Marcin Kwaśny: w sztuce za mało jest o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 16:17
- Ten temat wciąż funkcjonuje w drugim obiegu. Pomimo że 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", to w sztuce jest to temat mało eksponowany - mówi aktor Marcin Kwaśny.
Audio
  • Aktor Marcin Kwaśny oraz historycy Dariusz Balcerzyk i Marcin Ciszewski o Żołnierzach Wyklętych (Rozdroża kultury/Jedynka)
- Polacy pokazali, że jest zapotrzebowanie na fabułę przywracającą dobrą pamięć o Żołnierzach Wyklętych - mówi Marcin Kwaśny
- Polacy pokazali, że jest zapotrzebowanie na fabułę przywracającą dobrą pamięć o Żołnierzach Wyklętych - mówi Marcin KwaśnyFoto: Andrzej Rybczyński/PAP

Gość radiowej Jedynki został producentem filmu "Wyklęty". Reżyserem i autorem scenariusza powstającego obrazu jest Konrad Łęcki. - Skazanie Żołnierzy Wyklętych na infamię i w ogóle niebyt w czasach PRL było straszliwą niesprawiedliwością. Najwyższa pora to zmienić, przywrócić im dobre imię i pamięć, na które na pewno sobie zasłużyli - tłumaczy Marcin Kwaśny.

Czytaj także
wyklęci.jpg
Żołnierze Wyklęci - serwis specjalny

Podobnie jak w przypadku filmu o rotmistrzu Witoldzie Pileckim ("Pilecki") produkcja "Wyklętego" jest finansowana ze społecznych składek. Do tej pory nakręcono ponad połowę zdjęć. Kto jest głównym bohaterem filmu, w kogo wciela się Marcin Kwaśny i dlaczego twórcom nie udało się wystąpić o dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, dowiesz się z nagrania audycji.

Gośćmi "Rozdroży kultury" byli również historycy Dariusz Balcerzyk (autor wywiadu rzeki z żołnierzem WIN i AK Marianem Gołębiewskim - "Bo mnie tylko wolność interesuje") i Marcin Ciszewski (pisarz, scenarzysta, autor m.in. powieści "Upał", "Major", "Mróz"), którzy wspólnie przygotowują scenariusz słuchowiska o rotmistrzu Pileckim.

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Goście: Marcin Kwaśny (aktor, odtwórca roli rotmistrza Pileckiego, producent filmu "Wyklęty"), historycy Dariusz Balcerzyk i Marcin Ciszewski

Data emisji: 4.01.2016

Godzina emisji: 20.20

pg/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Ostwind. Żyd. Patriota. Żołnierz Niezłomny

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 15:30
- To niezwykła postać, burząca schematy. Najwyższy rangą dowódca w polskim podziemiu pochodzenia żydowskiego - mówi Wacław Holewiński, autor książki "Honor mi nie pozwala”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film o Żołnierzach Wyklętych. Znamy datę premiery "Historii Roja"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 10:08
Zrealizowany w hołdzie Żołnierzom Wyklętym film fabularny "Historia Roja", inspirowany losami Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój, żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego, trafi do kin 4 marca - podał dystrybutor. Reżyserem jest Jerzy Zalewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy finansują film o Żołnierzach Wyklętych. "Serce rośnie. Duch w narodzie nie ginie"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2015 15:47
Dzięki hojności Polaków twórcy filmu "Wyklęty" o żołnierzach podziemia antykomunistycznego mogli wznowić wstrzymane jesienią prace. Premiera może się odbyć w marcu 2017 r.
rozwiń zwiń