X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mały rycerz polskiego teatru

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 16:00
W "Rozdrożach kultury" przypomnieliśmy postać jednego z największych twórców polskiego teatru i największych autorytetów naukowych i artystycznych - profesora Bohdana Korzeniewskiego. We wrześniu minęło 20 lat od jego śmierci.
Audio
Bohdan Korzeniewski
Bohdan KorzeniewskiFoto: źr. Filmoteka Narodowa

- Zdecydowanie nie był typem brata-łaty. Nie od razu się zaprzyjaźniał; długo się przekonywal, że warto z kimś wogóle rozmawiać - zgodzili się zebrani w Jedynce współpracownicy oraz bliscy Korzeniewskiego. Z drugiej strony wspominają go jako osobę o wybitnej wrażliwości i wielu talentach.

Przede wszystkim pamiętamy go jako znakomitego reżysera. Ale był też kierownikiem literackim teatrów, wykładowcą i wieloletnim dziekanem wydziału reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, dyrektorem Teatru Narodowego, publicystą i redaktorem pisma "Teatr", przekładowcą oraz długoletnim redaktorem naczelnym "Pamiętnika Teatralnego".

- Długo nie myślał o karierze reżysera, miał pozostać teoretykiem i historykiem - zwraca uwaga Robert Jarocki. - Praktykiem uczyniła go dopiero okupacja, kiedy tworzył teatr frontowy. Także wojna i "walka aktorów" sprawiły, że zaczął postrzegać ich jako faktyczną część polskej inteligencji.

Bohdan Korzeniewski stawiał na klasykę, nie znosił dramatu absurdu. A dla teatru przyszłości ocalenie widział w "odkryciu na nowo uśmiechu", choćby ironicznego, który przekona widzów do najbardziej heroicznej cnoty, jaką jest zwyczjna.... dobroć.

O profesorte Korzeniewskim w audycji opowiadali: jego żona - prof. Anna Kuligowska z Akademii Teatralnej w Warszawie, Robert Jarocki - autor książki "Sztuka i krew” o losach artystów w czasie okupacji, Andrzej Kruczyński - kierownik Muzeum Teatralnego przy Operze Narodowej, aktor Teatru Narodowego w Warszawie Marek Barbasiewicz.

Na "Rozdroża kultury" zaprasza Andrzej Matul. Posłuchaj audycji u nas.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bohdan Korzeniewski urzeczony pięknem świata

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 23:46
Dwadzieścia lat temu zmarł reżyser teatralny, krytyk i pedagog. "Życie pociągało mnie czym innym, niż faustycznym zagadnieniem bytu. Pociągało mnie swym niewiarygodnym pięknem" mówił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umarłbyś za książki albo zbiory muzealne?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 15:20
Takie pytane musieli zadawać sobie ci wszyscy, którzy podczas II wojny ratowali dzieła polskiej kultury.
rozwiń zwiń