka, pisarka), Maja Komorowska (aktorka)

Data emisji: 5.10.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/pg

Czytaj także

Telewizyjny złodziej czasu i dzieci opuszczające dom

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 02:26
- Telewizja bardzo wdarła się w nasze życie i zabrała nam to, co bardzo ceniłam w moim domu rodzinnym, czyli rozmowy z rodzicami przy stole - opowiada pisarka Małgorzata Gutowska-Adamczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanley Middleton. Czechow brytyjskiego przedmieścia

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 03:55
"To jak przystawić ucho do przyciszonego radia. Z początku człowiek nie zwraca większej uwagi, ale szybko się wciąga" - tak o książce "Wakacje" Stanleya Middletona napisał brytyjski recenzent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Johanna Langefeld - esesmanka uratowana przez więźniarki

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 22:01
- Historia jest nieprawdopodobna, sensacyjna i zaskakująca. Dowiedziałem się o niej z jednego zdania, które było rzucone na marginesie losów więźniarek z Ravensbrück - mówi reżyser Władysław Jurkow.
rozwiń zwiń