X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Honorowy Wielki Splendor dla powieści "W Jezioranach"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 21:23
- Jeziorany zostały wymyślone jako forma vérité. W każdą niedzielę przez pół godziny słuchacze biorą udział w życiu pewnej rodziny - mówił w Jedynce współtwórca słuchowiska Marek Ławrynowicz.
Audio
  • Nagrody Wielkiego Splendora dla twórców teatru radiowego (Rozdroża kultury/Jedynka)
Honorowego Wielkiego Splendora dla twórców i realizatorów powieści radiowej W Jezioranach odebrał Jan Warenycia
Honorowego Wielkiego Splendora dla twórców i realizatorów powieści radiowej "W Jezioranach" odebrał Jan WarenyciaFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

W poniedziałek 7 grudnia Teatr Polskiego Radia wręczył swoje najważniejsze wyróżnienia – nagrody Wielkiego Splendora dla wybitnych twórców teatru radiowego. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się: Elżbieta Kępińska, Marcin Troński, Wojciech Pszoniak, Ingmar Villqist oraz zespól twórców i realizatorów powieści radiowej "W Jezioranach", która w tym roku obchodzi 55-lecie istnienia.

Marek Ławrynowicz tłumaczył, że wyjątkowość "Jezioran" polega na tym, że ta powieść radiowa ma zachowane jedność miejsca, czasu i akcji, a sposób grania aktorów jest szalenie naturalny. - Jest inny niż w tradycyjnym słuchowisku, ponieważ ma udawać rzeczywistość. Dziś słuchacze już w to nie wierzą, ale na początku, w latach 60. XX wieku, byli o tym święcie przekonani - powiedział gość Jedynki.  

Zobacz także
pszoniak-wojciech1200.jpg
Wojciech Pszoniak wierzy w sztukę radiową

Jan Warenycia, który jest reżyserem "W Jezioranach" przypomniał, że powstawały nawet kluby przyjaciół powieści.  - Listy przychodziły do konkretnych ludzi z Jezioran, zwykle z prośbami o rady. Byliśmy traktowani jako coś, co istnieje niezależnie od fikcji literackiej - przyznał.

Wyjątkowość słuchowiska polega też na tym, że angaż do niego jest dożywotni. Jeśli raz do tej rodziny się wstąpi, to zostaje się na zawsze. W ostatnich latach odeszło kilku wspaniałych aktorów, którzy grali ważne role m.in. Zofia Jamry, Halina Głuszkówna czy Jan Matyjaszkiewicz. Pozostali oni jednak we wspomnieniach, także bohaterów Jezioran.

W nagraniu audycji swoje wspomnienia związane z Teatrem Polskiego Radia przedstawili również pozostali laureaci Wielkiego Splendora 2015.

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Elżbieta Kępińska (aktorka), Marcin Troński (aktor), Wojciech Pszoniak (aktor), Ingmar Villqist (reżyser i dramaturg), Marek Ławrynowicz i Jan Warenycia (współtwórcy powieści radiowej "W Jezioranach")

Data emisji: 7.12.2015

Godzina emisji: 20.17

tj/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znamy laureatów Wielkich Splendorów 2015

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 20:35
Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia nagrodził artystów za wybitne kreacje w słuchowiskach radiowych oraz za wkład w rozwój radia artystycznego.
rozwiń zwiń