"Od siebie i swojego teatru wymagał maksimum"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 11:41
Niedawno pożegnaliśmy Jerzego Jarockiego, jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii polskiego teatru. Swoimi wspomnieniami o twórcy wielu głośnych przedstawień dzielili się goście "Rozdroży kultury".
Audio
Jerzy Jarocki
Jerzy JarockiFoto: PAP/Jacek Turczyk

Jerzy Jarocki był związany z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Starym Teatrem w Krakowie i Teatrem Narodowym w Warszawie. W swojej twórczości sięgał zarówno po autorów współczesnych, jak i klasycznych (m.in. Juliusz Słowacki). Najbardziej głośne przedstawienia, jakie wyreżyserował to m.in. "Sen srebrny Salomei", "Sprawa" i "Sen o Bezgrzesznej".

- Czy się to komuś podobało albo nie, Jarocki istniał w polskim teatrze. To był jakiś punkt odniesienia, ponieważ Jarocki wyznaczał najwyższy pułap myślenia o sztuce scenicznej, stawiał sobie i teatrowi najwyższe wymagania. Wraz z jego śmiercią odszedł jakiś filar. To smutne i bolesne - mówił w Jedynce prof. Józef "Żuk" Opalski z krakowskiej Akademii Teatralnej, współtwórca spektaklu "Sen o Bezgrzesznej".

Gośćmi Jerzego Matula byli również prof. Barbara Osterloff i dr Beata Guczalska - autorka książki "Jerzy Jarocki - artysta teatru". Ponadto w audycji wykorzystano archiwalne nagrania, m.in. z udziałem Jerzego Jarockiego.

Więcej w nagraniu audycji "Rozdroża kultury".

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Englert: odszedł najważniejszy z twórców teatralnych

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 13:35
Tak o Jerzym Jarockim, z którym wielokrotnie pracował, mówi aktor Jan Englert. – Nie sądzę, by ta luka szybko została wypełniona – dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Był partnerem dla Gombrowicza, Różewicza i Mrożka"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 17:50
Jacek Wakar pożegnał na antenie Dwójki zmarłego dziś Jerzego Jarockiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawskie środowisko teatralne pożegna Jarockiego

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 06:49
Urna z prochami wybitnego reżysera Jerzego Jarockiego zostanie wystawiona w poniedziałek w Teatrze Narodowym w Warszawie, na scenie przy Wierzbowej.
rozwiń zwiń