Nie każde studia trwają 17 lat

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 20:09
Ilu profesjonalnych muzyków kończy każdego roku wyższe studia i jaki procent z nich ma potem szansę na pracę w Polsce czy za granicą?
Audio

W dyskusji, która odbyła się w gościnnych murach obchodzącego swoje dwusetne urodziny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (UMFC) w Warszawie poruszonych zostało wiele problemów nurtujących nie tylko szkolnictwo ale i polskie życie muzyczne.

Studia w UMFC trwają pięć lat. - Studentów nasza uczelnia liczy około 800. Łatwo więc policzyć, że między 120 a 150 osób rocznie kończy rocznie studia muzyczne - mówi prof.  Roman Lasocki - prorektor warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, wybitny polski skrzypek.

Prowadzący "Rozdroża kultury" Adam Rozlach, szef działu kultury radiowej Jedynki uważa, że środowisko muzyczne jest w Polsce "pokrzywdzone" a polski rynek muzyczny jest bardzo trudny i wymagający. Jego zdaniem w profesjonalnych zespołach miejsce jest ograniczone, a z uczelni wychodzi wielu absolwentów, którzy nie mają ze sobą co zrobić.

- Pamiętajmy, że nie wszystkie studia trwają lat 17. To jest niesłychana praca od dziecka, wymagająca wielkiego talentu i wytrwałości. To ludzie często niezaradni, wymagający od Państwa szczególnej opieki - mówi prof. Roman Lasocki.

Dyskusja w "Rozdrożach kultury" dotyczyła także tego, co robimy aby tych najlepszych i najbardziej utalentowanych absolwentów zatrzymać w kraju. Oceniono także, jaki jest dziś status artysty muzyka w Polsce.

W audycji udział wzięli prorektorzy warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina: prof. Jagna Dankowska i prof. Roman Lasocki oraz Marek Bykowski, kanclerz uczelni. A prowadził Adam Rozlach.

(pm)

Czytaj także

"Tribute from Asia". Fryderyk Chopin w Indiach.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2010 16:24
Galowy koncert w indyjskim mieście Pune zainaugurował obchody roku Fryderyka Chopina w Indiach. Kolejne recitale odbędą się między innymi w Delhi, Kalkucie oraz Bengaluru
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopin otwarty!

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 08:26
Muzeum Fryderyka Chopina, którego działalność po gruntownym remoncie zainaugurowano 1 marca w Warszawie, zostało otwarte we wtorek dla publiczności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa teatry w Sopocie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2010 20:09
W Sopocie skończył się festiwal Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia
rozwiń zwiń