X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Święci i biesy" to książka o porządku świata

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 12:00
 - Chcieliśmy pokazać oś, wokół której zbudowane są wszystkie nasze polskie ludowe wierzenia. Zaczęliśmy naszą przygodę od "Bestiariusza słowiańskiego", czyli od demonologii ludowej. "Święci i biesy" to kontynuacja, bo ukazuje oś konfliktu dobro kontra zło – mówi Paweł Zych, współautor książki.
Audio
  • "Święci i biesy" niezwykła książka o ścieraniu się dobra ze złem w wierzeniach i legendach (Rozdroża kultury/Jedynka)
- Czytając te legendy upewniamy się, że jest pewien porządek świata. Kiedy go naruszamy zapraszamy złe moce do swojego życia - mówi Paweł Zych
- Czytając te legendy upewniamy się, że jest pewien porządek świata. Kiedy go naruszamy zapraszamy złe moce do swojego życia - mówi Paweł ZychFoto: mat. prasowe/Wydawnictwo Bosz
Czytaj i słuchaj także >>
smok 1200 .jpg
Zło, szczęście i ochrona. Wieloznaczny portret smoka

Najnowsza książka Pawła Zycha i Witolda Vargasa ukazuje, jak pogańskie wierzenia i obrzędy, były adaptowane na potrzeby religii chrześcijańskiej. - Wiele dawnych wierzeń zostało zapomnianych, ale cześć zwyczajów przedchrześcijańskich została zaadoptowana po przyjęciu nowej wiary. Stało się tak z malowaniem pisanek, czy wieszaniem gałązki jodłowej. Doskonałym przykładem są także loże masońskie. Opowiadając o nich lud reinterpretował rzeczywistość przystosowując ją do świata baśni - mówi gość "Rozdroży kultury".

Autorzy książki opisują historie świętych w większości nie pochodzących z Polski i ukazują jak ich życie zostało przez legendy wplecione w lokalną rzeczywistość, opisując cuda czy wydarzenia związane z niewielkimi nawet wsiami w Polsce. Jak powstawały takie legendy? Co stało się ze zbuntowanymi aniołami, które nie spadły do piekieł, ale trafiły do wody? Jaką moc miały diabelskie głazy i czemu - mimo obietnic - nie udało się mocom piekielnym doprowadzić do zniszczenia Jasnej Góry dowiesz się słuchając audycji.

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Paweł Zych (współautor książki "Święci i biesy" - kolejnej części polskiego legendarza, ilustrator, architekt), fragmenty książki czyta Andrzej Mastalerz

Data emisji: 21.12.2015

Godzina emisji: 20.18

gs/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zostać najlepszą biblioteką w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 12:00
Niemowlęta jako amatorzy książek? Dogoterapia w bibliotece? Kurs robótek ręcznych? Czemu nie - najlepsze placówki w kraju są otwarte na nowe pomysły, by przyciągnąć czytelników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Honorowy Wielki Splendor dla powieści "W Jezioranach"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 21:23
- Jeziorany zostały wymyślone jako forma vérité. W każdą niedzielę przez pół godziny słuchacze biorą udział w życiu pewnej rodziny - mówił w Jedynce współtwórca słuchowiska Marek Ławrynowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pan Tadeusz" brzmiał inaczej? Odkryto nieznany rękopis!

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 12:00
- Dysponowałam tylko króciutką notatką z radzieckiego pisma "Trud". Przez lata uważano ją za kaczkę dziennikarską – mówi dr Teresa Rączka-Jeziorska, która w październiku dokonała niezwykłego odkrycia w lwowskiej bibliotece.
rozwiń zwiń