Honorowy Wielki Splendor dla powieści "W Jezioranach"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 21:23
- Jeziorany zostały wymyślone jako forma vérité. W każdą niedzielę przez pół godziny słuchacze biorą udział w życiu pewnej rodziny - mówił w Jedynce współtwórca słuchowiska Marek Ławrynowicz.
Audio
  • Nagrody Wielkiego Splendora dla twórców teatru radiowego (Rozdroża kultury/Jedynka)
Honorowego Wielkiego Splendora dla twórców i realizatorów powieści radiowej W Jezioranach odebrał Jan Warenycia
Honorowego Wielkiego Splendora dla twórców i realizatorów powieści radiowej "W Jezioranach" odebrał Jan WarenyciaFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

W poniedziałek 7 grudnia Teatr Polskiego Radia wręczył swoje najważniejsze wyróżnienia – nagrody Wielkiego Splendora dla wybitnych twórców teatru radiowego. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się: Elżbieta Kępińska, Marcin Troński, Wojciech Pszoniak, Ingmar Villqist oraz zespól twórców i realizatorów powieści radiowej "W Jezioranach", która w tym roku obchodzi 55-lecie istnienia.

Marek Ławrynowicz tłumaczył, że wyjątkowość "Jezioran" polega na tym, że ta powieść radiowa ma zachowane jedność miejsca, czasu i akcji, a sposób grania aktorów jest szalenie naturalny. - Jest inny niż w tradycyjnym słuchowisku, ponieważ ma udawać rzeczywistość. Dziś słuchacze już w to nie wierzą, ale na początku, w latach 60. XX wieku, byli o tym święcie przekonani - powiedział gość Jedynki.  

Zobacz także
pszoniak-wojciech1200.jpg
Wojciech Pszoniak wierzy w sztukę radiową

Jan Warenycia, który jest reżyserem "W Jezioranach" przypomniał, że powstawały nawet kluby przyjaciół powieści.  - Listy przychodziły do konkretnych ludzi z Jezioran, zwykle z prośbami o rady. Byliśmy traktowani jako coś, co istnieje niezależnie od fikcji literackiej - przyznał.

Wyjątkowość słuchowiska polega też na tym, że angaż do niego jest dożywotni. Jeśli raz do tej rodziny się wstąpi, to zostaje się na zawsze. W ostatnich latach odeszło kilku wspaniałych aktorów, którzy grali ważne role m.in. Zofia Jamry, Halina Głuszkówna czy Jan Matyjaszkiewicz. Pozostali oni jednak we wspomnieniach, także bohaterów Jezioran.

W nagraniu audycji swoje wspomnienia związane z Teatrem Polskiego Radia przedstawili również pozostali laureaci Wielkiego Splendora 2015.

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Elżbieta Kępińska (aktorka), Marcin Troński (aktor), Wojciech Pszoniak (aktor), Ingmar Villqist (reżyser i dramaturg), Marek Ławrynowicz i Jan Warenycia (współtwórcy powieści radiowej "W Jezioranach")

Data emisji: 7.12.2015

Godzina emisji: 20.17

tj/asz

Czytaj także

Znamy laureatów Wielkich Splendorów 2015

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 20:35
Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia nagrodził artystów za wybitne kreacje w słuchowiskach radiowych oraz za wkład w rozwój radia artystycznego.
rozwiń zwiń