Katowice - miasto ogrodów

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 22:20
Miasto chce kwitnąć i to dosłownie. Katowice zmieniają się przez finałem konkursu "Europejska Stolica Kultury".
Audio

Prezydent Katowic zapowiada, że Katowice konsekwentnie dążą do zdobycia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. - Wspierają nas artyści światowej sławy - mówi Piotr Uszok.

Prezydent zapowiada, że miasto ma wsparcie  rewelacyjnych twórców, a w zanadrzu - szokujące projekty. Katowice będą wkrótce "kwitnąć" kulturowo - w mieście powstaje sala koncertowa, Muzeum Śląske, i centrum kongresowe. - Tu się wszystko radykalnie zmieni - zapowiada prezydent Katowic. 

Miasto będzie kwinąć i to dosłownie. Wzorem jednej z dzielnic miasta, Giszowca - powstanie tu wiele ogrodów. Ale to nie wszystko - w wielu z nich mieszkańców czeka "łyk kultury": ciekawe instalacje, wystawy i wydarzenia kulturalne.

Mało kto wie, ale już teraz 80% powierzchni Katowic zajmują tereny zielone. A będzie ich jeszcze wiecej.

Władze miasta planują zorganizować w plenerze wystawę prac Stanisława Dróżdża. Marek Zieliński, dyrektor Biura Europejska Stolica Kultury Katowice 2016 zapowiada, że będzie to ogród poezji. Zobaczymy także instalację neonów, która rozświetli ulice. 

Impulsem do stworzenia miasta-ogrodu był "projekt Giszowiec" - zakończony dokładnie 100 lat temu. Program miał zmienić katowicką dzielnicę w oazę zieleni. Teraz to samo czeka całe Katowice.

W audycji wzięli udział: Marek Zieliński, Adam Godziek i Dominik Tokarski. Prowadził Maciej Szczawiński i Andrzej Matul.

(mk) 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Katowice i Chorzów: powstanie nowa kolejka linowa w parku

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2010 11:17
W kwietniu władze największego w Polsce śródmiejskiego parku, na pograniczu Katowic i Chorzowa, ogłoszą przetarg nową kolejkę linową za ok. 18 mln zł. Zastąpi ona popularną "Elkę", która przez blisko 40 lat należała do największych atrakcji parku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GKS Katowice ma prawie 4 miliony długów

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2010 15:15
Niemal 3,9 mln złotych wyniósł na koniec marca dług pierwszoligowego GKS Katowice.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektryczne Katowice

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2010 13:00
Katowice znalazły się w dziesiątce europejskich miast, których doświadczenia mają pomóc w rozwoju elektrycznych samochodów i odpowiedniej dla nich infrastruktury.
rozwiń zwiń